Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Technologijos » IT

Televizija „Skaitmeninė Gala" - pirmieji įspūdžiai

2010-06-28 (18) Rekomenduoja   (12) Perskaitymai (110)
    Share

"Tradicinė" analoginė televizija pamažu grimzta į praeitį. Jau beveik prieš du metus Lietuvoje buvo priimtas nutarimas, jog visiškas perėjimas prie skaitmeninių TV transliacijų įvyks iki 2012 metų spalio 29 dienos, tačiau jau šiandien rinkoje yra nemažas TV priedėlių, palaikančių skaitmenines transliacijas, pasirinkimas. Vienas tokių įrenginių yra TEO platinamas televizijos „Skaitmeninė Gala“ įrangos komplektas PLIUS, kurį išbandyti teko ir mūsų kolektyvui.

Pradėsime, žinoma, nuo įrangos išpakavimo. Komplektas sveria nedaug - pakuotės matmenys maždaug 35.5x35x12.5cm, svoris ne daugiau kaip trys kilogramai (nors apie svorį sprendėme tik pagal tai, kiek jis panašus į nešiojamo kompiuterio svorį, o tiksliai nematavome). Visą pakuotę galima nesunkiai transportuoti iš vienos vietos į kitą. Įranga nėra siejama su jokiais internetiniais IP adresais (kaip klaidingai manėme pačioje pradžioje, kol dar nebuvome susipažinę su įrangos ypatumais). Todėl televizijos GALA priedėlį galima visiškai paprastai transportuoti ar paprasčiausiai pernešti rankomis iš vienos vietos į kitą ir naudoti ten, kur nėra interneto ryšio.

Pavyzdžiui, išvažiuojate ilgesniam laikui atostogauti į kaimą ar pas "toli nuo civilizacijos" gyvenančius draugus, išsivežate kartu su savimi ir skaitmeninės TV signalui priimti reikalingą įrangą. Papildomai reikalinga tik decimetrinė antena ir, aišku, pats televizorius, kuris iš šio "derinio" yra sunkiausiai transportuojamas komponentas. Paslauga veikia praktiškai visoje Lietuvos teritorijoje, su kai kuriomis išimtimis. Remiantis TEO pateikiama informacija, paslauga prasčiau veikia, arba visai neteikiama, pavyzdžiui, kai kuriose Zarasų, Lazdijų srityse (detalesnę informaciją žiūrėkite žemėlapyje).  Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Biržų miestuose ir apylinkėse iki 60 km atstumu nuo siųstuvo matoma iki 40 televizijos kanalų, likusioje Lietuvos dalyje - iki 30 kanalų. Matomas kanalų skaičius priklauso nuo atstumo iki siųstuvo - jis kinta fiksuotai, atsižvelgiant į tai, kiek kanalų transliuoja siųstuvas, į kurį nukreipta antena.

Pakuotėje esantis įrangos kiekis parinktas optimaliai - laisvos nepanaudotos erdvės yra, ateityje, tikėkimės, ji bus užpildyta kokiais nors maloniais priedais. Humoras humoru, tačiau pakavimui medžiagos vis gi nėra švaistomos. Pagrindinis įrenginys - priedėlis - yra komplektuojamas kartu su nuotolinio valdymo pulteliu ir trimis kabeliais. Vienas laidas, kaip ir visada, skirtas maitinimui, kiti - senesnio SCART standarto ir šiuolaikinis HDMI kabeliai - skirti vaizdui perduoti nuo imtuvo iki televizoriaus (ar, tarkime, HDMI jungtį turinčio nešiojamojo kompiuterio) . Prietaisas taip pat turi komponentinę (RCA tipo, signalas YPbPr), audio ir porą kitų jungčių, tačiau joms kabeliai nėra numatyti ir juos reiktų įsigyti atskirai. Malonu tai, kad palyginti brangus HDMI kabelis vis gi įtrauktas į bazinę komplektaciją. Panašiai kainuoja optinis S/PDIF kabelis, tačiau jo prireiks tik tiems, kas mėgsta TV įrangą jungti prie garso stiprintuvų.

Išoriškai įrangos komplekto PLIUS imtuvas primena vaizdo grotuvą. Korpusas yra pagamintas iš metalo, priekinis skydelis pagamintas iš juodo plastiko. Ekranas ne LCD, vienu metu gali būti vaizduojama tik viena eilutė teksto. Tačiau didesnio šio mažo displėjaus funkcionalumo kaip ir nereikia, turint omenyje tai, kad visas konfigūravimas ir parametrų keitimas atliekamas naudojantis nuotolinio valdymo pulteliu ir televizoriaus ekranu, kuris šiuo atveju veikia kaip išorinis šio įrenginio displėjus.

