Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Žmogus ir medicina

Kas dedasi kūno transplantaciją norinčio atlikti žmogaus galvoje

2017-11-18 (0) Rekomenduoja   (3) Perskaitymai (2055)
    Share
Tai straipsnis iš rašinių ciklo. Peržiūrėti ciklo turinį

Canavero mano, kad protas ir kūnas yra atskiri ir kad šį požiūrį remia vadinamosios „beveik mirimo“ patirtys. Jis nori pademonstruoti, kad tokius pasakojimus vadinantys haliucinacijomis klysta.

„Noriu sukurti „beveik mirties“ potyrius“, sako jis. „Atskyrus galvą nuo kūno, smegenys atšaldomos, tad jose nelieka elektrinio aktyvumo ir kraujotakos, tokios smegenys yra kliniškai mirusios. Pacientai papasakos apie savo potyrius ir tada užtikrintai žinosime, kad mirštančios smegenys jų sukurti negalėjo.“ Tai pakeis mūsų, kaip žmogiškų būtybių, suvokimą, sako jis. „Tai sukels didžiausią revoliuciją. Tai yra galutinis, tikrasis tikslas.“

„Žinoma, yra ir kitas tikslas,“ tęsia jis, „tai – gyvenimo prailginimas“. Knyga, Canavero teigimu, įkvėpusi Hollywoodo scenaristus, yra 2014 darbas Head Transplantation and the Quest for Immortality, kurioje jis prognozuoja, kad žmonių smegenų persodinimas į dirbtinius kūnus „bus įmanomas iki 2025“. Jis taip pat teigė renkantis komandą, atliksiančią žmogaus smegenų transplantaciją, ir kad ši procedūra įvyks per kitus tris metus.

Daugelis mano, kad Canavero planų greito išsipildymo galimybės menkos. „Tai, ką jis siūlo, yra neišpasakytai sudėtinga,“ sako neurofiziologas Peteris Ellaway'us, ICL profesorius emeritas. „Manau, jo siekiai yra beveik mokslinės fantastikos srityje. Mano nuomone, tai niekada neįvyks.“

Kiti baiminasi netiesioginio Canavero veiksmų neigiamo poveikio, net jeigu bandymas atlikti galvos transplantavimą taip niekad nebus atliktas. „Buvimas organų donoru yra vienas iš nedaugelio itin altruistiškų poelgių, kuriuos žmogus gali atlikti,“ pažymi Oberholzeris. „Kai kas nors siekia tapti herojumi, surengdamas tokį beatodairiškai drąsų šou, žmonės gali persigalvoti ir nebeaukoti savo organų ar kūnų, jei manys, kad gydytojai rengiasi atlikti kažką tokio beprotiško.“

Superherojai nėra vieninteliai fantastiniai veikėjai, su kuriais save lygina Canavero. Dar yra Victoras Frankensteinas. Kai prisipažinau Mary Shelley Frankenšteino neskaitęs, jis atsiuntė man kelias romano citatas. Tokias, kaip, pavyzdžiui: „Iš kur gi, klausdavau savęs dažnai, esmė gyvybės kyla? […] Ir nustebau, kad tarp tiek daugel šviesių vyrų, kreipusių savo paieškas šiąja kryptimi, vienam man skirta buvo paslaptį šią nuostabią įminti.“

Dr Strange su Viktoru Frankenšteinu ir dalele Žmogaus Voro galėtų būti smagus mokslo fantastikos personažas. Ir Canavero tikrai patinka smaginti, naudojant savo nepritampančio mokslininko įvaizdį. „Ar jau laukiate?“ klausia jis, kaip geras šoumenas, prieš 2014 metų TEDxLimassol kalbos įrašo pradžią. „Tuojau kaip reikiant jus supurtysiu.“ Nusišypso į nervingą auditorijos juoką. Bet dabar scena keliasi į operacinę, ir Canavero karnavalas rizikuoja tapti siaubo kambariu. Kai ant kortos pastatyti tikri pacientai, juokai menki.

Galvų sukeitimo šimtmetis

1908

Pirmoji šuns galvos transplantacija

Prancūzas chirurgas Alexis Carrel ir amerikietis fiziologas Charles Guthrie vieno šuns galvą pritaisė prie kito šuns kaklo, sujungdami arterijas.Galva be kraujotakos išbuvo 20 minučių, bet paskui kai kurie refleksai pasireiškė. Po kelių valandų šuo buvo numarintas.

1954

Šunsas torsas, palaikomas kraujo tiekimas

Sovietų chirurgas Vladmiras Demikhovas mažų šunų kūnus, kartu su širdimi ir plaučiais, pritaisė ant didesnio šuns nugaros. Transplantuoti šunys mato, gali judėti ir lakti vandenį. Vienas išgyveno 29 dienas.

1965

Šunims perkeliami vien smegenys

Amerikietis neurochirurgas Robertas White'as prijungė šešis izoliuotus šunų smegenis prie kitų šešių šunų cirkuliacijos sistemos. Metabolizmas ir EEG rodo, kad smegenys tikriausiai funkcionavo.

1970

Beždžionė – sujungtos kraujagyslės

White'as prijungė beždžionių galvas prie begalvių beždžionių kūnų vien stambiosiomis kraujagyslėmis. Galvos galėjo kramtyti, ryti, sekti judesį akimis – iki 36 valandų.

2015 – 2017

Graužikų galvų persodinimas

Kinų chirurgas Xiao-Ping Ren su komanda, kurioje buvo ir Sergio Canavero, publikavo tyrimą su pelėmis ir žiurkėmis. Jie pritvirtino mažų graužikų galvas ant didesnių graužikų kaklų. Iš 40 recipientų/donorų pelių porų, 12, kaip pranešama, išgyveno ilgia nei 24 valandas.

2016

Beždžionės galvos transplantacija

Ren, Canavero ir kolegos, savo teiginius apie galvos transplantavimą patvirtina nuotrauka beždžionės, kurios kakle matomos siūlės. Surgery žurnale, jie, remdamiesi „nepublikuotais stebėjimais“ vadina operaciją sėkminga.

Nic Fleming
newscientist.com

1 | 2
Verta skaityti! Verta skaityti!
(8)
Neverta skaityti!
(5)
Reitingas
(3)
Visi šio ciklo įrašai:
2017-11-18 ->
Kas dedasi kūno transplantaciją norinčio atlikti žmogaus galvoje
3
2017-11-18 ->
2017-09-21 ->
2017-05-01 ->
2016-11-21 ->
2016-09-21 ->
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
96(5)
76(0)
56(0)
56(6)
34(1)
25(9)
23(5)
21(0)
19(9)
15(0)
Savaitės
91(2)
90(5)
89(0)
69(7)
Mėnesio
150(27)
108(1)
106(0)
103(19)
96(2)