Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Technologijos » Energija ir energetika

Ar naujos kartos "Lockheed Martin" branduolinės sintezės reaktorius amžiams pakeis žmoniją? (Video)

2014-10-16 (29) Rekomenduoja   (118) Perskaitymai (275)
    Share
Tai straipsnis iš rašinių ciklo. Peržiūrėti ciklo turinį

Tai išradimas, kuris gali iš pagrindų ir visiems laikams pakeisti žmonijos civilizaciją. Kompaktinis branduolinės sintezės reaktorius, kurį sukūrė "Skunk Works" – slaptas eksperimentinis kompanijos "Lockheed Martin" padalinys. Šis reaktorius – reaktyvinio variklio dydžio. Tokiomis branduolinėmis jėgainėmis galėtų būti varomi lėktuvai, erdvėlaiviai, jie galėtų tiekti energiją miestams. "Skunk Works" deklaruoja, kad vienas toks reaktorius tarnautų 10 metų.

Portalas "Aviation week" pakalbino "Skunk Works" Revoliucinių technologijų skyriaus vadovą dr. Thomasą McGuire'ą.

Kad šis reaktorius yra novatoriškas ir revoliucinis, akivaizdžiai byloja jo dizainas: vietoj gremėzdiško sovietinio, didelių energijos sąnaudų reikalaujančio ir menką energinę išeigą teduodančio "Tokamak" (rus. – Тoроидальная Кaмера с Мaгнитными Катушками, riestainio formos magnetinį lauką sukuriančio įrenginio, skirto plazmos sulaikymui) "Skunk Works" sukūrė žymiai kompaktiškesnį ir efektyvesnį reaktorių. Palyginimui – dvi žemiau pateiktos iliustracijos.

Esminis skirtumas – "Skunk Works" visą branduolinio reaktoriaus sistemą sutalpino į žiedinę konstrukciją, kuri sudaro sąlygas apeiti vieną esminių klasikinio branduolinės sintezės reaktoriaus trūkumų – jie talpindavo labai mažai plazmos, nors būdavo griaumediško dydžio.

"Tradiciniuose "Tokamak" tipo reaktoriuose plazmos kiekį ribodavo vadinamasis "beta limitas" – senųjų reaktorių plazmos koeficientas siekdavo tik apie 5 proc., - aiškina Th. McGuire'as. – Naujasis mūsų reaktoriaus efektingumas sieks 100 proc. ar net daugiau."
Naujosios konstrukcijos reaktorius bus 10 kartų mažesnis, o jo galingumas turėtų būti apie 500 megavatų. Tai reiškia, kad branduolinės sintezės būdu pagamintą energiją būtų galima naudoti ne tik gigantiškuose pramonės ar technikos objektuose, bet ir įvairiausiose kasdienio gyvenimo sferose.

"Skunk Works" neabejoja, kad jų reaktoriai (o jie – ne didesni už reaktyvinio lėktuvo variklį) energija aprūpins viską – nuo erdvėlaivių iki lėktuvų, laivų. Žinoma, kaip energijos šaltinius juos galės naudoti ir kur kas stambesni objektai.

"Tai – viena pagrindinių priežasčių, kodėl, mūsų įsitikinimu, šią technologiją vertėtų vystyti, tobulinti ir projektuoti ateities ekonomikai, - pasakojo laboratorijos vedėjas. – Svarbiausia, kad naujasis reaktorius – dešimt kartų mažesnis. Tačiau jis vis tiek veikia. Mes tuo įsitikinę, nes mums pavyko labai stabilią konfigūraciją. Mūsų atveju, viskas grindžiama nuolatine pusiausvyra, balansu."

Perspektyvos


Ar tikrai toks reaktorius gali tapti revoliuciniu? Visų pirma, "Lockheed Martin" nėra koks nors mėgėjas-entuziastas, turintis galimybių savo idėjas įgyvendinti tik garaže. Tai – viena didžiausių ir solidžiausią patirtį turinčių aerokosminės ir karinės pramonės kompanijų pasaulyje. Projekto vadovas Th. McGuire'as puikiai suvokia, kad tai – tik pradžia, tačiau neabejoja, kad dizainas – tinkamas, o reaktorius ištobulinimui iki masinės gamybos ir naudojimo prireiktų maždaug dešimtmečio.

"Norėtume galutinį prototipą išvystyti per penkias kartas, - atskleidžia Th. McGuire'as. – Jei mums pavyks įgyvendinti planą naujos kartos egzempliorių sukurti kas vienerius metus, mums galbūt pakaktų ir penkerių metų. Laboratorijoje mes jau įrodėme, kad galime tai padaryti. Kol kas jis neveikia visu pajėgumu, tai – savotiška veikiantis koncepcinis reaktorius, iliustruojantis, kad sprendimas – įgyvendinamas ir efektyvus."

Tad išradimo autoriai viliasi po penkerių metų turėti visu pajėgumu veikiantį reaktoriaus modelį ir pradėti masinę jo gamybą. Vienas generatorius sugebėtų pagaminti 100 megavatų energijos – tiek pakaktų didžiuliam krovininiam laivui ar miestui su 80 tūkst. pastatų. O reaktoriaus gabaritai būtų 7 ir 12,5 metro. Galima sakyti, standartinės vilkiko puspriekabės ilgio, tik šiek tiek platesnis.


Verta skaityti! Verta skaityti!
(120)
Neverta skaityti!
(2)
Reitingas
(118)
Visi šio ciklo įrašai:
2014-10-20 ->
2014-10-16 ->
Ar naujos kartos "Lockheed Martin" branduolinės sintezės reaktorius amžiams pakeis žmoniją? (Video)
(29) 118
Komentarai (29)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
88(6)
56(0)
36(2)
24(3)
21(3)
21(0)
18(2)
17(0)
12(9)
Savaitės
55(0)
47(0)
Mėnesio
177(16)
137(21)
129(2)
115(26)
93(0)