Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Technologijos » Energija ir energetika

Baltijos šalių sinchronizacijai su Europos tinklais – rekordinė ES parama

2020-10-05 (0) Rekomenduoja   (9) Perskaitymai (165)
    Share

Europos infrastruktūros tinklų (angl. „Connecting Europe Facility“, CEF) Koordinacinis Komitetas, kuriame dalyvauja visų Europos Sąjungos (ES) šalių atstovai, ketvirtadienį pritarė Europos Komisijos (EK) siūlymui skirti 720 mln. eurų paramą svarbiausiems antrojo sinchronizacijos etapo projektams finansuoti. Iš viso sinchronizacijai per dvejus metus ES skyrė daugiau nei 1 mlrd. eurų.

Didžiausiems ir jau pradėtiems vykdyti sinchronizacijos projektams EK numatė maksimalų 75 proc. intensyvumo finansavimą – jūrinės Lietuvos ir Lenkijos jungties „Harmony Link“ statybai 493 mln. eurų, sinchroninių kompensatorių įrengimui Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje – 166,5 mln. eurų. Likusi dalis bus naudojama „Harmony Link“ jungties integravimui reikalingų tinklų modernizavimui bei plėtrai. Lietuvoje įgyvendinamų  projektų  finansavimui skirta suma sieks 301 mln. eurų.

„Sinchronizacijai skirta parama yra didžiausia, kokią iki šiol iš CEF yra gavęs energetikos infrastruktūros projektas. Tai dar kartą patvirtina Europos solidarumą ir beprecedentę Europos Komisijos paramą šiam energetinio saugumo projektui“, – sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

 

2020 m. kvietime CEF energetikos srities projektų finansavimui buvo numatyta 980 mln. eurų. Vien sinchronizacijai skirti beveik trys ketvirtadaliai šių metų CEF biudžeto. Iš viso Europos Komisija gavo 28 paraiškas dėl CEF finansavimo poreikio. Sinchronizacijos antrojo etapo projekto paraiška buvo įvertinta aukščiausiu balu iš visų pateiktų paraiškų.

„Europos Komisijos sprendimą skirti maksimalią sumą Baltijos šalių energetinei nepriklausomybei priimame kaip rimtą įsipareigojimą visus numatytus projektus kartu su regiono partneriais atlikti gerai ir laiku. Antrojo sinchronizacijos etapo parengiamuosius darbus sklandžiai vykdome ir per COVID: kartu su Lenkijos operatoriumi atliekame paruošiamuosius „Harmony Link“ jungties darbus, o sinchroninių kompensatorių konkursą jau paskelbėme“, – teigia „Litgrid“ generalinis direktorius Daivis Virbickas.

 

Bendra Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos elektros perdavimo sistemos operatorių paraiška buvo pateikta šių metų gegužės mėnesį. Jos dydis – 1,22 mlrd. eurų.

Paraiška dėl likusių mažesnės apimties sinchronizacijos darbų finansavimo, kurių vertė siekia apie 240 mln. eurų, bus teikiama kitame CEF kvietime.

2019 m. EK pirmajam sinchronizacijos etapui skyrė 323 mln. eurų, iš jų Lietuvos elektros energetikos sistemos atnaujinimui ir sustiprinimui – 125 mln. eurų. Projektams taip pat skirta maksimali 75 proc. intensyvumo CEF parama.

Tai yra pranešimas spaudai - pateiktos informacijos redakcija neredaguoja, o už pranešimo turinį atsako jį paskelbę autoriai.
Verta skaityti! Verta skaityti!
(9)
Neverta skaityti!
(0)
Reitingas
(9)
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
36(9)
30(1)
29(3)
29(9)
23(0)
21(0)
20(0)
18(6)
Savaitės
90(1)
80(0)
77(6)
Mėnesio
111(22)
102(1)
92(0)
82(5)