Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Žmogus ir medicina

7 ženklai, perspėjantys, kad sutriko jūsų skydliaukės veikla - simptomai gali pasireikšti įvairiose kūno vietose

2019-02-25 (0) Rekomenduoja   (8) Perskaitymai (165)
    Share

Organizmą laisvai galima palyginti su darniai funkcionuojančių mechanizmų visuma. Kuriam nors išėjus iš rikiuotės, pakrinka visos sistemos veikimas.

Puikiausias šio teiginio įrodymas – skydliaukės funkcijų ryšys su bendra savijauta ir organizmo būkle. Skydliaukė – tai priekinėje kaklo dalyje esanti nedidelė liauka, kontroliuojanti medžiagų apykaitos procesus ir reguliuojanti organizmo funkcijas, tokias kaip kvėpavimas, temperatūra, menstruacijų ciklas ir kt.

Skydliaukės darbo žmogus paprastai nė nejunta, nes tam nėra jokių priežasčių. Tik tada, kai jos veikla sutrinka ir, pavyzdžiui, pradeda stigti skydliaukės hormonų (toks skydliaukės funkcijos pablogėjimas vadinamas hipotiroze) arba jų išskiriama per daug (hipertireozė), esame priversti suvokti, kad skydliaukė išties reikšminga. Sutrikus jos funkcijoms, pašlyja sveikata. Užvis blogiausia, kad varginantys simptomai gali pasireikšti įvairiausiose kūno vietose ir paveikti bet kurį organą: akis, odą, rankas ir kt., aiškinama portale „Women‘s Health“.

Skydliaukės ligos simptomai gali sutapti su begale sveikatos problemų. „Skirtingiems žmonėms simptomai reiškiasi nevienodai, be to, gali atsirasti ir staiga, ir palaipsniui, todėl juos nėra lengva atpažinti“, – sako Niujorke dirbanti endokrinologė Valentina Rodriguez. Dėl šios priežasties patartina neignoruoti visų toliau suminėtų simptomų ir pasistengti kuo greičiau išsiaiškinti jų priežastis.

Beje, moterys skydliaukės ligomis serga dažniau nei vyrai. JAV organizacijos „American Thyroid Association“ duomenimis, skydliaukės funkcijos pablogėjimas statistiškai tikėtinas vienai iš aštuonių moterų.

1. Išretėję plaukai

Kaip teigia Amerikos dermatologijos akademijos (AAD) atstovai, dermatologas yra kaip tik tas specialistas, kuris pirmasis gali įtarti skydliaukės ligą, kadangi daugelis jos požymių ir simptomų pasireiškia kaip odos, plaukų ir nagų būklės pakitimai. Ir hipotirozės, ir hipertireozės atveju gali sumažėti plaukų apimtis. Minėtina, kad plaukai retėja ne vien skalpo srityje. Ypač akivaizdžiai išretėja antakiai.

Taigi, kaip sako endokrinologijos specialistė iš JAV Šiaurės vakarų universiteto medicinos mokyklos Eve Feinberg, nuo išorinių kraštų retėjantys antakiai gali būti hipotirozės ženklas. Tas pats pasakytina ir apie pastebimai sumažėjusį kojų, rankų ir kitų kūno sričių plaukuotumą, taip pat faktą, kad plaukai tapo šiurkštūs, išsausėjo, neteko žvilgesio, yra linkę lūžinėti ir pan.

2. Išsausėjusios ir patinusios akys

Išsausėjusios ir sudirgusios akys gali būti ženklas, kad žmogus serga hipertireoze arba hipotiroze. Ypač patinusios ir išsprogusios akys gali būti Bazedovo ligos ženklas. Šis tireotoksikoze dar vadinamas autoimuninis susirgimas sukelia hipertireozę. Kaip nurodoma JAV nacionalinio diabeto ir virškinimo bei inkstų ligų instituto (NIDDK) pranešime, tireotoksikozės atveju akies vokas tarsi nuslenka atgal nuo akies. Be išsprogusių akių Bazedovo ligai būdingi ir patinimas bei vaizdo dvejinimasis.

3. Nusilpę raumenys

Pasak V. Rodriguez, tiek sergant hipotiroze, tiek hipertireoze, gali imti skaudėti raumenis, varginti jų silpnumas arba sąstingis. Kadangi su skydliauke siejami simptomai vystosi labai iš lėto, daugelis žmonių ne iš karto pastebi raumenų skausmus arba silpnumą. Pasitaiko, kad šie reiškiniai nurašomi tipiniams su amžiumi atsirandantiems skausmams. Visgi pajutus diskomfortą keliančių potyrių visada verta pasitarti su mediku.

4. Prasta nuotaika

Kaip sako endokrinologė iš Niujorko medicinos centro „Langone Health“ Sona Shah, hipotirozė dažnai siejama su negebėjimu sukoncentruoti minčių arba depresija, o hipertireozė – su nerimu. Abiem atvejais, anot V. Rodriguez, ligoniai gali jaustis nesugebantys nuosekliai mąstyti ir kontroliuoti emocijų, todėl be medicininio gydymo jiems būtinos ir psichologinės konsultacijos.

5. Patinusios kojos ir kulkšnys

Dėl hipotirozės sulėtėja įvairūs organizme vykstantys procesai, todėl gali atsirasti polinkis kauptis skysčiams. Kad taip yra, paprastai rodo apatinių galūnių pokyčiai – patinimas klubų, kelių, kulkšnių ir pėdų srityse.

6. Ištinęs kaklas

Akivaizdus kaklo patinimas gali rodyti, kad susiformavo gūžys. Šiuo žodžiu paprastai įvardijamas neįprastas skydliaukės padidėjimas, todėl ištinus kaklui būtina kreiptis į gydytoją.

7. Drastiški svorio pokyčiai

Kadangi sergant hipotiroze sulėtėja medžiagų apykaita, gali padidėti svoris. Hipertireozės atveju tikėtinas priešingas efektas. Nors svorio mažėjimą daugelis moterų vertina kaip teigiamą reiškinį, V. Rodriguez perspėja, kad, neatsižvelgiant į tai, kuria kryptimi kinta svoris, būtina pradėti gydytis. Negydoma skydliaukės liga gali sukelti sunkių padarinių, ypač apsunkinančių širdies darbą.

Verta skaityti! Verta skaityti!
(12)
Neverta skaityti!
(4)
Reitingas
(8)
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
60(9)
27(1)
26(0)
26(0)
25(0)
16(1)
14(3)
10(0)
Savaitės
80(5)
76(3)
74(0)
58(0)
Mėnesio
176(1)
131(0)
128(0)
116(32)
108(1)