Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Matematika

Matematikai įrodė, kad žirafos gali plaukti

2010-06-03 (16) Rekomenduoja   (-1) Perskaitymai (2889)
    Share

Nors daugelis didelių gyvūnų yra nepaprastai geri plaukikai, tačiau žirafoms dažnai priskiriama nemokančiųjų plaukti etiketė, rašo britų „The Daily Telegraph“. Nepaisant to, kad niekas nėra matęs plaukiojančių žirafų, matematikai sukūrė formulę, įrodančią, kad žirafos gali plaukti.

Dr. Donaldas Hendersonas iš karališkojo Tyrrlio patentologijos muziejaus Kanadoje bei dr. Darrenas Naishas iš Didžiosios Britanijos Portsmuto universiteto nusprendė tai paneigti pasitelkdami į pagalbą "skaitmeninę" žirafą. Moksliniame žurnale „Journal of Theoretical Biology“ publikuotame straipsnyje aprašoma, kas nutinka „skaitmeninę žirafą nuleidus į skaitmeninį vandenį“. Kuriant šį skaitmeninį modelį, mokslininkai apskaičiavo žirafų masę, svorį, dydį, formą, plaučių talpą bei jų masės centrą. Teigiama, kad suaugusi žirafa vandens paviršiuje išsilaikytų esant 2,8 metrų gyliui.

„Dauguma ankstesnių tyrimų rezultatų rodė, kad žirafos negali plaukioti. Buvo teigta, kad jos vandens vengia it maro, net ir esant ypatingoms aplinkybėms. Mes norėjome patikrinti šias teorijas“, – cituojamas dr. D. Naishas. „Įrodymų, kad žirafos yra prastos bridėjos ir negali perbristi upės – nėra. Taip pat nėra akivaizdžių priežasčių, kad jos yra linkusios labiau nei kiti gyvūnai skęsti“, – priduria tyrimo bendraautorius dr. D. Hendersonas.

Kita vertus mokslininkai teigia, kad žirafos dėl ilgų ir sunkių kojų, trumpo kūno bei ilgo kaklo tik pradėjus plūduriuoti vandenyje praranda stabilumą. Pasak mokslininkų, kad žirafai būtų patogu plaukti, ji turi savo ilgą kaklą ištiesti į priekį, tad plaukiant jis beveik visas būtų apsemptas vandeniu. Žirafoms dėl jų judėjimo sausuma ypatumų, vandenyje iškyla ir kitų problemų. Paprastai jos vaikšto judindamos kaklą į priekį - taip jos pamato, kas yra po jų kojomis. Tačiau vandenyje tokie judesiai joms neįmanomi.

Mokslininkai taip priduria, kad žirafoms dėl jų raumenų struktūros vandenyje turėtų būti sunku greitai irtis kojomis ir taip sėkmingai judėti į priekį. Iš to sektų, kad šie gyvūnai yra prasti plaukikai. „Mūsų modeliai įrodo, kad žirafoms plaukioti įmanoma, tačiau tai joms sekasi daug sunkiau nei, pavyzdžiui, arkliams. Tad sąžininga sakyti, kad žirafos nelenda į vandenį, žinodamos, kad ten yra daug labiau pažeidžiamos nei sausumoje“, – konstatuoja dr. D. Hendersonas.

Verta skaityti! Verta skaityti!
(0)
Neverta skaityti!
(1)
Reitingas
(-1)
Komentarai (16)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
61(3)
47(2)
30(5)
28(0)
24(1)
23(0)
21(0)
14(0)
13(0)
Savaitės
88(0)
75(2)
67(9)
67(6)
Mėnesio
151(27)
135(0)
111(1)
109(2)
108(0)