Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Žmogus ir medicina

Psichopatai nepajėgūs suprasti kitiems sukeliamo skausmo

2013-09-26 (9) Rekomenduoja   (10) Perskaitymai (385)
    Share

Paprastai žmonėms, įsivaizduojantiems kitų skausmą, smegenyse aktyvuojasi sritys, atsakingos už empatiją ir rūpestį. Tačiau nuo psichopatijos sutrikimo kenčiantiems žmonėms ši sistema neveikia – už empatiją atsakingos sritys lieka neaktyvios, taip pat, nesusikuria ryšiai su kitomis sritimis, atsakingomis už emocinį suvokimą ir sprendimų priėmimą.

Tokios Čikagos universiteto mokslininko Jeano Decety ir kolegų atlikto tyrimo išvados rugsėjo 24d. skelbiamos žurnale „Frontiers in Human Neuroscience“

Psichopatija yra asmenybės sutrikimas, kurio požymiai: negebėjimas jausti empatijos ar gailesčio, emocinė apatija, šiurkštumas ir polinkis manipuliuoti. Ankstesni tyrimai atskleidė, jog net 23 procentai nusikaltėlių, atliekančių bausmes kalėjimuose, kenčia nuo psichopatijos. Tuo tarpu, bendroje populiacijoje psichopatų yra tik apie 1 procentas.

Norėdami geriau suprasti neurologines šio sutrikimo priežastis, mokslininkai į pagalbą pasitelkė funkcinį magnetinį rezonansą. Buvo tirtas 121 kalinys, atliekantis bausmę JAV vidutinio saugumo režimo kalėjimuose.

Tyrimo dalyvių buvo paprašyta užpildyti klausimyną, plačiai naudojamą nustatant polinkį į psichopatiją (angl. Hare Psychopathy Checklist). Remiantis šiuo testu, tiriamieji buvo suskirstyti į tris grupes, pagal psichopatijos lygį: sunkų, vidutinį ir silpną.

Tiriamiesiems buvo rodomi vaizdai, demonstruojantys fizinį skausmą: tarpduryje prispaustas pirštas, ant kojos nykščio užkritęs sunkus objektas ir pan. Kalinių buvo prašoma įsivaizduoti, jog ši nelaimė nutiko jiems patiems, o po to – kitiems. Kaliniams taip pat buvo rodomi „kontroliniai“ vaizdai, kuriuose nebuvo jokių skausmingų situacijų. Pavyzdžiui, durų rankena, ar ranka.

Sunkų psichopatijos sutrikimą turintiems tiriamiesiems įsivaizduojant sau patiriamą skausmą, smegenys sureaguodavo įprastai. Taip pat aktyvuodavosi smegenų regionai, atsakingi ir už empatiją. Skausmo suvokimas smegenyse šiuo atveju buvo neįprastai didelis, kas leidžia manyti, jog psichopatai yra jautrūs mintims apie skausmą.

Tačiau sunkų psichopatijos sutrikimą turintiems tiriamiesiems įsivaizduojant, jog skausmą jaučia kiti, – tie patys smegenų regionai likdavo neaktyvūs. Tarsi to būtų maža, psichopatams aktyvuodavosi prieškaktinė smegenų sritis, atsakinga už malonius pojūčius. Tai leidžia manyti, jog aukštą psichopatijos lygį turintys asmenys ne tik negali jausti empatijos kitiems, tačiau ir mėgaujasi kitų kančiomis. Ventromedialinės kaktos srities smegenų žievės centras, atliekantis pagrindinį vaidmenį priimant sprendimus, susijusius su rūpinimusi kitais, psichopatų smegenyse likdavo neaktyvus.

Pasak tyrimo autorių, šis atradimas apie netipišką aktyvių smegenų regionų kombinaciją, gali padėti kuriant naujus terapijos būdus psichopatams, kai įprastai dėl jų būna nuleidžiamos rankos. Psichopatams skirtos kognityvinio elgesio terapijos gali remtis tuo, jog įsivaizduodami save nelaimėje, save jie užjaučia daug stipriau, nei kitus.

Verta skaityti! Verta skaityti!
(24)
Neverta skaityti!
(0)
Reitingas
(10)
Komentarai (9)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Kiti tekstai, kuriuos parašė Tomas Asminavičius
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
58(0)
37(1)
25(1)
23(6)
21(3)
19(0)
17(0)
14(2)
13(0)
11(0)
Savaitės
158(16)
86(1)
53(3)
52(0)
49(0)
Mėnesio
180(10)
158(16)
113(1)
108(20)