Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
pradinis archyvas
Energija ir energetika
(2) 2021-12-01 3
Jei pasaulis artimiausiu metu atsisakytų šios technologijos, galėtume išgelbėti iki 12 milijonų gyvybių. Bet ką reikia padaryti, norint tai pasiekti? Laiko liko nedaug.
2021-12-01
Legendiniame filme „Matrica“ pasakojama, kad robotų revoliucija kilo 2090 metais, kai pirmasis robotas sukilo prieš žmogų. Bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) procesų automatizavimo skyriaus vadovė Justina Kasiulevičiūtė šypsosi: jos vadovaujamai komandai tai negresia. ESO kuriami robotai – ne savaeigiai mechanizmai, o programiniai algoritmai, kurie padeda automatizuoti sudėtingus energetikos bendrovės procesus.
2021-11-30 8
Saudo Arabija paskelbė apie aštuonsienio miesto, pavadinto OXAGON, statybą, kuris plūduriuotų Raudonojoje jūroje ir būtų maitinamas tik švaria energija, teigiama pranešime spaudai.
(1) 2021-11-26 7
Egboro elektrinė buvo uždaryta dar 2018 metais, tačiau jos galas atėjo tik šį spalį.
2021-11-23 9
Matydama didžiulį finansavimo poreikį ir siekdama mažinti išaugusias energijos kainas, Energetikos ministerija perskirstė nepanaudotas ir sutaupytas ES finansavimo lėšas tarp priemonių ir sausio mėnesį paskelbti po dar vieną papildomą kvietimą fiziniams asmenims saulės elektrinių įsirengimui, įsigijimui iš salės elektrinių parkų bei neefektyvių biokuro katilų keitimui.
2021-11-19 6
Kanados kompanija „FuelPositive“ sukūrė modulinį amoniako generatorių. Jūrinio konteinerio dydžio amoniako gamykla ne tik yra lengvai transportuojama, kai to prireikia, bet jos produkcija yra 40 % pigesnė už tai, kas dabar siūloma rinkoje. Be to, jai reikia mažiau iškastinio kuro.
2021-11-18 11
Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ sėkmingai užbaigė Lietuvos ir Lenkijos elektros jungties „LitPol Link“ išplėtimo projektą. Tai – reikšmingiausias iš keturių iki šiol įgyvendintų sinchronizacijos projektų, nes atnaujinta prie Alytaus esanti „LitPol Link“ jungtis stotis nuo šiol esant reikalui turi galimybę veikti sinchroniniu režimu su kontinentinės Europos tinklais.
(8) 2021-11-16
Prieš gerus tris dešimtmečius atliekų deginimas atrodė kaip geras sprendimas – alternatyva sąvartynui ir gaunama „atsinaujinanti“ energija. Nemažai Europos Sąjungos šalių, pvz., Nyderlandai ar Švedija, dėl šios priežasties pastatė daug atliekų deginimo įrenginių. Dabar, esant klimato ir biologinės įvairovės krizėms, tai ne tik neefektyvu žaliavų atžvilgiu, bet ir turi milžinišką neigiamą poveikį klimatui.
 
2021-11-15 21
Kinijos mokslininkai teigia atradę naują ir pigų branduolinės sintezės metodą, kuris galėtų konkuruoti su daug brangesniais variantais.
(3) 2021-11-11 19
Ir kalba ne apie koncepciją, o veikiantį prototipą ir po poros metų pradėsimą serijinę gamybą.
(1) 2021-11-10 2
Energetikos ministerija kreipėsi į savivaldybes, ragindama šilumos gamyboje naudoti daugiau vietinių miško kirtimo atliekų – pigiausio biokuro iš medienos skiedrų. Ministerijos skaičiavimais, tai leistų galutinę šilumos kainą vartotojams sumažinti daugiau nei 10 proc., taip pat skatintų vietinį verslą ir mažesnį miško biomasės importą iš trečiųjų šalių.
