Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Istorija ir archeologija

Tūkstančius metų nepaliestame kape atrasti žmogaus palaikai ir paslaptingas akmuo - šis atradimas smarkiai išsiskiria

2021-05-07 (0) Rekomenduoja   (14) Perskaitymai (165)
    Share

Senovinis kapas, kuriam, kaip manoma, yra daugiau nei 3000 metų, buvo aptiktas pietvakarių Airijoje, darbininkams atliekant statybos darbus fermoje.

Archeologai teigia, kad kapas Dinglio pusiasalyje Kerio grafystėje yra „nepaliestas“ ir kad kai kurie jo neįprasti bruožai – įskaitant paslaptingą ovalo formos akmenį viduje – rodo, kad tai gali būti ankstyvo senovinio palaidojimo pavyzdys.

Panašu, kad tai yra kamerinis kapas, susidedantis iš požeminės akmenimis išklotos konstrukcijos, pastatytos taip, kad vienas ar keli palaidojimai būtų uždengti dideliu akmeniu, sako Airijos Nacionalinių paminklų tarnybos atstovas spaudai Ronanas Casey.

„Tokie palaidojimai paprastai siekia bronzos amžių, pradedant maždaug 2500 metais prieš mūsų erą“, – teigia jis.

Nacionalinis Airijos transliuotojas RTE pranešė, kad kapas buvo atrastas praėjusią savaitę, kai mechaninė kasimo mašina apvertė didelę akmeninę plokštę ir atidengė po ja esančią kamerą. Atidžiau apžiūrėjus, buvo atrasta ir prisijungianti patalpa – kuri yra kapo prieškambaris.

„Apie atradimą iškart buvo pranešta Nacionalinei paminklų tarnybai ir Airijos nacionaliniam muziejui, už ką esame labai dėkingi“, – sako R.Casey. Tačiau tiksli radinio vieta neskelbiama – kad kapas būtų apsaugotas nuo grobstymų ir papildomo sujudinimo.

Bronzos amžiaus palaidojimas

 

Archeologai mano, kad kapo amžius – maždaug 2500-4500 metų, t. y. jis pastatytas Airijos bronzos amžiuje (skirtingose šalyse ši epocha prasidėjo skirtingu laiku. Pavyzdžiui, Lietuvoje bronzos amžius truko 1600 m.pr.m.e – 550 m.). Bet, norint susiaurinti radinio amžių, reikės tolesnių tyrimų, teigia R.Casey.

Nacionalinės paminklų tarnybos ir Airijos nacionalinio muziejaus ekspertai apžiūrėjo vietą ir iš kapo paėmė „senovinius griaučių liekanas“.

Jie išsiuntė palaikų mėginius į laboratoriją – datavimui radioaktyviąja anglimi, kas galėtų suteikti tikslesnį laidojimo datų intervalą. Bet šis procesas užtruks kelias savaites.

Vienas iš pačių neįprasčiausių kapo radinių yra maždaug ovalo formos poliruotas akmuo. Jo paskirtis nežinoma – tačiau jis buvo paliktas šalia žmogaus palaikų.

Senieji Airijos kapai

Šiame regione yra daugybė megalitinių kapų, datuojamų bronzos amžiumi. „Tokie šio laikotarpio kapai nėra neįprasti, o Dinglo pusiasalyje yra daugybė šio laikotarpio vietų ir paminklų“, – sako R.Casey. Tačiau šis naujas atradimas smarkiai išsiskiria. Iki šiol atkasta tik centrinė jo dalis, todėl tikslus konstrukcijos išdėstymas lieka neaiškus. Bet tai, kas atrasta iki šiol, atrodo, smarkiai skiriasi nuo kitų to paties rajono senovinių kapų.

 

„Atsižvelgiant į jo vietą, orientaciją ir didelės plokštės egzistavimą, pradinė mintis kyla apie bronzos amžių“, – sako vietos archeologas Mícheálas Ó Coileáinas.

– Tačiau šio konkretaus kapo dizainas nėra panašus į bet kurią kitą čia esančią bronzos amžiaus laidojimo vietą“.

Vienas bruožas, galintis padėti nustatyti jo amžių, yra jo orientacija, teigia archeologas Breandánas Ó Cíobháinas.

„Pietvakarių Airijoje turime daug pleištinių kapų, ypač Korke ir Keryje, – sako jis. – Dauguma paprastai yra orientuoti į vakarus ir pietvakarius. Neaišku kodėl, bet tai gali reikšti suderinimą su dangaus kūnais ar Mėnuliu... bet kadangi didžioji šio kapo dalis lieka paslėpta po žeme, sunku iki galo įvertinti išdėstymą“.

 

Airija garsėja tūkstančiais senovės paminklų ir kapų. Garsiausias yra Niugrendžo tunelinis kapas, esantis šalia Boino upės, maždaug už 50 kilometrų į šiaurę nuo Dublino – jis išdėstytas taip, kad kylanti viduržiemio saulė nušviečia vidinį praėjimą ir apšviečia giliai viduje esančią kamerą.

Naujausi tyrimai parodė, kad vienas iš bronzos amžiaus žmonių, palaidotų Niugrendžo kape, buvo tėvų, kuriais tikriausiai buvo brolis ir sesuo, sūnus – tokia praktika senovės karalystėje nebuvo reta.

Niugrendžas yra tik vienas iš daugelio kapų rajone, žinomame kaip Bru na Boino neolito kapaviečių pavadinimu. Šį regioną UNESCO įtraukė į pasaulio paveldo sąrašą – o visa likusi šalis taip pat išmarginta senovinėmis megalitinėmis struktūromis.

Kai kurios jų atsirado daugiau nei prieš 5000 metų, todėl jie yra senesnės net už Stounhendžą Anglijoje – ir už seniausias Egipto piramides.

Parengta pagal „Live Science“.

Verta skaityti! Verta skaityti!
(15)
Neverta skaityti!
(1)
Reitingas
(14)
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
37(0)
25(0)
24(2)
15(0)
14(0)
11(0)
10(0)
Savaitės
71(1)
70(0)
63(0)
61(0)
57(0)
Mėnesio
233(8)
111(3)
108(12)
106(0)
105(26)