Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Istorija ir archeologija

Lietuvos kaimynystėje surastos Hitlerio „superginklo“ liekanos: naudojo kaip „keršto“ ginklą prieš sąjungininkų pajėgas

2021-07-22 (0) Rekomenduoja   (9) Perskaitymai (165)
    Share

Lenkijos laukuose surastos tolimojo nuotolio valdomos balistinės raketos, kurią naciai naudojo kaip „keršto“ ginklą prieš sąjungininkų pajėgas, liekanos.

Adolfo Hitlerio mokslininkų sukurtas ginklas, kuris buvo numatytas sąjungininkų miestų puolimui keršijant už bombardavimus Vokietijoje – raketa V-2, dar pavadinta „Hitlerio superginklu“ – buvo rasta Lenkijos rytinėje dalyje, Mokrės kaimo laukuose, pietryčių Lenkijoje.

Daugiau nei 1400 viršgarsiniu greičiu skriejančių raketų Antrojo pasaulinio karo metu smogė į Didžiosios Britanijos miestus, bent 1350 jų nukrito ant Londono. V-2 taip pat buvo pirmoji raketa, pasiekusi kosmosą.

„Viskas prasidėjo tada, kai pas mus atvyko Mokrės kaimo gyventojas, teigdamas, kad per Antrąjį pasaulinį karą jo lauke kažkas nukrito, – pasakoja netoliese suradimo vietos esančio Zamośćo miesto Įtvirtinimų ir Ginklų muziejaus darbuotojas Andrzejus Maziarzas. – Seniausi gyventojai prisiminė, kad vokiečiai apsupo kraterį ir jį tyrinėjo. Buvo manoma, kad tai galėjo būti Vokietijos karinių oro pajėgų – „Luftwafės“ – lėktuvas, kuris nepasiekė netoliese esančio aerodromo“.

 

Tačiau kai muziejaus archeologai nuvyko į vietą, jie suprato, kad „lėktuvas“ iš tiesų buvo raketa V-2.

„Nacionaliniu mastu tai labai retas radinys. 1944 m. pavasarį vokiečiai netoliese fronto linijos vykdė naujojo ginklo bandymus, – pasakoja A.Maziarzas. – Raketos buvo paleistos iš bandymų poligono Blizne, Pokaraptės regione, ir buvo nukreiptos į vietoves Bugo upės vingyje“.

Muziejininkas pasakoja, kad tuo metu raketos buvo dar toli gražu netobulos ir daugelis jų nepasiekė tikslo, didelė dalis netrukus po paleidimo rėžėsi į žemę, o kai kurios nukrito atsitiktinėse vietose.

 

„Greičiausiai taip nutiko ir šiuo atveju“, – svarsto muziejininkas.

1942 m. Gruodžio 22 d. Hitleris įsakė gaminti V-2 raketas kaip „keršto ginklą“, nukreiptą į Londoną.

SS karininko Wernherio von Brauno suprojektuotos ir belaisvių sukonstruotos Mittelbau-Dora koncentracijos stovykloje Vokietijoje (kur žuvo nuo 12 iki 20 tūkst. kalinių), pirmasis sėkmingas bandomasis raketos skrydis buvo atliktas 1942 m. spalio 3 d., raketai pasiekus 84,5 kilometrų aukštį.

Žinodami apie ginklo egzistavimą, apie kurį pranešė Lenkijos pasipriešinimo judėjimo žvalgyba, sąjungininkai kreipėsi pagalbos į lenkus. 1944 m. gegužės 30 d. Lenkijos pasipriešinimas įvykdė operaciją „Most II“, kurios metu perėmė du Bliznos bandomuosius startus ir išsiuntė užgrobtus ginklus į JK.

 

Didžiosios Britanijos dokumentuose vadinama operacija „Wildhorn III“, ši operacija sąjungininkams suteikė itin svarbios žvalgybinės informacijos apie raketą V2.

Karo pabaigoje tarp JAV ir Sovietų Sąjungos prasidėjo lenktynės, kas suras daugiau raketų V-2 ir jų kūrėjų.

Vokiečių inžinieriai – o tarp jų ir W.Braunas – buvo išvežti į JAV, Jungtinę Karalystę ir Tarybų Sąjungą, kur jie ir toliau kūrė V-2, kariniams ir civiliniams tikslams.

Vėliau W. von Braunas prisijungė prie NASA, kur tapo pagrindiniu sunkiosios raketos „Saturn V“, nugabenusios „Apollo“ misijos dalyvius į Mėnulį, pagrindiniu architektu.

Parengta pagal „The First News“.

Verta skaityti! Verta skaityti!
(11)
Neverta skaityti!
(2)
Reitingas
(9)
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
48(0)
37(0)
36(5)
30(0)
25(1)
25(0)
24(0)
23(1)
19(0)
16(5)
Savaitės
76(3)
70(0)
67(1)
60(0)
Mėnesio
232(8)
111(3)
108(12)
106(26)
105(0)