Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Istorija ir archeologija

Įsižiūrėkite į apatinę šio paveikslo dalį - kas tai per objektas? Jį galima įžiūrėti tik žvelgiant aštriu kampu

2020-09-04 (0) Rekomenduoja   (50) Perskaitymai (330)
    Share

Vokiečių dailininko Hanso Holbeino jaunesniojo „Ambasadoriai“ (1533) neabejotinai yra garsiausias jo paveikslas. Jame daug simbolinę reikšmę turinčių daiktų, dėl kurių menotyrininkai ginčijasi iki šiol. Tačiau mums įdomiausias daiktas apačioje - kas tai?

Paveiksle „Ambasadoriai“ pavaizduotas prancūzai ambasadorius Jeanas de Dinteville ir vyskupas Georges de Selve. Holbeinas juos nutapė Anglijoje, kur dirbo didžiąją savo karjeros dalį. Nors Holbeinas buvo vokiečių tapytojas, jo darbuose matoma olandų dailės mokykla.

Apie šio paveikslo meninę vertę galima kalbėti labai ilgai. Jame - labai daug objektų. Subjektai stovi prie lentynos, kuri yra nukrauta įvairiais mokslo įrankiais. Dauguma jų yra skirti astronomijai. Ten taip pat pamatysite porą gaublių, knygų ir muzikos instrumentų. Menotyrininkai teigia, kad visa ši kompozicija į vieną sulieja pasaulietinę ir dvasinę pasaulėžiūrą. Nes, kaip tikriausiai jau pastebėjote, paveikslo subjektai yra būtent tokie - Jeanas de Dinteville yra apsirengęs pasaulietiniais prabangiais rūbais, o vyskupas Georges de Selve - kuklia dvasininko apranga.

 

Paveikslo apačioje matote ir keistą ištįsusią dėmę. Kas tai? Tai - anamorfiška žmogaus kaukolė. Norint ją pamatyti, tektų į paveikslą pažiūrėti labai aštriu kampu. Kompiuterio ekrane tai būtų gana sudėtinga (gali neužtekti apžvalgos kampo), todėl štai ką pamatytumėte:

Toks kryptinis anamorfizmas yra ankstyvojo renesanso išradimas - Holbeinas nebuvo vienintelis menininkas naudojęs šią techniką. Tačiau prisiminkite, kad paveikslas nutapytas 1533 metais. Tai yra, nebuvo naudojamas joks kompiuteris ar kameros. Holbeinas palikdavo vieną potėpį, tuomet pažvelgdavo į paveikslą aštriu kampu, kad įsitikintų, kad formuoja gražią ir ryškią kaukolę. Žvelgiant nuo viršutinio dešiniojo kampo kaukolė atrodo puikiai, išlaikiusi ir deramas proporcijas, ir detales.

 

Vėlgi, trumpai paminėsime, ką reiškia šis simbolis. Tai - memento mori, priminimas, kad mirtis yra neišvengiama. Kartu taip užbaigiama paveikslo kompozicija - astronominiai instrumentai simbolizuoja dangų, muzika ir gaublys - žemę, o kaukolė - mirtį. Tai taip pat yra ir išminties simbolis.

Tačiau kodėl Holbeinas tą kaukolę nustapė būtent tokią? Na, kaip tikriausiai jau supratote, tai buvo labai sunkus darbas, todėl, gali būti, Holbeinas demonstravo savo meistriškumą. Taip pat spėjama, kad paveikslas turėjo kabėti šalia laiptų - taip kaukolė būtų matoma visiems lipantiems žemyn. Galiausiai, ji portretui suteikia dar daugiau gilumo, šį tą, ką reikia atrasti.

Verta skaityti! Verta skaityti!
(52)
Neverta skaityti!
(2)
Reitingas
(50)
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
87(1)
60(5)
37(0)
24(6)
23(8)
19(1)
14(0)
13(0)
13(2)
Savaitės
79(0)
74(6)
Mėnesio
109(22)
101(1)
92(0)
83(5)