Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Technologijos

Lietuvoje skelbiamas saulės energetikos pramonės startas (Video)

2010-01-29 (33) Rekomenduoja   (2) Perskaitymai (275)
    Share

Lietuvos aukštųjų technologijų įmonės, susijungusios į Fotoelektros technologijų ir verslo asociaciją, ketina pasinaudoti unikalia padėtimi pasaulinėje rinkoje ir pradėti vystyti itin perspektyvią Fotoelektros technologijų - saulės energetikos gaminių pramonės šaką. Šiuo metu net 5 įmonės Lietuvoje ruošiasi pradėti gaminti saulės elementus.

Fotoelektros technologijų ir verslo asociaciją sudaro bendrovės „Precizika-MET SC“, „Precizika Metrology“, „Modernios E-Technologijos“, „ViaSolis“, „BOD Group“, „Baltic Solar Energy“, „Baltic Solar Solutions“, „Saulės energija“, „Šiaurės miestelis“, VšĮ „Perspektyvių technologijų taikymo institutas“, „Europarama“, „Telebaltikos eksportas ir importas“ ir kt.

Prof. Algirdo Galdiko vadovaujama privataus Perspektyvinių technologijų taikomųjų tyrimų instituto (ProTech) įkurta antrinė įmonė UAB „Modernios E-technologijos“ (MET) kartu su UAB „Precizika Metrology“ į naująją saulės energijos baterijų gamyklą investavo apie 10 mln. Lt, gamyklos plotas – 1.300 kv. m. Žadama sukurti 20–25 darbo vietų. Produkciją planuojama eksportuoti į Korėją ir Nyderlandus.

Šalia šios gamyklos ateityje ketinama statyti saulės modulių surinkimo cechą. Moduliai būtų surenkami naudojant Lietuvoje pagamintus saulės elementus. O juos netrukus pradės gaminti nauja gamykla Vilniaus Žirmūnų mikrorajone. Abiejose gamyklose būtų gaminami naujoviški saulės elementai ir moduliai, skirti fotoelektros jėgainėms.

Anot prof. A. Galdiko, šios gamyklos – tik pradžia. Iniciatoriai planuoja sukurti naują pramonės šaką Lietuvoje – saulės energetikos priemonių gamybos pramonę.

„Dvidešimt keturi nariai, tarp kurių „ProTech“, privačios įmonės, keli universitetai, esame susijungę į Fotoelektros technologijų ir verslo asociaciją ir Fotoelektros technologijų klasterį. Mūsų tikslas – sukurti Lietuvoje naują aukštųjų technologijų pramonės šaką“, – vz.lt sakė A. Galdikas.

„Šios investicijos – tai pradžia viso sektoriaus, kuris, tikiuosi, išaugs į rimtą industriją, Lietuvos augimo ramstį. Yra paskaičiuota, kad pridėtinės vertės švariųjų technologijų sektoriuje yra sukuriama 7 kartus daugiau, negu tradicinėje pramonėje. Viliuosi, kad ši investicija taps puikiu pavyzdžiu, kaip aukštosios technologijos tampa Lietuvos pramonės kasdienybe“, - saulės energetikos pramonės pristatyme sakė Dainius Kreivys, ūkio ministras.

Asociacijos prezidento prof. Ramučio Simo Petrikio teigimu, pasaulio mokslininkai ištyrė, jog saulės energetikos technologijos bus sparčiausiai besivystanti sritis artimiausius 20 m. ir tos šalys, kurios pasinaudos galimybe ir pradės laiku gaminti saulės elementus ir saulės modulius, gaus progą įžengti į didžiulį potencialą turinčias rinkas, eksportuoti savo gaminius ir tapti neatsiejama pasaulinės saulės energetikos pramonės dalimi.

