Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Istorija ir archeologija

Waldseemüller'io žemėlapis: Amerikos "gimimo" sertifikatas

2009-07-08 (0) Rekomenduoja   (0) Perskaitymai (275)
    Share

1507 metais vokiečių kartografo Martin'o Waldseemüller'io braižytas žemėlapis "Universalis Cosmographia" pagarsėjo tada, kai Vašingtone (JAV) įsikūrusios Kongreso bibliotekos specialistai jį patalpino į sandarų korpusą. Žinoma, jis senas, tačiau ar tikrai vertėjo tiek stengtis? Pasirodo, jog jis turi intriguojantį sąryšį su Amerika.

Inžinieriai sukūrė specialų korpusą, skirtą apsaugoti žemėlapį, kuriame pirmą kartą istorijoje panaudotas žodis "Amerika". Šis žodis apibūdino žemynus, kurie dabar vadinami Šiaurės ir Pietų Amerika. Orui nelaidus konteineris pagamintas iš dviejų didelių aliuminio plokščių ir šviesos neatspindinčio laminuoto stiklo. Speciali sistema palaiko ištisą parą palaiko tinkamą temperatūrą ir pakeičia vidun patekusį potencialiai žalingą deguonį intertinėmis argono dujomis. Stiklas padengtas specialia danga, kuri nepraleidžia ultravioletinių spindulių.

Žemėlapis buvo dingęs beveik penkis amžius, o dabar jis eksponuojamas muziejuje ir populiariai įvardijamas kaip "Amerikos gimimo sertifikatas". 1507 metais sukurta geografinė priemonė pirmą kartą parodė ne tik Amerika pavadintą kontinentą, bet ir Ramųjį vandenyną ir vakarų pusrutulį. "Tai pirmasis tokio tipo žemėlapis, ir jis vaizduoja pasaulį iš esmės tokios struktūros, kokį mes jį pažįstame dabar", sako Kongreso bibliotekos atstovas  Elmer Eusman. Pusės tūkstančio metų kūrinį tenka saugoti nuo naikinančio aplinkos ir laiko poveikio. "Tai visiškai sandarus korpusas, kuris suprojektuotas taip, kad jo neliečiant išliktų ilgus metus", teigia JAV Nacionalinio standartų ir technologijų instituto inžinierius Richard'as Rhorer'is. Tikimasi, kad korpusas išliks hermetiškas daugiau kaip 10 metų. 

Žemėlapis iš kolekcionierių įsigytas už 10 milijonų dolerių, tačiau bibliotekos atstovai sako, jog jis vertas pinigų. "Jei įvertinsime, kad jis yra 500 metų senumo ir puikiai išsilaikęs, tai yra išties nuostabu", sako Eusman.

Verta skaityti! Verta skaityti!
(0)
Neverta skaityti!
(0)
Reitingas
(0)
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
60(1)
36(0)
30(8)
21(1)
20(0)
16(0)
15(0)
14(3)
13(0)
Savaitės
66(0)
66(0)
64(0)
60(0)
Mėnesio
235(8)
105(22)
87(0)
82(3)