Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Žmogus ir medicina

Medicinos stebuklas ar eilinė klastotė? Internete kilo tikras mūšis: ar nudeginimas gali atnaujinti tatuiruotę?

2018-12-16 (0) Rekomenduoja   (-2) Perskaitymai (110)
    Share

Tatuiruotė ant odos niekada neatrodo taip ryškiai, kaip kelis pirmuosius mėnesius po to, kai užgyja tatuiravimo metu patirti sužalojimai. Galbūt išskyrus tik vieną atvejį, dėl kurio socialiniame tinkle „Reddit“ sulaužyta daugybė iečių, rašo „Science Alert“.

Šiame tinkle buvo įkelta nuotrauka, patraukusi itin daug internautų dėmesio – nuotrauką įkėlęs asmuo tikina, jog matomas autentiškas vaizdas: iš po nudegusios odos su nublukusia tatuiruote „išlindo“ ryškiaspalvė, tarsi naujutėlaitė tatuiruotė. Daugybė „Reddit“ naudotojų tikino, kad nuotrauka yra padirbta. Bet net jeigu ji ir tikra – jokiu būdu ir niekam negalima rekomenduoti bandyti būtent taip atšviežinti į odą sušvirkštų dažų spalvas.

Nuotraukos įkėlėjas tvirtina, kad tai yra „draugo draugo“ ranka. Kai kurie tinklo naudotojai teigė, jog tai yra medicinos stebuklas. Kiti – kad tai yra nesąmonė ir klastotė.

Nuotraukoje matoma rankos dalis su pažeista oda – anot įkėlėjo, santykinai nedidele trauma, atsiradusia dėl buitinio nudegimo virtuvėje. Ant sveikos odos matoma sena mėlynos rožės tatuiruotė. Tačiau ten, kur turėtų būti nudegimo randas – nusilupusi nudegusi oda ir iš po jos švytinti tokia vaiski mėlyna spalva, jog galima būtų pagalvoti, kad tatuiruotę meistras sukūrė prieš kelias dienas.

„Beliko atsikratyti likusios pasenusios odos, ir visa tatuiruotė vėl bus graži“, – veikiausiai sarkastiškai komentavo vartotojas, prisidengęs pseudonimu molotovGirl91.

Bet vargu, ar koks nors medikas be sarkazmo gaidelės balse, visiškai rimtai galėtų pasiūlyti nusidrožti odą norintiesiems atsinaujinti tatuiruotę.

Mat visų pirma tokie bandymai veikiausiai baigtųsi dideliu skausmu ir ne atsinaujinusia tatuiruote, o odos surandėjimu ir tatuiruotės subjaurojimu. Antra, pasekmės gali būti kur kas skaudesnės – gali prasidėti plataus masto infekcija.

Bet šiuo atveju kur kas įdomiau būtų sužinoti, ar tokia nuotrauka apskritai gali būti tikra, o ne „Photoshop“ meistrų darbas?

Tą bent daugiau ar mažiau padės išsiaiškinti žmonių žinios apie tatuiruotes.

Tipinė nuolatinė tatuiruotė kuriama dažais, kurie sušvirkščiami į viršutinį odos sluoksnį, kur dažai kaupiasi tarpląstelinėje terpėje, tarp gyvų ląstelių. Tuo metu trauma, patiriama tatuiravimo metu, suaktyvina imuninį atsaką – į tatuiruotės vietą pradeda plūsti baltosios kraujo ląstelės.

Šios ląstelės, vadinamos makrofagais, suryja dažų daleles ir labai ilgam laikui „užsnūsta“. Anksčiau manėme, kad būtent dėl baltųjų kraujo ląstelių, prarijusių dažus, tatuiruotės bėgant laikui neišsisklaido ar nenuslenka su mirštančiomis odos ląstelėmis.