Televizijos „Skaitmeninė Gala" paslauga aktyvuojama į specialų imtuvo lizdą įdėjus lustinę kanalų atkodavimo kortelę. Matyt, apsidraudimui nuo nesankcionuoto naudojimosi, kortelę taip pat reikia aktyvuoti. Vartotojas, paskambinęs telefonu 1817 turi pasakyti skaitmenų kodą, kuris yra kanalų atkodavimo kortelės antroje pusėje (kartu su kanalų atkodavimo kortele vartotojas gauna lankstuką, kuriame yra nurodyti visi žingsniai norint aktyvuoti paslaugą). Vėliau, atlikus šiuos veiksmus, kortelės ištraukti nereikia, ir ji ten gali likti visą naudojimosi paslauga laiką. Šalia kortelės lizdo numatyta USB jungtis, per kurią galima tiesiogiai prie imtuvo prijungti USB atmintinę arba išorinį kietąjį diską. USB jungties vieta nėra pati patogiausia, jei planuojate ja naudotis itin dažnai (gali būti nepatogu atidarinėti ir uždarinėti šią jungti dengiantį dangtelį). Tačiau gamintojas, panašu, ją numatė tik kaip "malonų priedą", kadangi analogiškas jungtis turi visi šiuo metu parduodami televizoriai ir jomis galima naudotis tiesiogiai, o ne per priedėlį. Žinoma, jei televizorius yra senesnis, tokia priedėlio funkcija gali praversti. Per USB jungtį galima klausytis išorinėse laikmenose įrašytų MP3 formato muzikos įrašų, televizoriaus ekrane žiūrėti JPEG formato nuotraukas ir AVI formato video failus. Platesnė rinkmenų formatų gama kol kas nėra palaikoma.

Kitas svarbus ir labai patogus dalykas yra tai, kad įrenginyje yra sumontuotas vidinis kietasis diskas (HDD), kuriame galima saugoti televizijos transliacijų įrašus. Įdomu tai, kad imtuvo instrukcijoje šis dalykas nėra akcentuojamas. Žinoma, panašiai kaip ir ant pakuotės, yra rašoma, jog numatyta "galimybė įsirašyti pageidaujamą televizijos laidą ar filmą" ir "žiūrimos laidos sustabdymas, sukimas laike atgal ar į priekį, iki realaus transliacijos laiko". Suprantantys techninius ypatumus, žino, jog tokioms funkcijoms įgyvendinti reikalinga talpi ir greita duomenų saugykla. Tačiau patys, rengdami šią apžvalgą, dėmesį į šiuos užrašus atkreipėme tik tada, kai pro korpuse įrangai aušinti paliktas skylutes savo akimis pastebėjome sumontuotą kietąjį diską.

Tiems, kam įdomu, įrangos komplekto PLIUS priedėlyje integruoto disko talpa yra 250GB, o tai prilygsta 43 DVD diskų talpai - šį faktą pasitikslinome, susisiekę su TEO specialistais. Aišku, norėtųsi, kad tai būtų ne tradicinis mechaniškai sukamas HDD, o, tarkime, vadinamasis "kietos būsenos" diskas - SSD, kuris veikdamas visiškai neskleidžia jokio triukšmo ir naudoja mažiau energijos. Bet, tokiu atveju tektų susitaikyti su, tikriausiai, bent dvigubai didesne įrangos kaina, nes kol kas SSD daugumai tiek kompiuterių, tiek televizijos naudotojų yra prabanga. Esame įsitikinę, jog ateityje, tobulėjant ir pingant duomenų saugojimo technologijoms, jos bus įdiegtos ir į naujos kartos TV priedėlių modelius. Tiesa, priedėlio darbo metu kietasis diskas didelio triukšmo visgi neskleidžia.