(4) 2021-11-08 1
Vėjo išteklių plėtra ir jų pritaikymas tapo strateginiu pasaulio pasirinkimu sprendžiant energijos ir aplinkos taršos bei švarios ir ekonomiškos elektros energijos gamybos problemas. Europos Žaliasis kursas nustato ambicingą tikslą padaryti Europą pirmąja neutralia anglies dioksido kiekiu iki 2050 m. Tikimasi, kad vėjo energija labiausiai prisidės prie ES atsinaujinančios energijos tikslų siekimo, o tai darys įtaką vėjo jėgainių komponentų paklausai.
(17) 2021-11-08 5
Žmogus norėjo gyventi patogiai, jaukiai, šiltai ir kad nereikėtų kasdien dėl to sukti galvos. Šiandien dažnas, gavęs sąskaitą už būsto šildymą, jaučiasi esąs šio natūralaus troškimo įkaitas.
2021-11-06 42
Zwentendorfo atominė elektrinė, esanti ant Dunojaus upės kranto, maždaug 32 km į šiaurės vakarus nuo Vienos, yra vienintelė Austrijos atominė elektrinė. Tačiau, nors ir pastatyta, ji niekada nebuvo įjungta – kas tai nulėmė?
(2) 2021-11-04 16
Augant paklausai, žaliavų tiekėjai nebespėja patenkinti poreikių. Tad, neišvengiamai kyla kaina. Elektromobiliai brangs.
2021-11-04 23
SL-1 buvo eksperimentinis, mažos galios branduolinis reaktorius Aidaho valstijoje, skirtas energija aprūpinti mažus atokius karinius objektus 7 deš. pradžioje. Teisybės dėlei, tai buvo tik laiko klausimas, kada įvyks nelaimė.
(21) 2021-11-04 11
Baterijos naudojamos dešimtyse ar net šimtuose skirtingų daiktų, supančių mus kasdien: nuo telefonų, ausinių ir laikrodžių, iki paspirtukų, dronų ir automobilių. Nors baterijų svarba kasdien vis labiau auga, jų technologijos taip sparčiai netobulėja – populiariausios šiandien tebėra prieš kelis dešimtmečius išrastos ličio jonų baterijos. Tačiau revoliucija jau netoli, sako „Telia“ telefonų kategorijos vadovė Rimantė Marcišauskienė.
(2) 2021-11-03 35
Norvegijos kompanija „Wind Catching Systems“ sukūrė plaukiojančią vėjo jėgainių jūroje sistemą, kuri gamina energiją ženkliai pigiau nei tradicinės vėjo jėgainės, kadangi sumanios inžinerijos dėka padidėja jos efektyvumas.
2021-11-01 24
JAV karinio jūrų laivyno tyrimų laboratorija (NRL) kuria argono fluorido (ArF) lazerį, kuris vieną dieną gali paversti sintezės energiją praktine komercine technologija.
2021-10-30 3
Klimato kaita ir globalinis atšilimas – vienas didžiausių šių laikų pasaulio iššūkių, kuriam įveikti reiktų sumažinti anglies dioksido išmetimą į atmosferą. Japonijoje, Šidžuokos universitete daktaro disertaciją apsigynęs KTU mokslininkas Vytautas Kavaliūnas kurią įrankį, skirtą išgauti žaliajam vandeniliui. Pastaroji medžiaga įvardijama kaip vienas efektyviausių atsinaujinančių energijos šaltinių.
(1) 2021-10-27 69
Po Jeloustouno nacionalinio parko vaizdingomis karštosiomis versmėmis ir geizeriais yra didžiulė magmos kamera, kuri vieną dieną gali išsiveržti kaip supervulkanas. Pasak NASA, supervulkanai yra viena didžiausių gamtos grėsmių žmonių civilizacijai ir yra daug pavojingesnė už asteroidų keliamą grėsmę.
(1) 2021-10-27 37
Spalio mėnesį prasidėjusi ir pusę metų truksianti pasaulinė „EXPO 2020“ paroda – dėl pandemijos organizuota metais vėliau – pritraukė milijonus lankytojų iš viso pasaulio. Tarp beveik 200 prisistatančių valstybių yra ir Lietuvos paviljonas, atspindintis tvarumo temą. Dubajuje vyksiančioje parodoje eksponuojamas KTU Chemijos fakulteto tyrėjų išradimas, kuris padėjo pasiekti pasaulinį tandeminių saulės elementų efektyvumo rekordą.
