Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Istorija ir archeologija

Antrasis pasaulinis karas: "Navajo kodo" istorija

2009-11-11 (4) Rekomenduoja   (12) Perskaitymai (55)
    Share

Navajo kalba yra neįtikėtinai sudėtinga, pasižymi tokiais sintaksės, tono ir dialekto aspektais, kad pašaliečiams ji atrodo tarsi beprasmių garsų kratinys. Kalba neturi alfabeto ar simbolių ir yra naudojama tik tolimame to paties pavadinimo Amerikos Pietvakarių regione. Dėl šių priežasčių JAV karinis laivynas Antrojo pasaulinio karo metais šią kalbą pasirinko savo pranešimams koduoti.

Japonų vertėjai ir kodų dešifruotojai jau 1942 metais pastoviai perimdavo JAV karines komunikacijas ir taip žlugdė savo priešininkų vykdomas operacijas Ramiajame vandenyne. Idėja panaudoti Navajo perduodamai informacijai apsaugoti kilo šiame regione gyvenusio misionieriaus sūnui Philip'ui Johnston'ui, kuris buvo vienas iš tų retų pašaliečių, sugebėjusių sklandžiai kalbėti šia kalba. Navajo rezervate užaugęs Johnston'as pats buvo Pirmojo pasaulinio karo veteranas ir puikiai žinojo, jog kariuomenei beviltiškai reikalingas dešifravimui atsparus kodas. Jis taip pat žinojo, jog jau Pirmojo pasaulinio karo metais kariniams pranešimams šifruoti buvo naudojamos vietinių Amerikos tautų, pavyzdžiui, Choctaw, kalbos. Dėl ko Johnston'as buvo įsitikinęs savo pasiūlymo tinkamumu? Kariškių keliamus reikalavimus ji tenkino dėl to, kad ji neturi rašytinės formos ir yra neįtikėtinai sudėtinga. Jos sintaksės, tono atspalvio ir gausybės dialektų be pačių tautos atstovų nesuprasdavo niekas kitas - jai įsisavinti reikėdavo ilgo bendravimo ir intensyvaus mokymosi. Kai kuriais vertinimais, Antrojo pasaulinio karo pradžioje ją mokėjo mažiau nei 30 ne Navajo tautos atstovų, kurių tarpe nebuvo nei vieno japono.

1942 metų pradžioje Johnston'as susitiko su majoru generolu Clayton'u B. Vogel'iu, vadovavusiu Ramiojo vandenyno laivyno "Amphibious Corps" padaliniui. Jam pavyko įtikinti generolą ir jo komandą tuo, jog Navajo kalba puikiai tenkina šifravimo poreikius. Johnston'as įvykdė keletą bandomųjų testų, kurių metu buvo imituojamos mūšių sąlygos, ir jam pavyko įrodyti, jog Navajo atstovai gali užšifruoti, perduoti ir atkoduoti trijų eilučių ilgio pranešimą anglų kalba per 20 sekundžių. Palyginimui, tuometinėms mašinoms reikėdavo 30 minučių tokiam pačiam darbui atlikti. Įtikintas Vogel'is rekomendavo savo vadovybei į tarnybą priimti 200 Navajo tautos atstovų. 1942 metų gegužę į naujokų apmokymo stovyklą Camp Pendleton atvyko pirmieji 29 Navajo šauktiniai. Šiai grupei ir buvo patikėta sukurti slaptą kodavimo sistemą. Jos nariai sudarė daugybės žodžių žodyną, pagal kurį buvo galima užšifruoti įvairiausius karinius terminus. Patį žodyną ir visus kodinius žodžius grupės nariams teko išmokti atmintinai dar pačių apmokymų metu. Pasibaigus apmokymams šifruotojai būdavo iškart siunčiami tiesiai į Ramiojo vandenyno karo veiksmų zonoje dislokuotą jūrinių pajėgų padalinį. Pirminė jų užduotis buvo perduoti informaciją apie taktiką, karinių vienetų judėjimą, įsakymus ir kitą gyvybiškai svarbią informaciją, naudojant įprastinius telefonus ir radijo ryšio įrangą. Jie taip pat tarnavo kaip pasiuntiniai bei atliko kitas jūrų pėstininkams įprastines užduotis. Bėgant metams šių žmonių įgūdžiai, veiksmų greitis ir tikslumas augo. Po Iwo Jima mūšio (1945 metų vasario 19 - kovo 26d.) 5-osios jūrų divizijos ryšininkų padalinio majoras Howard'as Connor'as pareiškė, jog "Jei ne Navajo, mes niekada nebūtume įveikę Iwo Jima". Connor'o žinioje buvo šeši Navajo specialistai, kurie pirmąsias dvi mūšio paras dirbo visiškai be miego. Vien tik šis šešetukas perdavė ir priėmė daugiau kaip 800 pranešimų, nepadarydami nei vienos klaidos.

