Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Žmogus ir medicina

Kauno medikai atliko eksperimentą: sustojus širdžiai pasveikimo tikimybė gali siekti ir 80 proc.

2019-12-15 (0) Rekomenduoja   (6) Perskaitymai (165)
    Share

Jei šalia jūsų susmunka žmogus, ištiktas staigios mirties, o aplinkiniai iškart kviečia greitąją medicinos pagalbą, pradeda krūtinės paspaudimus, panaudoja defibriliatorių, greičiausiai nelaimės ištiktasis ne tik išgyvens, bet ir pats galės padėkoti savo gelbėtojams, skelbiama pranešime žiniasklaidai.

„Visuomenė yra pati svarbiausia gaivinimo komanda“, - eksperimentą komentuoja Europos gaivinimo asociacijos instruktorė, gydytoja anesteziologė – reanimatologė Asta Ališauskaitė Krikščionaitienė.

Eksperimentas prasideda. Lapkričio 7-osios rytą Kauno miesto savivaldybės darbuotojai apmokomi, kaip atlikti gaivinimą jei šalia esantis žmogus nebekvėpuoja ir kaip panaudoti automatinį defibriliatorių. Medikų tikslas išsiaiškinti, per kiek laiko medicininio išsilavinimo neturintys žmonės gali pradėti teikti pirmąją pagalbą ir kokia jos nauda.

Dvi moterys iškart pasidalija užduotis. Nustačius, kad žmogus nekvėpuoja, viena iš jų kviečia greitąją medicinos pagalbą ir klauso dispečerio nurodymų, o kita iškart pradeda krūtinės paspaudimus. Jos paprašo netoliese buvusio vyriškio iš netoliese esančio restorano „Miesto sodas“ atnešti defibriliatorių. Rezultatas: gaivinimas pradėtas per keliasdešimt sekundžių, automatinis širdies defibriliatorius atneštas per dvi minutes. Greitoji medicinos pagalba atvyko per septynias minutes.

Kokias išvadas galime padaryti?

A. Ališauskaitė Krikščionaitienė komentuoja eksperimento rezultatus:

„Per pirmąsias minutes nieko nedarant prasideda smegenų žūtis. Mūsų eksperimento atveju viskas vyko labai greitai. Krūtinės paspaudimai pradėti iškart. Per dvi minutes prijungtas defibriliatorius. Vadinasi, 80 proc. tikimybė, jog žmogus bus atgaivintas dar įvykio vietoje. Mokslu įrodyta, jog pradėjus širdies defibriliaciją per pirmąsias keturias minutes, tikimybė, jog žmogus visiškai pasveiks siekia net 75 proc. Todėl pirmosios penkios minutės vadinamos auksinėmis.“

Per šias „auksines“ minutes gauti pagalbą įmanoma tik iš artimųjų, kolegų arba atsitiktinių praeivių. Medikų patirtis rodo, jog net 70 proc. staigios mirties atveju nutinka artimų žmonių akivaizdoje.

Remiantis šia logika kai kuriose šalyse didžiųjų miestų priemiesčių gyventojai susibūrė į bendruomenes ir išmoko gaivinimo įgūdžių. Kiekviena bendruomenė įsigijo po defibriliatorių. Nutikus nelaimei arčiausiai esantys gaivinti pasiruošę savanoriai gauna pranešimus į savo mobiliuosius telefonus ir skuba pagalbon. Į atokesnius priemiesčius paramedikai atvyksta per dvidešimt minučių, tad apmokytos bendruomenės ir prieinami defibriliatoriai yra vienintelė reali viltis sugrąžinti staigios mirties aukas į visavertį gyvenimą. Ypatingai gerai ši sistema išvystyta Nyderlanduose.

Pagal šį pavyzdį Lietuvoje taip pat kuriamas savanorių tinklas, internete galima rasti nemokamą programėlę AED Alert.

Tai yra pranešimas spaudai - pateiktos informacijos redakcija neredaguoja, o už pranešimo turinį atsako jį paskelbę autoriai.
Verta skaityti! Verta skaityti!
(7)
Neverta skaityti!
(1)
Reitingas
(6)
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
65(0)
16(5)
16(2)
14(2)
Savaitės
86(0)
79(1)
68(3)
68(0)
65(4)
Mėnesio
175(16)
134(21)
128(2)
113(26)