(10) 2021-10-25 21
Įsivaizduokite pasaulį, kuriame vidaus degimo varikliai būtų visiškai uždrausti. Tačiau ne po 10, 20 ar net 30 metų, o po vienerių metų. Viskas gali pasikeisti neatpažįstamai.
(3) 2021-10-24 15
Jei ne dėl milžiniškos naudos, tai bent dėl geresnio vaizdo žalioji energetika verta dėmesio. Į pastatų sienas įkomponuotos vėjo turbinos galėtų tapti kūrybingu sprendimu panaudoti vėjo
2021-10-24 8
Iki 2050 m. užsibrėžus pasiekti, kad Europa virstų 0 CO2 emisijų išmetančiu žemynu, įvairių šalių mokslininkai vykdo gausybę skirtingų bandymų, kur panaudoti sugautą CO2. Viena iš daugiausiai dėmesio sulaukiančių krypčių – sugauto anglies dvideginio panaudojimas degalų gamybai, taip kartu mažinant priklausomybę nuo iškastinio kuro. Vis tik VGTU Transporto inžinerijos fakulteto mokslininkai įsitikinę, kad norint sukurti aplinkai draugiškus degalus atsakymų reikia ieškot kitur.
(44) 2021-10-23 1
Nors pandemija trumpam sumažino žmonijos išmetamą anglies dioksido kiekį, tai klimato kaitos nesustabdė. Ekstremalių reiškinių daugėja visame pasaulyje ir tai – vienareikšmiškai žmogaus veiksmų pasekmės.
2021-10-22 3
Suomijos bendrovės – degalų iš atsinaujinančių žaliavų gamintoja „Neste“ kartu su greitojo maisto restoranų tinklu „Hesburger“ – pradeda didelio masto žiedinės ekonomikos partnerystę. Iš Suomijoje ir Baltijos šalyse veikiančių daugiau nei 300 šio tinklo restoranų surinktas panaudotas kepimo aliejus bus perdirbtas į dyzeliną be naftos.
(18) 2021-10-20 11
Vyriausybėje pirmadienį įvykusiame Sinchronizacijos komisijos posėdyje buvo įvertinta Lietuvos energetikos sistemos sinchronizacijos su kontinentinės Europos elektros tinklais projektų pažanga. Du projektus ketinama pabaigti šiemet: išplečiama jungtis „LitPol Link“ ir optimizuojamas Šiaurės rytų Lietuvos tinklas. Dar 3 iš 15 sinchronizacijos projektų jau yra užbaigti.
(7) 2021-10-18 61
Ligoninės, karinės bazės ir kiti svarbūs objektai naudoja didelius dyzelinius generatorius, kurie turi užtikrinti energijos tiekimą po elektros tinklų sutrikimų. Toks decentralizuotas energijos tiekimas praverčia, net jei ir yra naudojamas labai retai. O kas jei tuos generatorius pakeistume branduoliniais reaktoriais?
2021-10-18 1
Vykdant š. m. rugpjūčio mėn. Energetikos ministerijos ir VšĮ Pajūrio tyrimų ir planavimo instituto sudarytą sutartį dėl numatomų plėtoti Lietuvos jūrinėje teritorijoje vėjo elektrinių poveikio aplinkai vertinimo atlikimo, parengta iki 700 MW vėjo elektrinių poveikio aplinkai vertinimo programa.
2021-10-17 4
Gyventojams dažniau savo el. pašto dėžutėje sulaukiant nepriklausomų tiekėjų pasiūlymų, neretam kyla klausimas dėl jų duomenų tvarkymo. Siekiant užtikrinti efektyvų elektros rinkos liberalizavimo procesą ir konkurenciją tarp nepriklausomų tiekėjų, Elektros energetikos įstatymas numato pareigą bendrovei „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) perduoti duomenis, o nepriklausomiems tiekėjams teisę gautus duomenis tvarkyti pasiūlymų vartotojams teikimui. Nenorint gauti pasiūlymų, nesutikimą dėl vartotojo duomenų naudojimo galima pareikšti ir dabar.
