Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Istorija ir archeologija

Netikėtas atradimas: pasirodo, kad žymusis Cerne Abbas milžinas galėjo būti išraižytas kalvoje prieš daugiau nei 1000 metų - aiškėja intriguojanti priežastis, kodėl jis su tokiu aiškiai išreikštu peniu

2021-05-14 (0) Rekomenduoja   (9) Perskaitymai (385)
    Share
Tai straipsnis iš rašinių ciklo. Peržiūrėti ciklo turinį

Ant Anglijoje esančios kalvos didžiulį nuogą vyrą vaizduojantis paslaptingas raižinys buvo sukurtas X amžiuje, rodo pirmasis bandymas archeologiškai įvertinti milžiną. Tai netikėta, nes pirmą kartą Cerne Abbas milžinas paminėtas vos prieš 300 metų, kas rodo, kad jis daug šimtmečių buvo pamirštas.

Istorikai ir archeologai turi daug idėjų apie milžino sukūrimo datą, sako komandos narys Mike Allen, nepriklausomas geoarcheologas iš Allen Environmental Archaeology Codforde, JK. „Visi klydo.“

Milžinas išraižytas kalvos šlaite, nukreiptame į Cerne Abbas kaimą Dorseto grafystėje pietų Anglijoje. Tai vaizdas vyro su dideliu, ereguotu peniu, laikančiu kuoką. Jis buvo atliktas, kalvos šlaite iškastas tranšėjas užpylus balta kreida.

Ankstyviausias žinomas milžino paminėjimas yra 1694 m., Cerne Abbas bažnyčios įrašuose. Ankstesniuose įrašuose milžinas neminimas, netgi kruopštumu pagarsėjusiame 1617 metais Johno Nordeno atliktame surašyme.

Istorikai ilgai nesutarė, kada milžinas buvo sukurtas ir ką jis simbolizuoja. Kai kas mano, kad jis buvo sukurtas XVII amžiuje, kaip aprašyta istoriniuose šaltiniuose, tuo tarpu kiti mano, kad šis jis siekia Romos laikus.

Allenas dalyvavo komandoje 2020 metais atlikusioje milžino kasinėjimus, kuriuos finansavo jo savininkas, National Trust. Tyrėjai kasinėjo abiejų kojų pėdas ir alkūnių linkius.

 

 

Komanda kreidoje ir šalia tranšėjų esančiame grunte kvarco smiltelių. Optiškai stimuliuotos liuminiscencijos datavimo metodu galima nustatyti, kada kvarcą p[askutinį kartą veikė saulės šviesa.

Naudodami šią techniką tyrėjai seniausią kreidą datavo tarp 650 ir 1310 mūsų eros maetų. Milžinas tikriausiai buvo sukurtas tarp šių datų, o šio periodo vidurys yra 980 m.e.m.. Teoriškai, milžinas gali būti senesnis, nes kreidos užpildas buvo ne kartą pakeistas. Bet dirvos datavimas to nerodo. Seniausia dirvos data yra tarp 700 ir 1100 m.e.m.. „[Milžinas] negali būti senesnis,“ sako Allenas.

Įdomu, kad benediktinų vienuolynas Cerne Abbas buvo įkurtas X amžiaus gale. Allenas spekuliuoja, kad milžinas gali būti atsakas į tai.

„Šio fantastiškai tiesmuko pagoniško atvaizdo sukūrimas atrodo panašus į vietinių žmonių pasipriešinimo aktą,” sako Alison Sheridan, laisvai samdoma archeologijos konsultantė iš Edinburgho, JK. „Tai lyg dideli du pirštai nukreipti į abatiją.“

Neaišku, kodėl apie milžiną tiek amžių nebuvo užsimenama. Allenas sako, kad kasinėjant buvo aptikta užuominų, kad anksčiau šią vietą dengė aukšta žolė, galėjusi užgožti milžiną.

 

Kaip bebūtų, Timothy Darvill iš Bournemouth universiteto, JK, pažymi, kad priešistoriniai paminklai dažnai būdavo ignoruojami. „Netgi tokios vietos kaip Stonehenge'as nedažnai minimas,” sako jis.

Šis milžinas yra viena iš vos trijų Anglijoje išlikusių „senovinių“ kalvų figūrų. Kitos yra Ilgasis Wilmingtono žmogus ir Uffingtono baltasis arklys. Tačiau užtikrintai priešistorinis yra tik arklys.

Michael Marshall
www.newscientist.com

Verta skaityti! Verta skaityti!
(13)
Neverta skaityti!
(4)
Reitingas
(9)
Visi šio ciklo įrašai:
2021-05-14 ->
Netikėtas atradimas: pasirodo, kad žymusis Cerne Abbas milžinas galėjo būti išraižytas kalvoje prieš daugiau nei 1000 metų - aiškėja intriguojanti priežastis, kodėl jis su tokiu aiškiai išreikštu peniu
9
2020-07-10 ->
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
61(0)
57(0)
50(0)
40(0)
30(2)
30(3)
24(1)
23(0)
Savaitės
76(3)
67(5)
65(1)
Mėnesio
231(8)
111(3)
107(12)
104(26)
103(0)