Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Technologijos » Energija ir energetika

Apgaulės schema: kaip aplinkai pavojingas palmių aliejus virsta vietiniu „panaudotu aliejumi“

2020-07-13 (2) Rekomenduoja   (5) Perskaitymai (385)
    Share

Europos Sąjunga biodegalų gamybai skatina naudoti atliekas – pavyzdžiui, maisto pramonėje panaudotą aliejų. Tačiau naujausias tyrimas parodė, kad vietoje vietinio panaudoto aliejaus į Europą importuojama azijietiška žaliava, kurios sudėtyje – palmių aliejus. Tas pats palmių aliejus, dėl kurio paklausos sparčiai naikinami atogrąžų miškai.

Naujausios nevyriausybinės organizacijos „Transport & Enviroment” studijos duomenimis, 2019 m. daugiau pusė iš 2,8 mln. tonų biodyzelinui panaudoto aliejaus (ang. used cooking oil) buvo importuotas iš Kinijos, taip pat iš Malaizijos ir Indonezijos – didžiausių pasaulyje palmių aliejaus gamintojų.

ES puoselėja ambicingą tikslą – biodegaluose naudoti kuo daugiau vietinių atliekų ir taip mažinti iškastinio kuro naudojimą. Atsinaujinančių išteklių direktyvoje net numatyta daugiklių sistema, skatinanti gamintojus į rinką patiekti kuo daugiau biodegalų. Tokių degalų gamybai naudojamas panaudotos įvairios atliekinės žaliavos, tarp jų – ir maisto paruošimui panaudotas aliejus.

Įtaria sukčiavimo schemas

Kaip teigiama portalo EURACTIV straipsnyje, pernai D. Britanija ir Nyderlandai jau pradėjo oficialius tyrimus, kurių tikslas – nustatyti, ar prisidengiant panaudoto maistinio aliejaus vardu, į Europą nėra importuojamas netvariai pagaminamas palmių aliejus. Remiantis įvairiais skaičiavimais, net trečdalis viso biodegalams naudojamo vietinio perdirbto aliejaus Europoje gali būti suklastotas – t.y. vietoje jo naudojama importuota žaliava, kurios sudėtyje yra palmių aliejaus.

Taigi, susidaro paradoksali situacija – ES deklaruoja tikslą mažinti palmių aliejaus naudojimą, tačiau dėl sukčiavimo schemų palmių aliejaus naudojimas net skatinamas. Straipsnyje teigiama, kad Europos Komisija nežino visos situacijos dėl panaudoto aliejaus kilmės, bet remiantis patikimais šaltiniais, numatoma griežtinti taisykles.

Pasak „Transport & Enviroment” atstovės Cristinos Mestre, dėl galimų sukčiavimo schemų ypač svarbu atidžiai stebėti panaudoto aliejaus kilmę, ypač kai šis aliejus atvežamas ne iš Europos, o iš šalių, kuriose masiškai naikinami miškai ir sausinami durpynai.

Vietinių atliekų nepakanka

Specialistė pažymėjo, kad vietoje surinktas panaudotas aliejus yra gera alternatyva iškastiniam kurui. Deja, Europoje biodegalams skirto tvaraus panaudoto aliejaus pasiūla yra nedidelė. Be to, nėra aišku, kiek tvariai surenkamo panaudoto aliejaus galima surinkti.

C. Mestre pabrėžė, kad ES šalys neturėtų didinti tikslo išgauti daugiau nei 1,7 proc. visų degalų iš panaudoto aliejaus – kuo kartelė bus keliama aukščiau, tuo daugiau kils pagundų importuoti netvariai išgaunamą panaudotą aliejų.

Tiesa, iš atliekų biodegalus gaminančias Europos įmones vienijanti asociacija (EWABA) nesutiko su išsakytais kaltinimais. Pasak EWABA generalinio sekretoriaus Angelo Alberdi, panaudoto aliejaus pramonė Europoje yra griežtai reguliuojama, o tiekimo grandinę galima nesunkiai atsekti.

Tai yra pranešimas spaudai - pateiktos informacijos redakcija neredaguoja, o už pranešimo turinį atsako jį paskelbę autoriai.
Verta skaityti! Verta skaityti!
(7)
Neverta skaityti!
(2)
Reitingas
(5)
Komentarai (2)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
43(0)
27(1)
26(4)
24(4)
21(0)
21(0)
20(0)
19(1)
14(0)
Savaitės
66(0)
66(0)
64(0)
58(7)
57(0)
Mėnesio
235(8)
110(0)
105(22)
84(0)