Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Žmogus ir medicina

Nepamirškite užrašų knygelės - tai, kas užrašyta popieriuje, išlieka ir atmintyje

2019-10-30 (0) Rekomenduoja   (3) Perskaitymai (385)
    Share

Norite įsiminti naują informaciją? Tada užsirašykite ją ranka ant popieriaus. Naujausi moksliniai tyrimai rodo, kad ranka užrašyta informacija atmintyje išlieka gerokai ilgiau.

Dauguma studentų šiais laikais jau nebesinaudoja bloknotais ar sąsiuviniais. Užuot vargę per paskaitas užsirašinėdami, jie spausdina konspektus kompiuteriuose.

Pam Mueller iš Prinstono universiteto studijuodama naudojosi bloknotu. „Aš išmokdavau gerokai daugiau“, – tikina psichologė šiandien.

Jos kolegai Danieliui Oppenheimeriui sekėsi panašiai. Iš pradžių jis mielai užsirašinėdavo į kompiuterį, kol vieną dieną pastebėjo, kad iš tikrųjų nieko nesupranta.

Todėl abu psichologai nusprendė pasidomėti šia tema ir atlikti tyrimus. Jie norėjo rasti atsakymą į klausimą, ar ranka rašyti užrašai tikrai geriau įsimenami už spausdintus.

Pirmajame jų eksperimente 65 studentai 15 minučių žiūrėjo paskaitų vaizdo įrašus. Pusė jų galėjo užsirašyti pastabas į kompiuterį, o kiti konspektavo ranka. Visi studentai galėjo pasirinkti, ar nori užsirašinėti daug, ar mažai.

Tada savanoriai gavo užduotis. Maždaug po 30 minučių jie turėjo atsakyti į įvairius klausimus, susijusius tam tikra su paskaitų tema. Tie klausimai reikalavo grynų faktinių žinių, o ne gilaus temos supratimo.

Rezultatas: į klausimus apie faktus abi grupės atsakinėjo vienodai gerai. Tačiau kai buvo pateikti klausimai, reikalaujantys dalyko supratimo, ranka užsirašinėjusių studentų grupė pasirodė kur kas geriau.

Tokį pat rezultatą P. Mueller ir D. Oppenheimeris gavo ir per kitus du eksperimentus. Kiekvieną kartą nešiojamųjų kompiuterių grupė įsidėmėdavo informaciją prasčiau, t. y. prasčiau suprato tematiką. Kodėl taip yra?

Galimą paaiškinimą pateikė P. Mueller, peržiūrėjusi visų tyrimo dalyvių užrašus. Ji pastebėjo vieną labai įdomų skirtumą: studentai, turėję prieš save kompiuterius, užsirašydavo gerokai daugiau žodžių. Jie bandydavo viską užsirašyti sąžiningai pažodžiui, dėl to nukentėdavo jų supratimas. Net kai P. Mueller aiškiai paprašė studentų užsirašinėti mažiau, kompiuteriais besinaudojusi grupė užsirašydavo daugiau už bloknotų grupę.

Tai dar nereiškia, kad ranka rašytos pastabos tikrai įsimenamos geriau ir kad elektroniniai užrašai kiekvieną kartą greičiau pamirštami.

Veikiausiai informacijos fiksavimas klaviatūra skatina mus daugiau rašyti ir mažiau galvoti. Dėl to nukenčia ne tik suvokimas, bet ir atmintis.

Šaltinis: Alltagsforschung.de

Verta skaityti! Verta skaityti!
(3)
Neverta skaityti!
(0)
Reitingas
(3)
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Kiti tekstai, kuriuos parašė Gražina Vasiliauskienė
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
30(3)
21(6)
19(0)
15(0)
13(0)
13(1)
13(0)
12(0)
10(5)
10(8)
Savaitės
173(1)
102(20)
80(5)
73(0)
72(2)
Mėnesio
173(1)
128(0)
128(0)
114(32)
107(1)