Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Istorija ir archeologija

Žmonių zoologijos sodai – gėdinga ir kraupi Vakarų pasaulio paslaptis: juose žmonės buvo demonstruojami net ir 1958 m. Pasaulinėje mugėje Belgijoje šalia garsiojo „Atomiumo“ (Foto, Video)

2021-08-26 (0) Rekomenduoja   (17) Perskaitymai (165)
    Share

Šokiruojančiose retose nuotraukose matome, kaip vadinamieji „žmonių zoologijos sodai“ visame pasaulyje laikė „primityvius vietinius gyventojus“ aptvaruose, kad vakariečiai galėtų į juos žiūrėti ir šaipytis. Šiurpinantys vaizdai, kai kurie iš jų buvo padaryti dar 1958 m., rodo, kaip juodaodžiai ir azijiečiai buvo žiauriai traktuojami kaip eksponatai, pritraukiantys milijonus turistų.

XIX amžiaus pabaigoje ir XX amžiaus pradžioje Vakarų pasaulis beviltiškai norėjo pamatyti „laukinius“, „primityvius“ žmones, kuriuos taip apibūdino tyrinėtojai ir nuotykių ieškotojai, ieškantys naujų žemių kolonijiniam išnaudojimui.

Norėdami pamaitinti Vakariečių siautulį, tūkstančiai vietinių gyventojų iš Afrikos, Azijos ir Amerikos buvo atvežti į JAV ir Europą, dažnai abejotinomis aplinkybėmis, kad būtų eksponuojami pusiau laisvuose gyvenanuosiuose „žmonių zoologijos soduose“.

Žmonių zoologijos sodus buvo galima pamatyti Paryžiuje, Hamburge, Antverpene, Barselonoje, Londone, Milane ir Niujorke. Carlas Hagenbeckas, laukinių gyvūnų prekybininkas ir būsimas daugelio Europos zoologijos sodų verslininkas, 1874 m. nusprendė parodyti samojiečių ir samių žmones kaip „visiškai natūralias“ populiacijas.

1876 m. Hagenbeckas išsiuntė bendradarbį į Egipto Sudaną, kad šis pargabentų laukinių žvėrių ir nubiečių – vietinės tautos gyventojų. Nubijos paroda buvo labai sėkminga Europoje ir apkeliavo Paryžių, Londoną ir Berlyną.

1880 m. Hagenbeckas išsiuntė agentą į Labradorą, Kanadoje, parvežti daugybę eskimų (inuitų) iš Moravijos bažnyčios (protestantų atšaka) misijos Hebrone; šie inuitai buvo eksponuojami jo Hamburgo parke.

 

Hagenbeckas etnologiniuose eksponatuose taip pat pasitelkė savo darbuotojus, kurie auditoriją supažindino su ekspozicijos tautų įvairiais pragyvenimo būdais ir gyvenimo būdu.

Abejose Paryžiaus pasaulinėse parodose, vykusiose 1878 m. ir 1889 m., buvo pristatytas Juodasis kaimas (village nègre). 1889 m. Pasaulio parodoje, kurią aplankė 28 milijonai žmonių, pagrindinė atrakcija buvo 400 vietinių tautų žmonių.

1900 m. Paryžiaus parodoje buvo pristatytas Madagaskaro tautų kaimo modelis, o kolonijinėse parodose Marselyje (1906 ir 1922) ir Paryžiuje (1907 ir 1931) taip pat buvo rodomi žmonės narvuose, dažnai nuogi ar pusnuogiai. 1931 m. paroda Paryžiuje buvo tokia sėkminga, kad per šešis mėnesius ją aplankė 34 milijonai žmonių.

1904 m. vietinių Filipinų tautų atstovai buvo demonstruojami Sent Luiso pasaulinėje parodoje, JAV,  kuri vyko kartu su 1904 m. Vasaros olimpinėmis žaidynėmis.

 

Po Ispanijos ir Amerikos karo (1898) JAV ką tik įsigijusios naujas teritorijas, tokias kaip Guamas, Filipinai ir Puerto Rikas, leido amerikiečiams „pamatyti“ kai kuriuos vietinius naujų JAV teritorijų gyventojus.

1906 metais socialistas, eugenistikas, antropologas mėgėjas ir Niujorko zoologijos draugijos vadovas Madisonas Grantas kartu su beždžionėmis ir kitais gyvūnais Niujorko Bronkso zoologijos sode demonstravo Kongo pigmėją Ota Benga.

Granto nurodymu zoologijos sodo direktorius Williamas Hornaday'as Bengą sodo lankytojams demonstravo narve su šimpanzėmis, paskui su orangutanu ir papūga, ir pažymėjo jį „Trūkstama grandimi“ – tuo metu evoliucijos požiūriu tokie afrikiečiai kaip Benga buvo laikomi arčiau beždžionių nei europiečiai. T

ai sukėlė miesto dvasininkų protestus, tačiau, kaip pranešama, visuomenė vis tiek susirinko pamatyti Bengą.

Tęsinys kitame puslapyje:

1 | 2
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.
Verta skaityti! Verta skaityti!
(20)
Neverta skaityti!
(3)
Reitingas
(17)
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
41(0)
41(0)
29(0)
25(1)
21(4)
19(4)
19(0)
15(0)
Savaitės
66(0)
66(0)
64(0)
58(7)
Mėnesio
234(8)
108(0)
105(22)
98(0)