Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Medicinos mokslas ir naujienos

PSO paskelbė: nuo šiol koronaviruso variantai bus vadinami kitaip - kam to prireikė?

2021-06-19 (0) Rekomenduoja   (-2) Perskaitymai (440)
    Share

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) paskelbė koronaviruso variantų pavadinimo schemą, kurioje naudojamos graikų abėcėlės raidės.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) paskelbė koronaviruso variantų pavadinimo schemą, kurioje naudojamos graikų abėcėlės raidės.

Pagal naująją schemą, B.1.1.7 variantas, pirmą kartą užfiksuotas JK, įprastai vadinamas Kento varianto, pavadintas „alfa“. B.1.351 variantas identifikuotas Pietų Afrikoje yra „beta“, P.1 variantas, atsiradęs Brazilijoje, yra „gama“, o pirmą kartą Indijoje aptiktas B.1.617.2 variantas yra „delta”. Tokius graikų abėcėlės pavadinimus PSO suteiks tik „nerimą keliantiens variantams“ ir „susidomėjimą keliantiems variantams“.

Alternatyvią koronaviruso pavadinimų schemą tyrėjai sukurti ragina jau senokai, teigdami, kad mokslinius variantų pavadinimus sunku ištarti, dėl to daugelis vadina juos geografiniais pavadinimais, pavyzdžiui „indiškasis variantas“.

Taip „nesąžiningai kaltė perkeliama tų vietų žmonėms“, sako Mark Pallen iš Quadram instituto Norwiche, JK, kovą rašiusiam New Scientist. Pallenas, neseniai sukūręs autmatinę sistemą, generuojančią lotyniškus ir graikiškus pavadinimus naujoms bakterijų rūšims, iškėlė mintį, kad schema, panaši į tą, pagal kurią suteikiami pavadinimai audroms, praverstų suteikiant neutralius ir labiau įsimenamus koronaviruso variantų pavadinimus.

 

Esančios koronaviruso pavadinimų ir genetinių linijų nustatymo schemas ir toliau naudos mokslininkai tyrimuose, nes jie „suteikia svarbią mokslinę informaciją”, sakoma 05-31 PSO pranešime spaudai. Bet nauji graikų abėcėle paremti pavadinimai „padės viešajai diskusijai“, prašė Maria Van Kerkhove, PSO covid-19 techninė vadovė.

Geografinių pavadinimų nesuteikimas koronavirusų variantams gali paskatinti šalis greitai aptikti ir pranešti apie variantus, o tai itin svarbu kovojant su su plitimu. „Jokia šalis neturėtų būti stigmatizuojama dėl variantų aptikimo ir pranešimo,” pažymėjo Kerkhove tvite. „Globaliu mastu mums reikia patikimo variantų sekimo.“

Plisdami populiacijoje, virusai natūraliai mutuoja ir keičiasi. Dauguma SARS-CoV-2 mutacijų nepavojingos ir nedaro jokios įtakos, bet nauji variantai kyla, kai dėl mutacijų virusui išsivysto savybės, skiriančios juos nuo pradinio varianto.

 

Pasak PSO, tarp nerimą keliančių koronaviruso variantų yra sparčiau plintantys, sukeliantys sunkesnes ligas, atsparesni vaistams ar vakcinoms. Alfa, beta, gama ir delta variantai buvo pažymėti, kaip keliantys didesnį nerimą, ir delta varianto JK daugėja. Gegužės 27 duomenimis, Anglijos visuomenės sveikatos centro duomenimis, daugiau nei 38 procentus naujų koronaviruso atvejų Jungtinėje karalystėje sukėlė delta variantas.

Dominantys variantai yra tie, kurie plinta bendruomenėse, sklinda keliose šalyse ar dėl kitų priežasčių PSO SARS-CoV-2 Viruso evoliucijos darbo grupės pažymėti kaip svarbūs. Tarp dominančių variantų yra epsilon, kurios pavyzdžiai pirmą kartą buvo dokumentuoti JAV 2020 metų kovą, ir teta, pirmą kartą dokumentuotas šių metų sausį Filipinuose.

„Siekdama supaprastinti viešąją komunikaciją, PSO skatina nacionalines valdžias, žiniasklaidą ir kitus, priimti ir naudoti šiuos naujus pavadinimus,“ paskelbė PSO.

 

Graikų abėcėlė ir simboliai
Αα

Alfa
Ββ

Beta
Γγ

Gama
Δδ

Delta
Εε

Epsilon
Ζζ

Zeta
Ηη

Eta
Θθ

Teta
Ιι

Iota
Κκ

Kapa
Λλ

Lambda
Μμ

Miu
Νν

Niu
Ξξ

Ksi
Οο

Omikron
Ππ

Pi
Ρρ

Ro
Σσ

Sigma
Ττ

Tau
Υυ

Upsilon
Φφ

Fi
Χχ

Chi
Ψψ

Psi
Ωω

Omega


Verta skaityti! Verta skaityti!
(2)
Neverta skaityti!
(4)
Reitingas
(-2)
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
37(0)
25(0)
24(2)
15(0)
14(0)
11(0)
10(0)
Savaitės
71(1)
70(0)
63(0)
61(0)
57(0)
Mėnesio
233(8)
111(3)
108(12)
106(0)
105(26)