Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Žmogus ir medicina

Ar žinote, koks turi būti saugus atstumas tarp žmonių, kad neužsikrėstų koronovirusu? Iki šiol buvusios rekomendacijos neveikia, ekspertai pateikia naujus duomenis

2020-09-29 (1) Rekomenduoja   (4) Perskaitymai (110)
    Share

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC) savo tinklalapyje pateikė informaciją, kurioje teigiama, kad koronavirusas gali plisti ne tik per kvėpavimo takuose išskiriamus lašelius, tačiau ir per daleles, esančias aerozoliuose. Anot mokslininkų, jos susidaro net tada, kai žmogus kvėpuoja.

„Oru plintantys virusai, įskaitant COVID-19, yra vieni iš labiausiai užkrečiamų ir lengvai plintančių“, – rašoma tinklalapyje.

Anksčiau CDC pateikė informaciją, kurioje tvirtinama, kad koronavirusas plinta artimo kontakto metu ir per kvėpavimo takų lašus, išsiskirančius užsikrėtusiam žmogui kosint, čiaudint ar kalbantis.

Nors praėjusį penktadienį atnaujintoje informacijoje vis dar sakoma, kad koronavirusas dažniausiai plinta artimo kontakto metu, tačiau ši informacija papildyta nauju punktu:

„Virusas plinta per kvėpavimo takų lašelius ARBA mažas daleles, esančias aerozoliuose, kurie išskiria, kai užsikrėtęs asmuo kosėja, čiaudėja, dainuoja, kalba ar kvėpuoja“, – teigė CDC.

Anot ekspertų, šios dalelės gali sukelti infekciją, kai yra įkvepiamos į nosį, burną, kvėpavimo takus ir plaučius. Manoma, kad tai yra pagrindinis viruso plitimo būdas.

„Atsiranda vis daugiau įrodymų, kad lašeliai ir ore esančios dalelės gali likti pakibusios ore, tad kiti asmenys gali jas įkvėpti (pavyzdžiui, choro repeticijų metu, restoranuose ar sporto užsiėmimuose)“, – teigiama tinklalapyje.

 

Ekspertai papildomai pranešė, kad patalpos be gero vėdinimo padidina susirgimo riziką.

Pateikė naujas rekomendacijas

Anksčiau CDC siūlė palaikyti socialinę distanciją per 6 pėdas (1.82 m., – red.), dažnai plauti rankas, reguliariai valyti ir dezinfekuoti paviršius, dėvėti kaukę.

Penktadienį pasiūlymus papildė naujas punktas: „palaikykite bent 6 m. atstumą nuo kitų asmenų, kai tik įmanoma“.

CDC patarė žmonėms likti namuose ir, jei sergama, izoliuotis, taip pat naudoti ir oro valymo įrenginius, kurie naikintų ore esančius mikrobus.

Mokslininkai reikalauja patvirtinimo, kad virusas perduodamas oru

Mokslininkai, pastebėję koronaviruso perdavimo oru tikimybę, nuo šiol skatina sveikatos agentūras tai pripažinti.

Balandžio mėnesį prestižinė mokslinė grupė Baltųjų rūmų laiške teigė, kad tyrimai parodė, jog koronavirusas gali plisti ne tik čiaudint ar kosint, bet užsikrėtusiam asmeniui kalbant ar kvėpuojant.

„Nors dabartiniai koronaviruso tyrimai riboti, turimi rezultatai patvirtina viruso perdavimo galimybę per įprasto kvėpavimo metu išskiriamus bioaerozolius“, – tvirtinama laiške, kurį parašė dr. Harvey Finebergas, buvęs Harvardo visuomenės sveikatos mokyklos dekanas, NAS nuolatinio naujų infekcinių ligų ir XXI amžiaus grėsmių sveikatai komiteto pirmininkas.

 

Liepos mėnesį 239 mokslininkai paskelbė laišką, raginantį Pasaulio sveikatos organizaciją (PSO) ir kitas visuomenės sveikatos organizacijas labiau atsižvelgti į tikimybę, kad žmonės gali užsikrėsti virusu nuo ore sklandančių lašelių.

„Dabartinėse daugelio tarptautinių ir nacionalinių įstaigų rekomendacijose dėmesys sutelktas į rankų plovimą, socialinio atstumo palaikymą ir kitas atsargumo priemones“, – rašoma laiške, paskelbtame žurnale „Clinical Infectious Diseases“.

„Dauguma visuomenės sveikatos organizacijų, įskaitant PSO, kol kas nepripažįsta viruso pernešimo oru.

Rankų plovimas ir socialinis atstumas yra tinkamos atsargumo priemonės, tačiau, mūsų manymu, nepakankamos, kad apsaugotų nuo užsikrėstusių žmonių į orą išleidžiamų mikrodalelių“, – pridūrė mokslininkai.

 

Po paskelbto laiško PSO pasidalino ataskaita, kurioje išsamiai aprašyta, kaip koronavirusas gali būti perduotas oru tam tikras medicininių procedūrų metu ir sausakimšose uždarose erdvėse.

Sekmadienį vienas pagrindinių laiško autorių, Merilendo universiteto aplinkos sveikatos profesorius Donaldas Miltonas, tiriantis, kaip perduodami virusai, teigė, kad naujoji CDC kalba yra „didelis žingsnis į priekį“.

„Džiugu stebėti, kad CDC atranda naujų pastebėjimų ir juda kartu su mokslu. Įrodymai kaupiasi“, – CNN pranešė D.Miltonas.

Jis pasidalino įžvalgomis apie rugpjūčio mėnesį išleistą studiją, kurioje mokslininkai paaiškino, kad ligoninėse atliktuose tyrimuose virusas išlikdavo gyvybingas ore.

Tai svarbi informacija kalbant apie didelius protrūkius, kurie akivaizdžiai atsirado dėl kvėpavimo metu išskiriamų aerozolių.

„Atėjo laikas ir PSO pripažinti šiuos mokslo pasiekimus“, – sakė Miltonas.

Parengta pagal CNN

Verta skaityti! Verta skaityti!
(8)
Neverta skaityti!
(4)
Reitingas
(4)
Komentarai (1)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Kiti tekstai, kuriuos parašė Ieva Daugėlaitė
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
26(2)
17(0)
15(1)
15(0)
13(0)
10(0)
Savaitės
78(9)
70(4)
68(4)
64(2)
Mėnesio
168(16)
135(2)
105(1)
84(3)