Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Žmogus ir medicina

Gydytojai atskleidė didžiausią baltos ir sveikos šypsenos priešą - tai įprotis, kurio galima atsikratyti

2019-02-15 (0) Rekomenduoja   (-4) Perskaitymai (275)
    Share

Vasaris – odontologų mėnuo. Apie dantų ir burnos sveikatą kalbama dažnai, tačiau, specialistų teigimu, dauguma pacientų rekomendacijų nesilaiko, dėl ko vėliau dažnai varsto odontologų duris.

Pasak gydytojų, vienas didžiausių sveikos ir gražios šypsenos priešų – rūkymas – ir toliau išlieka viena pagrindinių priežasčių, kodėl prastėja burnos ertmės higiena.

Žala negrįžtama

Kaip teigia gydytoja odontologė-endodontologė Sandra Skuodaitė, rūkymas ypač skatina dantų akmenų kaupimąsi: „Dėl sisteminio nikotino poveikio susiaurėja smulkiosios burnos ertmės kraujagyslės, sutrikdoma dantenų kraujotaka – į dantenas patenka mažiau kraujo ir sumažėja jų bei dantų atsparumas ligoms.“ 

Jos teigimu, dažnas rūkymo rezultatas – stomatitas, dantenų kraujavimas, dantenų recesijos, ūmus nekrozinis gingivitas. Taip pat rūkymas greitina burnos ertmės kandidozės išsivystymą, didina burnos ertmės vėžio tikimybę.

„Rūkymas pažeidžia ir periodonto audinius. Taip pat sulėtėja atsakas į infekciją bei lėčiau gyja žaizdos burnos ertmėje“, – teigia gydytoja. Pasak jos, pastebimas pypkes rūkančiųjų lokalus dantų nudilimas bei atsivėręs dentinas stipriai nudažomas tabako pigmentais.

Dervos – didžiausias baltų dantų priešas

Pasak gydytojos, įkvėptuose cigaretės dūmuose yra nemažai dervų, iš kurių tik apie 30 proc. pasišalina orą iškvepiant. Likusios nusėda gerklėje ir plaučiuose, taip pat ant dantų ir dantenų paviršiaus, tai lemia, jog dantys įgauna gelsvą, o kartais – net rudą spalvą.

Tad neplanuojantys mesti rūkyti dantų priežiūrai turėtų skirti dar daugiau dėmesio: dažniau lankytis pas gydytoją odontologą ar burnos higienistą, kad įvertintų dantų, dantenų ir periodonto būklę: „Kartais verta panaudoti balinančias ar specialias tabako pigmento kaupimąsi mažinančias dantų pastas, o siekiant sumažinti tamsaus pigmentinio apnašo kaupimąsi ant dantų paviršiaus, po kiekvienos surūkytos cigaretės reikėtų išsivalyti dantis“, – sako S. Skuodaitė.

Manoma, kad dantų spalvos pakitimai kur kas retesni naudojant alternatyvius, bedūmius produktus, kuriuose dervų nėra, vis dėlto, gydytojos teigimu, dar nėra pakankamai tyrimų rezultatų apie šių naujų produktų poveikį rūkančiųjų dantims.

Taisyklinga priežiūra

Pasak gydytojos, labai svarbu tinkamai prižiūrėti dantis: valyti minkštu dantų šepetėliu su dantų pasta ryte bei vakare po 2 min., tarpdančius išvalyti tarpdančių siūlu ir tarpdančių šepetėliais, nuvalyti liežuvį specialiu gremžtuku bei esant poreikiui naudoti burnos skalavimo skystį.

„Reguliarus lankymasis pas gydytoją odontologą ar burnos higienistą leidžia stebėti dantų būklę ir nepraleisti dėl ėduonies atsiradusių ankstyvųjų danties pažeidimo stadijų“, – teigia S. Skuodaitė. Rekomenduojama atlikti profesionalią burnos higieną kas 6 mėnesius. Dantų būklei gerinti ir užtikrinti burnos sveikatą nepaprastai svarbi tinkama, visavertė mityba.

Kenkia ne tik rūkymas

Pasak gydytojos, dantų ir burnos sveikatos būklei įtaką daro ne tik cigaretės. Pasak jos, didelį vaidmenį vaidina nepakankama asmeninė burnos higiena, lipnių, labai kietų ar rūgščių maisto produktų, cukraus, gazuotų gėrimų su saldikliais vartojimas, taip pat dantų naudojimas ne pagal paskirtį, pvz., žalingi įpročiai atkąsti kietus daiktus ir pan.

Alkoholis taip pat turi neigiamos įtakos dantims, mat jame esančios rūgštys bei cukrus kenkia dantų emaliui, o raudonajame vyne esantys pigmentai keičia dantų spalvą. Pasak gydytojos, taip pat nereikėtų piktnaudžiauti užkandžiavimais naktį: „Toks užkandžiavimas didina riziką ėduoniui atsirasti dėl naktį sumažėjusio seilėtekio bei užsilikusio maisto burnos ertmėje“, – sako gydytoja.

Kad dantys būtų sveiki, rekomenduojama lankytis pas gydytoją odontologą burnos ertmės apžiūrai 1–2 kartus per metus. Dažniausiai pasitaikančios dantų priežiūros klaidos – tai per dažnas didelio abrazyvumo ar balinančių pastų naudojimas (specialistai rekomenduoja vartoti jas ne daugiau kaip kartą ar du per savaitę) bei per kietas dantų šepetėlis (patartina rinktis kuo minkštesnį) ar neatsargus elektrinių dantų šepetėlių naudojimas. Taip pat, gydytojos teigimu, nereikėtų piktnaudžiauti dantų balinimu namuose balinimo juostelėmis ar kapomis.

Tai yra pranešimas spaudai - pateiktos informacijos redakcija neredaguoja, o už pranešimo turinį atsako jį paskelbę autoriai.
Verta skaityti! Verta skaityti!
(2)
Neverta skaityti!
(6)
Reitingas
(-4)
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
47(3)
45(0)
40(1)
39(0)
35(0)
21(0)
21(3)
18(3)
17(3)
14(0)
Savaitės
133(21)
78(1)
67(2)
65(0)
64(4)
Mėnesio
174(16)
128(2)
113(26)
94(2)