Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Žmogus ir medicina

Kada skaudant sąnariams reikia sunerimti: gydytojas paaiškino, kada tai rimtos ligos, o kada besikeičiančių orų pranašas

2018-11-06 (0) Rekomenduoja   (1) Perskaitymai (385)
    Share

„Man kelius skauda nuo vaikystės. Ypatingai mane veikia drėgmė, šaltis. Jaučiu, kad kelius dabar jau šiek tiek maudžia. Tai stengiuosi daugiau judėti, vaikščioti. Ilgainiui su tuo susigyvenau – kai pradeda mausti, tai pradedu judinti kojas ir net nejaučiu, kad taip darau, – rašo 30-metė DELFI skaitytoja Lina.

Būna, kad dėl skausmo ar maudimo šlubuoju. Kai kada pabudus iš miego ir atsistojus ant žemės, neina lankstyti kelių, jie kartais užsikerta ir ilgiau pasėdėjus.“

Dėl sąnarių skausmo įvairiose kūno vietose kenčia ne tik vyresni, bet ir jauni žmonės. Neretai sutampa, kad juos pradeda skaudėti kaip tik tada, kai vėsta orai, dažniau lyja. Lietuvos Bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos prezidentas, profesoriaus habil. dr. Juliaus Kalibato pasiteiravome, tiesa ar mitas, kad dėl oro gali skaudėti sąnarius.

– DELFI skaitytoja rašo, kad keičiantis orams, periodiškai jai skauda sąnarius. Pasirodo, oro pokyčius sąnarių skausmais fiksuoja ir jauni kolegos. Ar tiesa, kad sąnarius skauda dėl besikeičiančių orų ar už to slypi visai kas kita?

– Besikeičiant orams, daug kas skundžiasi atsiradusiais ar paūmėjusiais galvos skausmais, subjurusia nuotaika ir pablogėjusia bendra savijauta. Į temperatūros bei atmosferos slėgio pokyčius jautriai reaguoja centrinė nervų sistema, o tuo pačiu ir visas organizmas. Matomai, žmogaus evoliucijos eigoje, tas sugebėjimas daug kam padėdavo išgyventi. Dabar, kai dauguma gyvename komforto sąlygomis, dalis iš mūsų prarandame šiuos sugebėjimus, bet kai kam sąnariai vis dar primena apie tolimą žmonijos praeitį.

Sąnarių skausmai – vienas iš pagrindinių skundų, dėl kurių pacientai kreipiasi į šeimos gydytoją. Priežastys gali būti labai įvairios – artrozės (degeneraciniai sąnario kremzlinio audinio pakitimai), artritai (sąnario uždegimas).

Dažnai būna osteoartritai, dar vadinami deformuojančia sąnario artroze, arba „senatvine artrito forma“, kai ligai progresuojant, gali atsirasti kaulinio audinio ataugos (osteofitai) bei visiškai sunykti sąnarinės kremzlės.

Beje, vyrams po pastovių traumų bei moterims, vaikantis su žmogaus anatomine struktūra nesuderinamų madų (aukštakulniai bateliai), osteoartritai gali išsivystyti ir sąlyginai jauname amžiuje.

Beje, sergant osteoartritu, gali skaudėti ne tik judant, bet ir nakties metu, vargina sąnario patinimas, sustingimas, riboti judesiai.

Jei osteoartritas dažniausiai paveikia didžiuosius sąnarius (klubo, kelio), patiriančius didžiausią apkrovimą, tai reumatoidinio artrito atveju (kai vyrauja autoimuninis procesas, organizmas kovoja prieš savo paties audinius), pažeidžiami smulkieji plaštakos, pėdų sąnariai ir, kaip taisyklė, būdingas ne tik skausmas, bet ir ilgalaikis rytinis sąnarių sustingimas, deformacijos, raumenų silpnumas, svorio mažėjimas.

Osteoartritas rečiau įsimeta į alkūnės ar peties sąnarius, jei šie nėra pastoviai netraumuojami ar dėl vienokių ar kitokių priežasčių neišnarinami.

