Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Žmogus ir medicina

Nemalonu, bet nepanikuokite: šie „šlykštukai“ gyvena ir puotauja ant jūsų veido odos

2020-10-29 (0) Rekomenduoja   (12) Perskaitymai (165)
    Share

Šią akimirką šimtai ar tūkstančiai mažyčių aštuonkojų erkučių yra įsitaisę giliai mūsų veido porose: tavo veido porose, tavo geriausio draugo veido porose ir beveik visų kitų tavo pažįstamų ar mylimų veido porose. Tam tikra prasme jie yra artimiausi mūsų palydovai.

Jeigu norite, galite pulti į paniką, tačiau tai tikrai nėra nieko blogo. Šie į erkes panašūs voragyviai yra vadinami odos erkutėmis. Kaip nurodoma San Franciske veikiančios kompanijos KQED sukurtame filmuke, tokios erkutės sau ramiai gyvena daugumos suaugusių žmonių veido porose ir imta odos išskiriamais riebalais, rašo livescience.com.

Šių erkučių neaptinkama kūdikių odoje, tačiau manoma, kad jomis jie vėliau užsikrečia nuo motinų.

Šie aštuonkojai ir daugiausia peršviečiami gyviai yra vos 0,3 milimetro dydžio. Kaip nurodo nationalgeographic.com, jie yra per maži, kad akla akimi pamatytume. Jie gyvena prie veido plaukų folikulų šaknų tiek ant vyrų, tiek ir moterų veidų, giliai pasislėpę odos porose.

Kas tokias erkutes traukia į tokias mažytes „gyvenamąsias patalpas“? Atsakymas: lengvas priėjimas prie odos riebalų, kurių mūsų veido oda nuolat išskiria, kad ši būtų sudrėkinta. Šiuos riebalus išskiria prie plaukų folikulų esančios liaukos. Dienomis erkutės yra giliai pasislėpusios porose, įsikniaubusios veidu į priekį. O naktimis, kai miegame, jos išlenda į paviršių ir poruojasi. Tikrai taip, naktimis ant jūsų veido vyksta vakarėlis, į kurį jūsų niekas nekviečia.

 

Erkutes vilioja pačios riebiausios kūno vietos, įskaitant skruostus, nosį ir kaktą. Kaip nurodoma 1992 metais Klinikinės ir eksperimentinės dermatologijos žurnale paskelbto mokslinio tyrimo išvadose, užkrėstuose folikuluose vienu metu gali būti pusė tuzino erkučių, nors vietos yra ir didesniam skaičiui. Kiekviena erkutė išgyvena maždaug dvi savaites.

Tačiau šios erkutės nekelia jokio žinomo pavojaus žmonėms, nebent jų susikaupia tikrai didelis skaičius. Kartais dėl to išsivysto liga demodekozė. Esant šiai ligai, ant odos susiformuoja raudonas ar baltas bėrimas. Dažniausiai ši liga yra siejama su nusilpusia imuninės sistemos reakcija, aiškino Kalifornijos universiteto dermatologė Kanade Shinkai.

 

Tokia būklė yra reta, pažymėjo medikė. Jos teigimu, dauguma žmonių sau taikiai sugyvena su odos erkutėmis visą gyvenimą.

Tačiau įdomu tai, kad tyrimai apie šias erkutes vyksta dar šiandien. Yra įrodymų, kad kai kuriais atvejais šios erkutės gali būti ir aknės ar rožinės priežastimi.

Svarbiausia: jums tikrai nereikės tvarkytis po tokių „svečių“ apsilankymo ant jūsų odos.

Šios erkutės neturi išangės ir visą savo trumpą gyvenimą savo atliekas laiko organizmo viduje, tad juokais galima sakyti, kad jos turi puikias manieras.

Verta skaityti! Verta skaityti!
(14)
Neverta skaityti!
(2)
Reitingas
(12)
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
43(0)
27(1)
26(4)
24(4)
21(0)
21(0)
20(0)
19(1)
14(0)
Savaitės
66(0)
66(0)
64(0)
58(7)
57(0)
Mėnesio
235(8)
110(0)
105(22)
84(0)