Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Technologijos » Energija ir energetika

2027 m. Lietuvoje prasidės galingiausių pasaulyje RBMK tipo reaktorių išmontavimas – beprecedentis darbas, analogų pasaulyje neturintis projektas: ministras susipažino su pasiruošimo darbais

2021-07-25 (4) Rekomenduoja   (-4) Perskaitymai (330)
    Share

“Lietuva vykdo beprecedentį projektą, todėl projektą administruojančios institucijos turėtų užtikrinti maksimaliai spartų sprendimų priėmimą, kuris užtikrintų savalaikį ir efektyvų Ignalinos atominės elektrinės eksploatavimo nutraukimo procesą”, - sakė energetikos ministras Dainius Kreivys, šiandien apsilankęs Ignalinos atominė elektrinėje (IAE), kuri šiuo metu artėja prie pagrindinio iššūkio eksploatavimo nutraukimo veikloje – reaktorių išmontavimo. Ministras susitikęs su IAE generaliniu direktoriumi Audriumi Kamienu aptarė strategines IAE veiklos kryptis, apžiūrėjo naujus radioaktyviųjų atliekų tvarkymo infrastruktūros objektus bei šiuo metu intensyviai vykdomus įrangos išmontavimo darbus.

Apsilankęs Laikinojoje panaudoto branduolinio kuro saugykloje energetikos ministras D. Kreivys apžiūrėjo radioaktyviųjų atliekų tvarkymo infrastruktūrą, susipažino su panaudoto branduolinio kuro saugojimo laikinojoje saugykloje specifika. Panaudoto branduolinio kuro tvarkymas ir išvežimas iš blokų į saugyklą yra vienas pagrindinių IAE vykdomų veiklų iki 2022 m. pabaigos. Išvežus visą kurą iš blokų IAE gaus eksploatavimo nutraukimo licenciją ir galės vykdyti sudėtingus su reaktorių sistemų išmontavimu susijusius eksploatavimo nutraukimo darbus.

D. Kreivys apžiūrėjo užbaigtą Trumpaamžių labai mažo aktyvumo atliekų atliekyno statybų pirmą etapą, kurio metu buvo įrengta infrastruktūra radioaktyviųjų atliekų pervežimo į atliekyną pirmai kampanijai. Sėkmingas šio projekto įgyvendinimas yra nuosekli IAE eksploatavimo nutraukimo ir radioaktyviųjų atliekų tvarkymo proceso tąsa. „Esame atsakingi prieš ateities kartas ir turime užtikrinti, kad radioaktyvios atliekos būtų sutvarkytos bei saugomos pagal aukščiausius ir moderniausius branduolinės ir radiacinės saugos reikalavimus. Toks atliekų sutvarkymo būdas yra tvarus ir neperkeliantis naštos ateities kartoms.“, - sakė D. Kreivys.

IAE bloke apsilankęs energetikos ministras apžiūrėjo jau išmontuotos įrangos mastus, įvertino ateities darbų apimtis. Per visą IAE eksploatavimo nutraukimo laikotarpį nuo 2010 m. jau buvo išmontuota beveik 64 tūkst. tonų įrangos ir betono atliekų. Iki eksploatavimo nutraukimo pabaigos 2038 m. liko išmontuoti 108 tūkst. tonų įrangos.

D. Kreivys su IAE vadovybe aptarė darbų apimtis ir iššūkius, kurie IAE laukia ateityje vykdant RBMK reaktorių išmontavimą. 2027 m. prasidėsiantys fiziniai reaktoriaus aktyviosios zonos išmontavimo darbai – beprecedentis darbas, analogų pasaulyje neturintis projektas. Dviejų galingiausių pasaulyje RBMK tipo reaktorių išmontavimas – pirmasis pasaulinėje praktikoje tokios branduolinės jėgainės eksploatavimo nutraukimo projektas.

Pasiruošimo reaktorių išmontavimui darbai įgauna pagreitį – šiuo metu ieškoma geriausių ir saugiausių reaktorių išmontavimo technologijų projektavimo sprendimų.

 

Ignalinos ministras taip pat lankėsi Lietuvos perdavimo sistemos operatorės „Litgrid“ Ignalinos AE transformatorių pastotės skirstykloje, kur su „Litgrid“ generaliniu direktoriumi Roku Masiuliu aptarė vieno iš sinchronizacijos projektų – Šiaurės Rytų Lietuvos (ŠRL) tinklų optimizavimo – įgyvendinimo eigą.

Įgyvendinant šį projektą, „Litgrid“ turėjo atnaujinti Utenos ir Ignalinos perdavimo tinklo mazgą ir perkelti valdomą šuntinį reaktorių iš Ignalinos į Elektrėnus.

Praėjusio amžiaus septintajame dešimtmetyje išvystytas Šiaurės Rytų perdavimo tinklo mazgas, apimantis Utenos ir Ignalinos AE 330 kV pastotes bei su jomis susijusias perdavimo linijas, buvo suformuotas siekiant integruoti dabar jau nebeveikiančią Ignalinos atominę elektrinę į sistemą. Kol veikė atominė jėgainė, 330/110/10 kV Ignalinos atominės elektrinės transformatorių pastotė buvo sudėtingiausias elektros perdavimo mazgas Lietuvoje, užtikrinęs pagamintos elektros perdavimą visai Lietuvai ir tuo pačiu energija aprūpinęs Ignalinos atominės jėgainės reaktorius.

 

Nors atominė elektrinė buvo uždaryta 2010 m., Ignalinos atominės elektrinės transformatorių pastotė ir toliau atlieka svarbią funkciją šiame regione. Tam, kad šis elektros perdavimo mazgas būtų pritaikytas pagal esamus ir būsimus sistemos poreikius, jį reikėjo rekonstruoti. Todėl tai yra viena reikšmingiausių elektros perdavimo tinklo rekonstrukcijų per pastaruosius 50 metų.

Viso ŠRL perdavimo tinklo optimizavimo projekto vertė yra beveik 24 mln. eurų. Projektas turi ne tik strateginę, bet ir ekonominę naudą: optimizavus perdavimo sistemos darbą ne tik padidės elektros tiekimo patikimumas regione, bet ir kasmet apie 0,6 mln. eurų sumažės tinklų išlaikymo sąnaudos. ŠRL tinklų optimizavimo projekto darbai eina į pabaigą – jau atlikta daugiau nei 90 proc. suplanuotų darbų, projektą planuojama baigti iki 2021 m. pabaigos.

Tai yra pranešimas spaudai - pateiktos informacijos redakcija neredaguoja, o už pranešimo turinį atsako jį paskelbę autoriai.
Verta skaityti! Verta skaityti!
(2)
Neverta skaityti!
(6)
Reitingas
(-4)
Komentarai (4)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
30(0)
29(0)
26(0)
26(1)
24(2)
24(6)
23(0)
22(0)
18(0)
Savaitės
91(1)
80(0)
78(6)
Mėnesio
111(22)
93(0)
83(5)
78(6)