Tačiau santykinai naujas mokslinis tyrimas parodė, kad bėgant laikui makrofagai iš tiesų miršta. Bet vos jiems žuvus į jų vietą stoja naujas makrofagas, kuris taip staigiai suvartoja tai, ką paskleidė mirštantis makrofagas, jog tatuiruotė niekur ir nedingsta. Taip imuninė sistema, žaisdama estafetę, išsaugo tatuiruotes ilgą laiką.

Kita vertus, negalima paneigti ir fakto, jog bėgant laikui kūno marginimo pėdsakai vis labiau išblunka. Taigi, kas vyksta – ar dažų daleles suskaido Saulės šviesa? O gal juos makrofagai suvirškina? Gal dažų nesimato dėl virš jų užaugančio storėjančio odos sluoksnio?

Paprastai spalvotų tatuiruočių dažai yra skirtingų metalų pagrindo druskos. O konkrečiai šios nuotraukos atveju ryškią mėlyną rožės spalvą veikiausiai sukuria kažkokia vario druska. Baltą spalvą suteikia titano arba švino druska.

Šių pigmentų suskaidymui taip, kad reikšmingai sumažėtų spalvos intensyvumas, reikia itin stiprios šviesos ir aukštos temperatūros. Tad net labiausiai saulės vonias mėgstantys žmonės su tatuiruotais kūnais negali pasakyti, kad jų kūno puošyba nyksta nuo saulės.

2015 metais atliktas mokslinis tyrimas parodė, kad anglies nanodalelės iš juodų tatuiruočių dažų gali keliauti po visą organizmą – jų aptikta moters, kuriai diagnozuotas kiaušidžių vėžys, limfmazgiuose (bet diagnozė ir tatuiruotės veikiausiai nesusiję).

Nors negalime atmesti prielaidos, kad kažkokia dalis spalvotų pigmenų iš tiesų bėgant laikui suskyla dėl saulės poveikio, vargu, ar galima būtų teigti, kad tai yra svarbiausia tatuiruočių blukimo priežastis. Galimai dalį dažų pameta ir senstantys ar estafetę perduodantys makrofagai, nors patikimo kiekybinio šio reiškinio vertinimo moksliniai tyrimai dar nepateikė.

Tačiau galbūt ne visai klaidinga manyti, kad tatuiruotes gerokai pasendina ir odos ląstelės, užaugančios virš tatuiruotės.

Lygiai, kaip paveikslų restauratoriai, pašalindami senų paveikslų viršutinį lako sluoksnį, atidengia ryškias spalvas, tarsi tą dieną, kai dailininkas užbaigė savo darbą, teoriškai gali būti, kad ir tatuiruotės po pasenusia oda vis dar atrodo taip pat gražiai ir gaiviai kaip pirmą dieną.

Žinoma, tai tikrai nereiškia, kad nuotrauka neabejotinai yra nesuklastota ar bent jau neretušuota, kad būtų įspūdingesnė. Bet yra dar viena priežastis, dėl kurios ši nuotrauka įgyja stipresnį tikrumo pagrindą, nei gali pasirodyti iš naujo.

Vienas iš to paties „Reddit“ tinklo naudotojų nurodė, jog panašus „tatuiruočių atsinaujinimas“ yra pastebimas ant negyvų kūnų: lavonui yrant gali vykti procesas, vadinamas odos slinkimu – jo metu viršutinis odos sluoksnis atsiskiria ir tarsi nuslysta nuo kūno. Paieškos varikliai padės rasti ir tai įrodančių nuotraukų, tačiau jų silpnesnių nervų skaitytojams ieškoti nerekomenduojame.

Akivaizdu tik viena: degintis tam, kad atšviežintumėte senas tatuiruotes, neverta. Neišdegs.

Verta skaityti! Verta skaityti!
(6)
Neverta skaityti!
(8)
Reitingas
(-2)
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
30(1)
29(1)
21(0)
21(4)
20(0)
15(2)
Savaitės
93(1)
61(0)
57(3)
53(0)
Mėnesio
180(10)
161(16)
116(1)
110(20)