Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Žmogus ir medicina

Iki šiol tai buvo įmanoma tik fantastiniuose filmuose: paralyžiuotas žmogus gavo trečią bioninę ranką, su kuria daro stebuklus (Video)

2016-11-22 (0) Rekomenduoja   (22) Perskaitymai (440)
    Share

Paralyžiuotas vyras tapo pirmu žmogumi, kuris, pasitelkus smegenimis kontroliuojamą bioninę ranką, atgavo „natūralius“ jutiminius pojūčius. 28-erių amerikiečio Nathano Copelando kūno dalis nuo krūtinės žemyn yra paralyžiuota nuo tada, kai prieš dešimtmetį pateko į avariją.

„Aš jaučiu kiekvieną pirštą, tai yra tikrai keistas jausmas, – sakė N. Copelandas. – Kartais jis tarsi elektrinis, daugeliu atveju galiu tiksliai pasakyti, kuriose vietose pirštai yra liečiami. Jausmas toks, tarsi mano pirštai yra liečiami ar stumiami.“

Pitsburgo universiteto Fizinės medicinos ir reabilitacijos docentas Robertas Gauntas sakė, kad iki šiol buvo abejojama, ar ši praktika gali būti taikoma žmogui, ar ji, pritaikyta žmogui, prieš daug laiko patyrusiam traumą, veiks.

Anksčiau ta pati mokslininkų komanda suteikė galimybę paralyžiuotiems pacientams vien mintimis kontroliuoti protezinę ranką, tačiau lytėjimo pojūtis pasirodė esąs ypač svarbus ir reikalingas.

„Mes suprantame, kad judėti be pojūčių yra sudėtinga, – sakė R. Gauntas. – Dabar mes pridėjome galimybę kažką jausti pirštais. Mes paduodame grįžtamąjį ryšį, kai dirbtinė ranka susiduria su kitu objektu.“

Bandymų laikotarpiu N. Copelandas šešis mėnesius dėvėjo neutralų implantą, kad priprastų kontroliuoti bioninę ranką. Mokslininkai sugebėjo sukelti sensorinį grįžtamąjį ryšį iš rankos, elektra stimuliuodami atitinkamas smegenų sritis, kurios įprastai aktyvuojamos, kai skirtingos sveiko žmogaus rankos sritys yra paliečiamos.

Uždengtomis akimis N. Copelandas galėjo 84 proc. tikslumu įvardyti, kurie protezo pirštai buvo liečiami. Taip pat pacientas galėjo apibūdinti 93 proc. prisilietimų pojūčių, pavyzdžiui, odos paviršiaus spaudimas vatos tamponėliu, kuriuos jis pavadino „natūraliais“.

Iki šiol nebuvo aišku, kiek natūralūs protezų keliami pojūčiai bus.

„Svarbiausias šio mokslinio tyrimo rezultatas yra tai, kad smegenų žievės mikrostimuliavimas gali sukelti natūralų pojūtį vietoj dilgčiojimo“, – teigia Pitsburgo universiteto Medicinos mokyklos neurobiologijos profesorius Andrew Schwartzas.

Ši pažanga gali pakeisti gyvenimus žmonių, kuriems yra amputuotos galūnės ar kurie patyrė stuburo traumas.

N. Copelando operacijos metu į jo smegenis buvo implantuoti keturi marškinių sagos dydžio mikroelektrodai. Prieš operaciją nustatyta, kuri smegenų sritis buvo atsakinga už kiekvieno piršto ir delno jutiminius pojūčius.

„Mūsų galutinis tikslas yra sukurti sistemą, kuri judėtų ir jaustų kaip tikra ranka, – teigė R. Gauntas. – Dar laukia ilgas kelias, kol atsidursime ten, bet tai yra puiki pradžia.“

Preliminarius bandymo rezultatus mokslininkų komanda paskelbė praeitais metais. Visas šio mokslinio bandymo aprašymas paskelbtas žurnale „Science Translational Medicine“.

Daugiau mokslinio eksperimento detalių vaizdo įraše.

Verta skaityti! Verta skaityti!
(22)
Neverta skaityti!
(0)
Reitingas
(22)
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
87(1)
60(5)
37(0)
24(6)
23(8)
19(1)
14(0)
13(0)
13(2)
Savaitės
79(0)
74(6)
Mėnesio
109(22)
101(1)
92(0)
83(5)