Nepaisant to, kad japonai tuo metu jau buvo toli pažengę kodų dešifravimo srityje, taip ir nesugebėjo įveikti Navajo kalbos. Japonijos žvalgybos vadovas leitenantas generolas Seizo Arisue vėliau sakė, jog nors jiems pavyko dešifruoti JAV sausumos ir oro armijos naudojamus kodus, jūrų pajėgos jiems buvo neįveikiama kliūtis. Nepadėjo netgi tai, kad Bataan'e (Filipinai) japonams į nelaisvę papuolė vienas Navajo tautos atstovas (šiame regione jų tarnavo apie 20). Jis priverstinai turėjo klausytis perduodamus pranešimus, tačiau jau po karo jis pasakojo, jog jis "iš šių beprasmių žodžių nieko nesugebėjo suprasti". Tiesa, iki mįslės įminimo buvo likę visai nedaug.

1942 metais iš viso buvo priskaičiuojama apie 50000 Navajo tautos atstovų. 1945 metais JAV karinėse jūrų pajėgose tarnavo apie 540 Navajo; iš jų maždaug 375-420 buvo apmokyti kodavimo technikos; likusieji tarnavo kitos paskirties pareigose. Jų, kaip šifruotojų, vertė išliko ir po karo, ir tik šiek tiek daugiau nei prieš dešimtmetį jie sulaukė oficialaus vyriausybės ir visuomenės pripažinimo.

Navajo kodo žodynas

Kai Navajo koduotojas gaudavo pranešimą, žinutė susidėdavo iš tarytum tarpusavyje nesusijusių Navajo kalbos žodžių kratinio. Pirmiausia kiekvieną žodį tekdavo išversti į anglišką atitikmenį. Tada iš angliško vertimo buvo paimamos pirmosios žodžių raidės. Taigi Navajo žodžiai "wol-la-chee" (angl. ant, liet. skruzdėlė), "be-la-sana" (angl. apple, liet. obuolys) ir "tse-nill" (angl. axe, liet. kirvis) visi reikšdavo tą pačią raidę "a". Vienas iš būdų užkoduoti žodį "Navy" (liet. laivynas) būtų "tsah (angl. needle, liet. adata) wol-la-chee (angl. ant) ah-keh-di- glini (angl. victor, liet. nugalėtojas) tsah-ah-dzoh (angl. yucca, liet. juka)".

Daugumai raidžių buvo priskirtas daugiau nei vienas Navajo kalbos žodis. Ne visi žodžiai turėjo būti koduojami paraidžiui. Kodo kūrėjai priskyrė savo gimtosios kalbos žodžius maždaug 450 dažnai naudojamų karinių terminų, kurie neegzistavo Navajo terminologijoje. Keletas pavyzdžių: "besh- lo" (angl. iron fish, liet. geležinė žuvis) reiškė povandeninį laivą, "dah-he- tih-hi" (angl. hummingbird, liet. kolibris) reiškė sraigtasparnį, o "debeh-li-zine" (angl. black street, liet. juoda gatvė) reiškė būrį.

Navajo koduotojams oficiali padėka ilgai nebuvo pareikšta dėl elementarios priežasties - jų kalba ištisus dešimtmečius buvo laikoma vertingu šifravimo įrankiu. Oficiali padėka jiems buvo pareikšta Pentagone (Vašingtonas, JAV) 1992 metų rugsėjo 17 dieną. Renginyje dalyvavo 35 Navajo veteranai, kurie mielai demonstravo visiems norintiems, kaip kodas veikė ir kaip jis buvo sukurtas. Dabar Pentagone veikia nuolatinė šiam kodui skirta paroda.

Verta skaityti! Verta skaityti!
(12)
Neverta skaityti!
(0)
Reitingas
(12)
Komentarai (4)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
37(0)
25(0)
24(2)
15(0)
14(0)
11(0)
10(0)
Savaitės
71(1)
70(0)
63(0)
61(0)
57(0)
Mėnesio
233(8)
111(3)
108(12)
106(0)
105(26)