Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Žmogus ir medicina

Tai būtų revoliucija medicinoje: japonai sukūrė dirbtinį kraują - išgyveno 6 iš 10 jo gavusių triušių ir jokio šalutinio efekto

2019-10-08 (0) Rekomenduoja   (6) Perskaitymai (110)
    Share

Retesnių kraujo grupių kraujo nuolatos trūksta, o mokslininkai ieško alternatyvų. Japonijoje tyrėjams pavyko sukurti dirbtinį kraują, kuris bent jau teoriškai turėtų tikti visiems žmonėms. Tiesa, teorija nuo praktikos dažnai skiriasi kaip diena nuo nakties, o kol kas dirbtinis kraujas išbandytas tik su triušiais.

Žurnale „Transfusion“ publikuotame straipsnyje rašoma, kad dirbtinis kraujas kol kas išbandytas su dešimtimi bandomųjų triušių. Toks dirbtinis kraujas turėtų tikti visiems žmonėms, o bandymai su žmonėmis turėtų būti pradėti artimiausiu metu.

Skelbiama, kad universalus kraujas padėtų išspręsti daugybę problemų, o ypač tai aktualu žmonėms, turintiems itin retos kraujo grupės kraujo. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, kasmet žmonės kaip donorai paaukoja 117 milijardų vienetų kraujo, tačiau kraujo nuolatos trūksta. Įdomu tai, kad beveik pusę viso kraujo paaukoja pasiturinčių šalių piliečiai.

Vienu kraujo vienetu laikoma 525 mililitrai kraujo, tai yra šiek tiek daugiau kaip pusė litro.

Japonijos mokslininkai teigia, kad jų sukurtas dirbtinis kraujas gali transportuoti deguonį ir galėtų būti panaudotas tais atvejais, kai žmogus neteko labai daug kraujo.

Įprastai raudonuosiuose kraujo kūneliuose esantis hemoglobinas padeda pernešti deguonį, kad jis pasiektų žmogaus kūno audinius. Japonams pavyko sukurti šio baltymo (hemoglobino) pakaitalą – 250 nanometrų skersmens „vezikules“. Jas galima palyginti su mažais burbuliukais, kurių viduje būtų deguonis. „Vezikulės“ ir kitos nanodalelės buvo sumaišytos su kraujo plazma.

Toks kraujas buvo perpiltas 10 triušių, kurie dėl kepenų pažeidimų būtų mirtinai nukraujavę. Po operacijos šeši triušiai išgyveno. Mokslininkai atkreipia dėmesį, kad dėl panašių pažeidimų perpilant kraują dažniausiai išgyvena ir apie 60 proc. žmonių. Be to, nė vienam triušiui nepasireiškė šalutinis poveikis.

Visgi mokslininkai kol kas nežino, koks bus ilgalaikis poveikis, o daugybė bandymų sukurti dirbtinį kraują, kuris efektyviai pakeistų tikrąjį, buvo nesėkmingi.

Verta skaityti! Verta skaityti!
(7)
Neverta skaityti!
(1)
Reitingas
(6)
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
39(0)
38(0)
29(9)
19(0)
15(0)
10(0)
Savaitės
175(1)
107(1)
102(20)
81(4)
72(0)
Mėnesio
128(0)
124(0)
114(32)
107(1)
102(17)