Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Žmogus ir medicina

Insulto simptomai siejami su atminties ir mąstymo sutrikimais

2013-06-21 (3) Rekomenduoja   (8) Perskaitymai (220)
    Share

Naujausiame mokslinio žurnalo „Neurology“ numeryje pristatomas tyrimas, kurio autoriai teigia, jog žmonėms, kuriems pasireiškia insulto simptomai, net ir nepatyrus galvos smegenų pažeidimo, gresia atminties ir mąstymo sutrikimai.

Tyrimo autoriaus daktaro Brendano J. Kelley teigimu, maži smegenų pažeidimai, dar vadinami „tyliaisiais insultais“, mokslininkų yra siejami su atminties ir mąstymo sutrikimais, tačiau juos tirti yra ypač problemiška ne tik dėl didelių tyrimo išlaidų, bet ir dėl to, jog yra sudėtinga atlikti galvos smegenų magnetinio rezonanso tomografiją (MRT). Mokslininkų komanda, kurią domino „tylusis insultas“, tikina, jog trumputis, vos 7 klausimų testas gali būti efektyvi priemonė, padedanti nustatyti, ar pacientas gali būti priskiriamas padidėjusios rizikos grupei, kuriai gresia demencija – psichinių funkcijų, ypač mąstymo ir atminties, sutrikimas.

Tyrime dalyvavo beveik 24 tūkstančiai žmonių, kurių vidutinis amžius – 64 metai. Visi tiriamieji nesiskundė atminties problemomis, taip pat niekad nebuvo patyrę insulto. Dvejus metus trukusio tyrimo laikotarpiu tiriamųjų kas šešis mėnesius buvo prašoma užpildyti anketas, kuriomis buvo renkami duomenys apie patiriamus insulto, praeinančio smegenų išemijos priepuolio (PSIP) požymius, taip pat apie „mini“ insultą – vadinamąjį grįžtamą smegenų išemijos priepuolį, kuris pasireiškia staiga ir nekelia pavojaus gyvybei, tačiau signalizuoja apie insulto ar miokardo infarkto pavojų. Kas metus buvo tikrinami ir tyrimo dalyvių atminties bei mąstymo įgūdžiai. Tyrimo metu insulto simptomai buvo nustatyti 7223 asmenims.

Pastebėta, jog pacientams, kuriems pasireiškė insulto simptomai, dažniau išsivystydavo atminties ir mąstymo sutrikimai. Baltaodžiai, kuriems tyrimo metu pasireiškė insulto simptomai, buvo dvigubai dažniau linkę į pažinimo sutrikimus nei tie, kuriems šie simptomai nepasireiškė. Juodaodžiai, patyrę insulto simptomus, buvo priskirti padidėjusios mąstymo sutrikimų rizikos grupei.

Brendanas J. Kelley, komentuodamas tyrimo rezultatus, pabrėžia, kaip svarbu nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją, vos tik patyrus insulto simptomus, net jei jie buvo trumpalaikiai.

Verta skaityti! Verta skaityti!
(12)
Neverta skaityti!
(0)
Reitingas
(8)
Komentarai (3)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
41(4)
37(0)
30(0)
27(0)
26(0)
22(0)
17(0)
17(5)
13(0)
11(3)
Savaitės
114(22)
56(0)
Mėnesio
147(2)
117(15)
99(5)
89(8)