Kalbant apie genetinių faktorių reikšmę sąnarių ligų išsivystymui, nereikėtų užmiršti ir ankilozuojančio spondilioartrito, kada dėl lėtinio reumatinio uždegimo pažeidžiamas stuburas, sukaulėja ne tik visi tarpslanksteliniai tarpai, bet ir išilginiai raiščiai, dėl to stuburas tampa panašus į bambuko lazdą, žmogus tampa visišku invalidu. Liga pastoviai progresuoja, o gydymas praktiškai neduoda jokio efekto. Blogiausia tai, kad liga gali pažeisti ne tik kitus sąnarius, bet ir persimesti į vidaus organus.

– Ar gali sąnarius skaudėti jauniems ir sveikiems žmonėms, ar skauda visgi dėl senų traumų?

– Jauni žmonės ir jiems skauda. Gali dėl buvusių traumų, po jos lieka sutrikusi kraujotaka. Kažkur truputį kraujo tekėjimas sumažėjo, deguonies trūkumas ir iškart pasireiškė skausmas. Žmonės pamiršta, kad kažkada turėjo traumą, o po to skauda.

– Kodėl keičiantis orams vieniems skauda sąnarius, o kitiems ne?

– Negalima atmesti genetinių faktorių, bet didelę reikšmę turi tiek ūmios traumos, tiek ir lėtinės, kai pastoviai apkraunami sąnariai, pavyzdžiui, sportininkams, sunkaus fizinio darbo atstovams, nutukusiems asmenims.

Apie sąnarių ligas visuomet primena atšąlantys arba besikeičiantys orai, kai sąnario atšalimas pablogina sąnario kraujotaką, apie kurią signalizuoja atsiradę arba suintensyvėję sąnario skausmai. Reikia pažymėti, kad po bet kokių didesnių traumų, lydimų užsitęsusių uždegiminių procesų ne tik sąnariai, bet ir aplinkui esantys audiniai dažniausiai pilnai neatsistato, kraujotaka tose zonose nebūna pilnavertė, todėl net mažiausi kraujagyslių spazmai sukelia deguonies badą bei lydintį skausmą. Organizmas mus įspėja – saugokite tą vietą.

– Ką daryti, kai skauda sąnarius?

– Taktika gali būti įvairi, priklausomai, koks yra susirgimas, kokia uždegimo stadija. Skausmas signalizuoja, kas su sąnariu yra kažkas blogai. Ūmaus uždegimo atveju bet koks masažas pablogins situaciją, o ankilozuojančio spondilioartrito atveju tai vienintelis išsigelbėjimas, todėl pacientai net naktį bando mankštintis. Lėtinio proceso atveju šiluma tikrai nepakenks. Bet mano patarimas būtų – kuo greičiau kreipkitės pas savo šeimos gydytoją, neužsiminėkite savarankišku gydymu ir kol gydytojas nepaskyrė, nepradėkite naudoti savavališkai vaistus.

– Ar sąnarius skauda tik dėl vėstančio oro ar ir dėl besikeičiančių jo sąlygų? Kai kuriems skauda šiltuose kraštuose, esant vėjuotoms dienoms ir pan.

– Skauda ir dėl temperatūrų kaitos. Kraujagyslės pradeda šokinėti, kraujotaka bet kokiu atveju truputį trinka. Kiekvienas organizmas labai individualiai reaguoja ir labai sunku numatyti tas taisykles, bet iš principo, būna įvairiai.

– Jei žmogui periodiškai skauda sąnarius ir po kurio laiko skausmas praeina savaime arba malšinant naminėmis priemonėmis, ar vis tiek būtina kreiptis į gydytoją?

– Jei tai kartojasi metai iš metų, tai sąnarius reikėtų laikyti šiltai, neperšaldyti tų vietų. Skausmas visuomet signalizuoja, kad kažkas yra negerai. Skausmas nėra natūrali žmogaus būsena. Vadinasi, galbūt problemų buvo anksčiau, liko išliekamieji reiškiniai ir pasikeitus sąlygoms skausmas apie tai pradeda signalizuoti. Pasikonsultuoti su gydytoju vis tiek patartina.

Verta skaityti! Verta skaityti!
(2)
Neverta skaityti!
(1)
Reitingas
(1)
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Kiti tekstai, kuriuos parašė Žiedūnė Juškytė
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
61(0)
57(0)
50(0)
40(0)
30(2)
30(3)
24(1)
23(0)
Savaitės
76(3)
67(5)
65(1)
Mėnesio
231(8)
111(3)
107(12)
104(26)
103(0)