Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Žmogus ir medicina

Nauji moksliniai tyrimai atskleidžia, kaip įveikti niežulį

2011-11-02 (2) Rekomenduoja   (0) Perskaitymai (110)
    Share
Tai straipsnis iš rašinių ciklo. Peržiūrėti ciklo turinį

Niežulys yra vienas iš dažniausiai pasitaikančių šalutinių anestetikų poveikių, naudojant juos, pavyzdžiui, epiduriniam nuskausminimui. Kodėl anestetikai sukelia niežulį? Viena iš hipotezių teigia, jog skausmo ir niežulio receptoriai yra neatskiriamai susieti. „Niežulys ir skausmas yra du antagonistiniai pojūčiai“, – aiškina Zhou-Feng Chen iš Vašingtono universiteto Sent Luise, Misuryje. „Kasydamiesi tarsi sukuriate mechaninį skausmą ir taip nustelbiate niežulį. Ir atvirkščiai, slopinant skausmą, labiau niežti.“

Siekdamas geriau suprasti šį mechanizmą, Chen’as su pelėmis tyrė, kaip veikia morfinas – nuskausminantis preparatas, galintis kelti niežulį. Morfinas veikia per MOR receptorius ir Chen’as įtarė, kad už niežulį ir skausmą gali būti atsakingi skirtingi receptoriaus variantai. Jo komanda išvedė pelių liniją, kurios neturėjo vieno receptorių varianto, vadinamo MOR1D. Šios pelės, gavusios morfino, nesikasė, nors nuskausminimo efektą jautė (Cell, DOI: 10.1016/j.cell.2011.08.043).

„Tai stulbina, kad sugebėjome atskirti šiuos du pojūčius“ , – tyrimo rezultatais džiaugėsi Cheng’as, manantis, kad žmonių skausmo ir niežulio receptoriai irgi yra atskiri. „Mūsų tyrimas rodo, kad yra skirtingų būdų slopinti niežulį, nesilpninant analgezijos.“

Kita mįslė buvo niežulys, nereaguojantis į antihistamininius vaistus ir neseniai paskelbtas tyrimas atskleidė ir šio reiškinio priežastį. Antihistaminai efektyviai slopina kad ir uodų įkandimo sukeltą niežulį, bet menkai padeda nuo niežulio, sukelto inkstų nepakankamumo, kepenų ligų ar nudegimų, pasakoja Matiasas Ringkampas (Matthias Ringkamp) iš Džono Hopkinso universiteto Baltimorėje, Merilende.

Niežulys, pasiduodantys gydymui su antihistaminu, aktyvuoja nervų nemielinizuotas C skaidulas. Ringkampas mano, kad niežulys, nereaguojantis į vaistus, gali būti perduodamas kitomis, mielinizuotomis A skaidulomis.

Šį spėjimą mokslininkai nusprendė patikrinti eksperimentiškai. 

Niežulį, kurio neslopina antihistamininiai preparatai, gali sukelti tropinio augalo niežulinės aksmompupės spygliai – jie erzina odą ir sukelia nemalonų norą kasytis. Norėdamas išsiaiškinti ar niežulinės aksmompupės sukeltas niežulys perduodamas mielinizuotomis A skaidulomis, Ringkampas su komanda tvirtai apvyniojo savanorių riešus, taip sutrikdydamas nervinio signalo perdavimą A skaidulomis. Po šios procedūros niežulinės aksmompupės spyglius įbedus į savanorių pirštų galiukus, pastebėta, kad daugumai, – bet ne visiems – niežulys jautėsi daug mažiau, nei be riešo apvyniojimo. 

Ką tai reiškia? Visų pirma tai, jog „ateityje niežulį slopinantys vaistai turės veikti A ir C skaidulas“, – aiškina Glenas Gaisleris (Glenn Geisler) iš Minesotos universiteto Mineapolyje.

NewScientist 2011-10 10-22 10-28, Catherine de Lange

Verta skaityti! Verta skaityti!
(1)
Neverta skaityti!
(0)
Reitingas
(0)
Visi šio ciklo įrašai:
2019-11-06 ->
2019-04-22 ->
2011-11-02 ->
Nauji moksliniai tyrimai atskleidžia, kaip įveikti niežulį
Komentarai (2)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Kiti tekstai, kuriuos parašė Vytautas Povilaitis
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
41(1)
34(0)
27(0)
19(0)
18(0)
18(0)
18(0)
17(3)
11(0)
Savaitės
177(1)
102(20)
80(5)
74(0)
72(2)
Mėnesio
177(1)
131(0)
128(0)
115(32)
108(1)