2021-10-17 4
Vis dažniau sulaukiame klausimų apie kalio jodido (toliau – KI) tablečių vartojimo poreikį vykstant į ekskursijas Černobylio zonoje, todėl atsakome į gyventojams rūpimus klausimus.
2021-10-15
Tyrimas rodo, kad amžiaus gale klimato kaita šiek tiek sumažins globalias išlaidas energijai, bet daugeliui šalių, kur gaunamos vidutinio lygio pajamos, tarp kurių ir Indija, gresia tokių išl
2021-10-15 1
Vyriausybė pritarė Gamtinių dujų, Elektros energetikos, Energijos išteklių rinkos ir Šilumos ūkio įstatymų pakeitimams, kuriais siekiama sušvelninti elektros, dujų ir šilumos kainų kilimą buitiniams vartotojams.
2021-10-14 17
Jūrinės vėjo jėgainės nėra naujiena - jų bus vis daugiau ir vis didesnių. Tokių parkų kūrimas toliau nuo kranto yra nemažas iššūkis, bet pastotės ir kita infrastruktūra įprastai įkurdinami sausumoje. Tai gali pasikeisti - škotų „Aker Offshore Wind“ paskelbė, kad jau artimiausioje ateityje naudos povandenines pastotes savo vėjų jėgainių parkuose.
2021-10-14 3
Kurį laiką iš naftos išskirtą žibalą žmonės naudojo apšvietimui, o benziną išpildavo arba sudegindavo – nes tuo metu buvo manoma, kad jis yra naftos perdirbimo atlieka.
(26) 2021-10-14 14
Spalio 11 d. Energetikos viceministrė Daiva Garbaliauskaitė dalyvavo Varšuvoje, Lenkijoje vykstančios jūrinio vėjo temai skirtos konferencijos „Baltijos jūrinio vėjo vystymas: planai, galimybės ir technologijos“ aukšto lygio sesijoje. Viceministrė pristatė Lietuvos ambicingus tikslus, planus ir pažangą atsinaujinančios energetikos plėtros srityje, pabrėžė regioninio bendradarbiavimo svarbą Vyriausybių ir elektros perdavimo tinklo operatorių lygiu planuojant ir plėtojant jūrinio vėjo energetiką Baltijos jūroje, akcentavo skaidrumą ir atvirumą bendradarbiaujant su potencialiais investuotojais į jūrinio vėjo parkų projektus.
(12) 2021-10-13 6
Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pasitelkia inovatyvius elektros oro linijų inspektavo metodus – naudoja dronus. Apžiūrint iš viršaus, surenkamas didžiulis informacijos kiekis apie elektros oro linijas, atramas ir aplink esančius tinklo ar susijusius objektus bei augmeniją. Tai padeda greičiau apžiūrėti linijas ir rasti tinklo gedimus. Tačiau apžvelgiant linijas yra pastebimi ir kiti dalykai – kaip ant jų pajungti papildomi laidai, kuriais yra nelegaliai grobstoma elektros energija.
(12) 2021-10-12 42
Kinijos bendrovė „MingYang Smart Energy“ šiuo metu stato neįtikėtinai didelę vėjo jėgainę. Net ir Europoje didžiausia „Haliade-X 14“ prieš ją nublanks.
(25) 2021-10-08 22
Staiga išaugusi dujų ir anglies paklausa elektros energijos kainas išaugino iki debesų, o Kinijos valdžia uždaro fabrikus ir gamyklas
(1) 2021-10-07 30
Vokietijoje iškilmingai atidaryta reaktyvinių degalų gamykla, kurioje kuras lėktuvams bus gaminamas be naftos produktų.
(4) 2021-10-07 18
„GE Renewable Energy“ paskelbė, kad Roterdamo uoste jau veikia 14 MW vėjo jėgainė „Haliade-X 14“. Kol kas tai - prototipas, bet ateityje tokios jėgainės tieks energiją ištisiems miestams.
>> Senesni įrašai