Įmonės „Precizika-MET SC“, šią savaitę atidariusios pirmąją saulės elementų gamyklą Lietuvoje,  planuose numatyta žymiai išplėsti saulės elementų ir modulių gamybą ir pasaulio rinkoms kasmet pateikti saulės elementų, kurių bendra galia sieks iki 100 MW.

Kartu su „Precizika-MET SC“ ir kitos Lietuvos bendrovės – „Via Solis“, „BOD Group“, „Baltic Solar Energy“, „Baltic Solar Solutions“, „MG AB Precizika“ bei „TB eksportas importas“ – jau yra parengusios projektus gamybinių linijų atsiradimui ir artimiausiu metu planuoja diegti silicio, saulės elementų ir saulės modulių gamybos linijas.

Asociacijos bendrovės „BOD Group“, „Baltic Solar Energy“ ir „Baltic Solar Solutions“ jau suplanavusios įsikurti Santaros slėnio Visorių informaciniame technologiniame parke, kur planuoja statyti 32.000 kv. m (iš kurių 25.000 kv. m bus skirta saulės elementų ir saulės modulių gamybos linijų įrengimui) gamybinį-administracinį pastatą, skirtą aukštųjų technologijų įmonių investiciniams projektams.

Taps Lietuvos eksporto varikliu

Visų šių įmonių planai siejami su atsiveriančiomis eksporto rinkomis. Investicijos į naujos pramonės šakos atsiradimą 2010-2012 m. sieks 150-200 mln. litų. Šios krypties atsiradimą palaiko Vyriausybė, verslininkai investuoja padedami Europos Sąjungos fondų. Prognozuojama, kad fotoelektros technologijų klasterio įmonių apyvarta Lietuvoje 2016-2018 m. pasieks 1,6 mlrd. litų.

„Fotoelektros technologijų klasteris yra numatęs esminį proveržį aukštųjų technologijų srityje – saulės elementų, jų modulių ir silicio gamybos sektoriaus sukūrimą Lietuvoje. Sėkmę lemia mokslininkų potencialas, nuo seno garsūs mūsų elektronikos specialistai, privataus mokslo iniciatyvos ir akivaizdus verslo suinteresuotumas vystyti šią šaką, paremtas jų investicijomis į šią naują pramonės kryptį. Siekdami įtvirtinti Lietuvoje šią perspektyvą susibūrėme į saulės energijos technologijų ir verslo įmonių asociaciją“, - sako fotoelektros technologijų klasterio atstovas prof. Algirdas Galdikas.

Jau per artimiausius metus silicio saulės elementų modulių gamyba šalyje ne tik padės tenkinti pasaulinės saulės energetikos poreikius, bet ir kurs naujas darbo vietas bei skatins technologinę pažangą Lietuvoje. Šios naujos pramonės šakos įmonių asociacija ženkliai prisidės prie šalies eksporto augimo.

Planuojama, kad iki 2016-2018 m. bus sukurta 500 naujų darbo vietų, investuota iki 200 mln. litų, o Lietuvos eksporto portfelyje šios šakos dalis sudarys 1,5 mlrd. litų.

Šiandien pasaulyje didžiausios silicio saulės elementus naudojančios saulės elektrinės šiuo metu veikia JAV bei Ispanijoje, tačiau jau dabar yra paskelbta apie keliolika kartų jų pajėgumus viršijančius projektus Kinijoje Vidinės Mongolijos stepėse bei Indijoje, Gudžarato valstijoje. Eksporto plėtra naujųjų technologijų srityje – tai receptas, kurį siūlo saulės energetikai skirtų elementų ir modulių pramonės iniciatoriai Lietuvoje.

Verta skaityti! Verta skaityti!
(4)
Neverta skaityti!
(1)
Reitingas
(2)
Komentarai (33)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
30(0)
29(0)
26(0)
26(1)
24(2)
24(6)
23(0)
22(0)
18(0)
Savaitės
91(1)
80(0)
78(6)
Mėnesio
111(22)
93(0)
83(5)
78(6)