Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Pranešimai spaudai

Apdovanoti Pasaulinę dieną be tabako gimę vaikai

2011-06-01 (0) Rekomenduoja   (0) Perskaitymai (330)
    Share

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas kartu su LR Sveikatos apsaugos ministerija bei Vilniaus savivaldybės Visuomenės sveikatos biuru Vilniuje vykdo akciją „Gimiau nerūkantis“.

Akcijos metu gegužės 31-ąją, Pasaulinę dieną be tabako, Vilniuje gimę naujagimiai apdovanoti akcijos marškinėliais su užrašu „Gimiau nerūkantis/i“. Akcijos tikslas - atkreipti visuomenės dėmesį į rūkančių tėvų įtaką savo ir savo vaikų sveikatai bei paraginti visuomenę atsisakyti šio žalingo įpročio.

Akcijos „Gimiau nerūkantis“ dieną Vilniuje gimė 23 mažyliai

Birželio 1 dieną visoje Lietuvoje rengiama vienos dienos akcija „Gimiau nerūkanti/is", šiais metais organizuojama jau dešimtus metus. Akcijos sumanytojas ir nacionalinis koordinatorius Kauno jaunimo narkologijos pagalbos centras džiaugiasi, kad Pasaulinę dieną be tabako gimę mažyliai visoje Lietuvoje apdovanojami specialiai akcijai pagamintais marškinėliais, specialiais diplomais, lipdukais, o gimdymo namams skiriamos knygelės „Rūkymo įtaka mamos ir vaikos sveikatai“.

Akcijos „Gimiau nerūkantis“ oficialaus globėjo, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento, direktoriaus Zeniaus Martinkaus teigimu, kiekvieno vaiko apsauga nuo žalingo rūkymo poveikio turi prasidėti vaikeliui dar esant motinos įsčiose: „Tiek motinos, tiek tėvo meilė būsimą vaikelį turi supti nuo pat pirmųjų dienų, todėl jausdami atsakomybę tėvai, planauojantys šeimą, turi pasirūpinti ne tik savo, bet ir savo vaikų sveikata. Pasaulinė diena be tabako yra puiki proga atkreipti dėmesį į rūkymo paplitimą visoje populiacijoje, tačiau tapdami šios akcijos globėjais siekiame visuomenės dėmesį atkreipti į rūkančias moteris ir motinas, kurioms reikalinga didelė parama kovojant su šia priklausomybe“.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento atstovai, LR Sveikatos apsaugos viceministras Audrius Klišonis, Vilniaus savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro Vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė Viktorija Šadiul bei Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentas Aurelijus Veryga akcijos metu apsilankė Vilniaus gimdymo namuose, Universitetinėje Antakalnio klinikoje, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Centro filiale, kuriuose gegužės 31-ąją į šį pasaulį atkeliavo 23 mažyliai.

Simboliška, kad šios akcijos metu visoje Lietuvoje mažyliai apdovanojami birželio 1-ąją, tarptautinę vaikų gynimo dieną. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas džiaugiasi, kad dalyvavimas šioje akcijoje leidžia atkreipti visuomenės dėmesį į kiekvieno žmogaus teisę augti sveikoje aplinkoje. Kiekvienas šios visuomenės narys turi būti užtikrintas, kad nekentės nuo pasyvaus rūkymo sukeliamų padarinių sveikatai, o svarbiausia savo vaikus galės auginti aplinkoje be tabako dūmų.

Rūkanti moteris rizikuoja pagimdyti negyvą vaikelį

Rūkančioms moterims negimdinio nėštumo tikimybė gali padidėti iki 1,5-2,5 karto, o moterims, surū­kančioms 1-5 cigaretes per dieną, negimdinio nėštumo rizika yra iki 60 procen­tų didesnė nei nerūkančiosioms.Rūkymas gali padidinti persileidimo tikimybę iki 25 procentų. Šiuo atveju rizika tiesiogiai priklauso nuo rūkymo inten­syvumo, t.y. kuo daugiau moteris rūko, tuo rizika didesnė. Itin svarbu tai, kad rūkanti mama nesugeba vaikelio aprūpinti medžiagomis reikalingomis jo mitybai ir augimui, todėl dėl placentos funkcijos nepakankamumo, mažo gimimo svorio naujagimius rūkančios moterys gimdo 2 kartus dažniau nei nerūkančiosios.

