Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Žmogus ir medicina

Radioaktyvusis Gediminas: kodėl prie šio paminklo šokteli radiacijos lygis? (Video)

2013-11-04 (7) Rekomenduoja   (2) Perskaitymai (4931)
    Share

Prie pat Valdovų rūmų stovintis Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Gedimino paminklas kelia įvairių diskusijų. Vieniems kliūva pati skuptūra, kitiems - jos vieta. Žmonės pašnibždomis kalba ir apie keistą reiškinį, kad postamentas, ant kurio užkelta skulptūra, spinduliuoja radiaciją.

Ar iš tiesų didžiulis raudonas granito postamentas yra užterštas radionuklidais ir ilgai pasisėdėjus netoliese galėtų pakenkti sveikatai? Ar gali jaunimas be baimės čia leisti savo laisvalaikį?

Situaciją paaiškino į pagalbą pasikviesti Radiacinės saugos centro specialistus su matavimo prietaisais. Pasirodo, didesnį už leistiną normą radioaktyvumą skleidžia granitinis paminklo postamentas. Tiesa, trumpam ant jo prisėsti – nieko baisaus.

Radiacinės saugos centro specialistės Laimos Pilkytės teigimu, taip yra todėl, kad granite apskritai yra daugiau radionuklidų savitojo aktyvumo. Tiesiog tokia granito prigimtis. Štai marmure radionuklidų yra mažiau, jų kilmė kitokia. O granituose gamtinių radionuklidų savitieji aktyvumai visada yra didesni.

Nors Gedimino paminklo postamento granitas atkeliavęs iš Ukrainos, panašų radiacijos kiekį skleistų iš bet kurios pasaulio šalies atvežtas granitas.

Vaizdo siužetas

Verta skaityti! Verta skaityti!
(17)
Neverta skaityti!
(3)
Reitingas
(2)
Komentarai (7)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Kiti tekstai, kuriuos parašė Giedrė Daugirdaitė
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
33(2)
29(1)
28(1)
24(0)
22(0)
16(1)
15(2)
14(8)
13(0)
Savaitės
84(1)
Mėnesio
149(2)
148(15)
146(3)
143(12)
138(22)