Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Žmogus ir medicina

Kodėl žmonėms taip sunku gimdyti? Juk gamtoje jaunikliai gimsta be ligoninių, specialistų ir pagalbos

2019-09-20 (0) Rekomenduoja   (0) Perskaitymai (220)
    Share

Šiandien gimdymas gali būti ilgas ir skausmingas procesas, kurio metu reikalinga specialistų pagalba. Gimdymas kartais gali trukti ir kelias dienas. Kodėl artimi mūsų giminaičiai, pavyzdžiui, šimpanzės, palikuonių susilaukia daug lengviau ir savarankiškai, klausia BBC.

Bandydami atsakyti į šį evoliucinį klausimą, mokslininkai ieškojo informacijos, kaip kiti žmogaus giminės medžio senieji nariai gimdo.

Remiantis gimdymo rekonstrukcijomis, sukurtomis išanalizavus fosilijas, prieš du milijonus metų žmonėms artimi giminaičiai pagimdydavo „gana lengvai“.

Pavyzdžiui, Australopithecus sediba atstovai, kurie maždaug prieš du milijonus metų gyveno Pietų Afrikoje, palikuonių susilaukdavo ne taip komplikuotai kaip mes. Mokslų daktarė Natalie Laudicina teigia, kad prieš milijonus metų vaisiaus galva ir pečiai turėjo pakankamai vietos net pačiame siauriausiame motinos gimdymo kanale.

Visai kitokia situacija yra šiandien, kai didesnė kūdikio galva turi pratilpti per daug siauresnį gimdymo kanalą. Be to, kūdikis turi ne kartą apsiversti šiuolaikinio gimdymo metu, o anksčiau jis tiesiog išlįsdavo tiesiai.

Tyrinėdami tolimų mūsų giminaičių moterų dubens kaulus, tyrėjai gali suprasti, koks gimdymas galėjo būti prieš milijonus metų.

Pasak mokslininkės, teigti, kad evoliucijos metu gimdymas darėsi vis sudėtingesnis ir sunkesnis, nebūtų teisinga, nes pavyzdžiui Australopithecus afarensis (Lucy fosilija) gimdymas buvo sudėtingesnis nei A. sediba, nors Australopithecus afarensis tai darė milijonu metų anksčiau.

Atsakyti į klausimą, kada evoliuciškai komplikavosi gimdymas, yra itin sudėtinga, nes tirtos fosilijos rodo, kad kiekvienas mūsų praeities giminaitis gimdant turėjo kitokių iššūkių. Be to, net ir šiandien kai kurios moterys pagimdo gana lengvai, o kitos jaučia nepakeliamą skausmą, gimdymas užtrunka daugybę valandų.

Verta skaityti! Verta skaityti!
(13)
Neverta skaityti!
(13)
Reitingas
(0)
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
45(7)
42(8)
30(0)
23(5)
23(0)
14(0)
13(0)
12(0)
11(0)
Savaitės
104(22)
65(0)
60(0)
60(0)
55(0)
Mėnesio
234(8)
108(0)
105(26)
104(22)