Medikų paskelbti duomenys rodo, kad trečdalis perinatalinių mirčių, kai vaikas miršta dar įsčiose yra sąlygotos motinų rūkymo. Rūkymas yra vienintelė negyvagimystės priežastis, kurią galima pašalinti. Be to, rūkant į organizmą patenka apie 4000 įvairių medžiagų. Dalis šių medžiagų sukelia įvairių organų vėžinius susirgimus. Studijos parodė, kad rūkymas nėš­tumo metu siejamas su 30 proc. didesne „kiškio lūpos“ bei „vilko gomurio“ rizika bei 20 proc. didesne šlapimo sistemos apsigimimų rizika.

Pasyvus rūkymas stipriai sutrikdo vaiko psichikos sveikatą

Cigarečių dūmuose yra keletas tūkstančių žalingų cheminių me­džiagų, iš kurių svarbiausios yra nikotinas, anglies monoksidas ir cianidas, todėl pavojingas yra ne tik motinos rūkymas, bet ir buvimas aplin­koje, kurioje rūkoma (pasyvus rūkymas). Tyrimų duomenimis, pasyviai rūkančios moterys gimdo mažesnio svorio nauja­gimius, dažniau gimdo prieš laiką. Įrodyta, kad rūkančių mamų vaikai dažniau serga peršalimo ligomis, bronchitu, bronchine astma.

Didelę žalą rūkymas daro ir jau gimusiam vaikeliui. Rūkančioms ir krūtimi maitinančioms mamoms pasigamina žymiai mažesnis pieno kiekis, nes nikotinas slopina prolaktino gamybą. Rūkančioms mamoms paros pieno kiekis gali sumažėti daugiau kaip 250 ml. Be to, pakinta ir pieno kokybė, nes rūkančių moterų piene randama mažiau lipidų. Motinos rūkymas nėštumo metu yra patvirtintas staigios kūdikių mirties sindromo rizikos veiksnys. Tai kitaip vadinama „lovelės mirtis”, kuomet pirmaisiais gyvenimo mėnesiais kūdikis užmiega ir, sustojus kvėpavimui, numiršta. Naujagimių, kurių mamos nėštumo metu surūko 20 ir daugiau cigarečių per dieną, tikimybė žūti dėl staigios kūdikių mirties sindromo yra apytikriai tris kartus didesnė nei tų, kurių mamos nėštumo metu nerūkė.

Dėl motinos rūkymo sutrikus nor­malaus vaisiaus smegenų vystymuisi rūkančių tėvų vaikams sunkiau sekasi mokytis, sutrinka jų pažintiniai gebėjimai, intensyviai rūkančios nėščiosios ženkliai dažniau pagimdo hiperaktyvius kūdikius. Deja, augdami vaikai perima tėvų elgesio modelį ir patys dažniau pradeda rūkyti.

  • Rūkymo sukeltos ligos Lietuvai kasmet kainuoja apie 7000 gyvybių;

  • Statistikos departamento duomenis, Lietuvoje 2008 metais kasdien rūkė 14% moterų ir 39% vyrų;

  • Tarptautinio moksleivių elgsenos tyrimo HBSC duomenimis, 1994-2002 m. laikotarpiu rūkymo paplitimas sparčiai augo tarp berniukų (nuo 11,3 proc. iki 23,6 proc.), 2006 m. reikšmingai sumažėjo iki 17,4 proc., bet pastaruoju metu, 2010 m. tyrimo duomenimis, vėl pasiekė ankstesnįjį lygį – 23,2 proc.;

  • Narkotikų kontrolės departamento prie LR Vyriausybės atlikto Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo paplitimo tyrimo duomenimis, du iš trijų 15-64 m. amžiaus Lietuvos gyventojų yra nors kartą gyvenime rūkę.

Akcijos „Gimiau nerūkantis“ globėjas: Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas.

Akcijos organizatorius: Kauno jaunimo narkologijos pagalbos centras.

Akcijos vykdymo partneriai:

Valstybinis psichikos sveikatos centras,

Savivaldybių Visuomenės sveikatos biurai.

Tai yra pranešimas spaudai - pateiktos informacijos redakcija neredaguoja, o už pranešimo turinį atsako jį paskelbę autoriai.
Verta skaityti! Verta skaityti!
(0)
Neverta skaityti!
(0)
Reitingas
(0)
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
25(0)
21(0)
18(0)
16(1)
16(0)
15(0)
15(0)
10(0)
Savaitės
82(7)
61(9)
55(0)
Mėnesio
151(2)
118(15)
115(22)
101(5)