Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Žmogus ir medicina

Mokslininkai ruošiasi jau kitai galimai koronaviruso pandemijai: „Neduok Dieve, to prireiks, bet būsime pasirengę“

2021-07-09 (1) Rekomenduoja   (3) Perskaitymai (55)
    Share

Mokslininkai jau ruošiasi galimai kitai koronaviruso pandemijai, laikydamiesi septynerių metų modelio ir skaičiuodami nuo pirmosios SARS epidemijos pabaigos 2004 m.

Į ateitį nukreiptame tyrime Šiaurės vakarų universiteto (JAV) Feinbergo medicinos mokyklos mokslininkai nusistatė naują tikslą – sukurti SARS-CoV-2 gydymui tinkamą vaistą, kuris taip pat galėtų paveikti naują besiformuojantį koronavirusą.

„Neduok Dieve, to prireiks, bet būsime pasirengę“, – sako Feinbergo mikrobiologijos ir imunologijos profesorė Karla Satchell, vadovaujanti tarptautinei mokslininkų komandai, analizavusiai svarbias viruso struktūras. Šiaurės vakarų universiteto komanda anksčiau nustatė viruso baltymo, vadinamo nsp16, struktūrą – baltymo, kuris aptinkamas visuose koronavirusuose. Šis naujas tyrimas pateikia svarbios informacijos, kuri galėtų būti naudinga kuriant vaistus nuo būsimų koronavirusų, o taip pat ir SARS-CoV-2.

„Vaistų kūrime labai reikia naujų požiūrių, kad būtų galima kovoti su SARS-CoV-2 / COVID-19 pandemija ir būsimomis koronavirusų sukeltomis infekcijomis“, – sako K.Satchell.

„Idėja tokia, kad šis būsimas vaistas turėtų suveikti infekcijos pradžioje, – pasakoja mokslininkė. – Jei kas nors iš jūsų aplinkinių pasigautų koronavirusą, galima būtų nueiti į vaistinę vaistų ir juos vartoti tris ar keturias dienas. O jei jau būtumėte susirgęs, nesusirgtumėte taip sunkiai“.

Straipsnis paskelbtas „Science Signaling“.

K.Satchell komanda trimatėje erdvėje atkūrė tris naujas baltymų struktūras – ir atrado „slaptą identifikatorių“, kuris padeda virusui pasislėpti nuo imuninės sistemos.

Baltyme jie aptiko specifinę koronaviruso „kišenę“, kurioje metalo jonas suriša viruso genomo fragmentą. Šį fragmentą koronavirusas naudoja kaip visų virusų „statybinių blokų“ šabloną.

 

Pasak K.Satchell, dėl šios priežasties atsiranda galimybė pagaminti vaistą, kuris tilptų į šią unikalią „kišenę“, ir kuris blokuotų šio koronaviruso baltymo funkciją bei būtų nukreiptas tik į įsibrovėlio baltymą.

Nsp16 laikomas vienu iš pagrindinių virusinių baltymų, kuriuos gali slopinti vaistai. Virusas būtų sustabdytas netrukus po to, kai patenka į žmogų. Tikslas būtų virusą sustabdyti anksti, kol žmogus dar neserga. Kadangi buvo atlikta nedaug nsp16 tyrimų, K.Satchell komanda rinko informaciją apie šį baltymą ir bendradarbiavo su chemikais, kurie naudos šią informaciją kurdami vaistus, nukreiptus į baltymą.

Nors kai kurie koronaviruso baltymai labai stipriai skiriasi, daugumoje jų nsp16 yra beveik vienodas. Unikali „kišenė“, kurią atrado K.Satchell grupė, egzistuoja visuose skirtinguose koronavirusuose. Tai reiškia, kad vaistai, skirti šiai „kišenei“, turėtų veikti prieš visus koronavirusus, įskaitant ateityje galbūt atsirasiantį virusą. Tai turėtų padėti nuo peršalimo, kurį sukelia koronavirusai.

 

K.Satchell mano, kad bet koks vaistas, sukurtas jos komandai atradus šią koronaviruso „kišenę“, būtų dalis gydomojo „kokteilio“, kurį pacientai vartotų ankstyvoje ligos stadijoje. Tai galėtų būti vaistai, panašūs į „Remdesivir“ – vaistą, kuris neleidžia virusui gaminti vadinamųjų „statybinių blokų“ šablono, reikalingo jam daugintis.

Parengta pagal „SciTechDaily“.

Verta skaityti! Verta skaityti!
(7)
Neverta skaityti!
(4)
Reitingas
(3)
Komentarai (1)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
37(0)
25(0)
24(2)
15(0)
14(0)
11(0)
10(0)
Savaitės
71(1)
70(0)
63(0)
61(0)
57(0)
Mėnesio
233(8)
111(3)
108(12)
106(0)
105(26)