Kalbant apie elektros sąnaudas, ant priedėlio korpuso yra užrašyta, jog maksimali suvartojama galia siekia 50W. Realiai suvartojamos vidutinės galios nematavome, tačiau tikėtina, jog ji turėtų svyruoti 20-30W ribose (įvertinant tai, kad HDD darbo metu naudoja ~10W). Įjungus įrenginį, pirmiausia vykdomas jo užkrovimas (aktyvuojamas procesorius, kietas diskas ir panašiai). Šis procesas trunka maždaug 30 sekundžių

Įrenginys konfigūruojamas nesudėtingai. Visos reikalingiausios funkcijos yra aptartos vartotojo instrukcijoje, įskaitant antenos įdiegimą, bendrųjų vartotojo parametrų nustatymą, rankinę ir automatinę kanalų paiešką, jų rikiavimą norima tvarka, kanalų apsaugos funkcijas, vaizdo įrašymą ir t.t. Priedėlyje numatyta "Rezervavimo funkcija", kurios pagalba galima nustatyti automatinį vaizdo įrašymo laiką, jei tik toks poreikis yra. Naudinga ir tai, jog, žiūrint televiziją, galima keisti daugumos kanalų įgarsinimo kalbas, o jei kanalas turi numatytą subtitrų funkciją, įrenginys gali juos vaizduoti televizoriaus ekrane.

Nuotoliniam valdymui skirtas pultelis yra palyginti kompaktiškas, rankoje jį laikyti patogu. Mygtukų gausu. Norisi tikėti, jog jie visi reikalingi, nes paprastai, kuo funkcionalesnis įrenginys, tuo daugiau mygtukų atsiranda to įrenginio valdymo pultelyje. Gerai tai, kad šiuo atveju valdymo elementai patogiai grupuojami pagal atliekamas funkcijas ir, jais naudojantis, jokių pastebimų nepatogumų nesusidaro. Komplektacijoje yra numatytos dvi pulteliui skirtos AAA tipo baterijos. Pultelis nėra universalus - universalūs programuojami pulteliai teikiami su kita TEO paslauga - televizija „Interaktyvioji Gala“.

Šiuo metu su televizijos „Skaitmeninė Gala“ įrangos komplekto PLIUS priedėliu galima matyti iki 40 kanalų. Kanalas "Cartoon Network" rodomas kartu su TCM, "Travel" - kartu su "Playboy TV", tik skirtingu laiku. Vilniuje ir jo apylinkėse galima matyti 3 papildomus HD kanalus. Šiuo metu HD formatu transliuojami trys kanalai: "Discovery HD Showcase", "National Geographic Channel HD", "Eurosport HD". Jeigu vartotojas nori prijungti prie priedėlio ne vieną, o du televizorius, tai padaryti galima. Tiesa, paprasčiausiu atveju signalas yra atšakojamas į dvi dalis ir abu televizoriai rodo tą patį kanalą, kuris yra įjungtas priedėlyje. Norint matyti televiziją „Skaitmeninė Gala“ dviejuose televizoriuose nepriklausomai vienas nuo kito – t.y. žiūrėti vienu metu skirtingus kanalus, reikalingi priedėliai kiekvienam televizoriui atskirai. Dviems televizoriams prijungti, kai naudojama viena antena, reikalingas TV signalo šakotuvas. Tiksli prijungimo schema priklauso nuo to, ar antena yra su stiprintuvu, ir kokiu būdu prijungtas jo elektros maitinimas.

Apibendrinimas

Trumpai tariant, įranga veikia. Žinoma, yra niuansų, prie kurių, galbūt, reikės priprasti (tuo atveju, jei tokio tipo įranga naudojatės pirmą kartą) - pavyzdžiui, imtuvo įsijungimo laikas, meniu struktūra ar kokios nors kitos smulkmenos. Šiuo metu TEO siūlo ir įrangos komplektą raiškiesiems (HD) kanalams matyti, kuri komplektuojama su kitokio modelio HD raišką palaikančiu priedėliu. Kol kas įrangos komplekto PLIUS HD kanalų palaikymas yra palyginti ribotas (3 kanalai), nors tikėtina, kad ateityje tai keisis. Tiems, kam šis veiksnys ne itin aktualus, tikrai ras kaip pasinaudoti kitomis naudingomis įrangos komplekto PLIUS funkcijomis, kuriomis ji išsiskiria iš panašios paskirties įrenginių - vaizdo įrašymu, vaizdo "atsukimo" funkcija, kanalų valdymo, USB laikmenų prijungimo ir kitokiomis galimybėmis. Žinoma, technologija nuolat žengia į priekį, ir tikriausiai niekam nekyla abejonių, jog skaitmeninės televizijos imtuvų įranga taip pat tobulės - pavyzdžiui, palyginti nebrangiuose TV įrenginiuose atsiras "Ethernet", "Wi-Fi" ryšio galimybė, jie bus komplektuojami su SSD diskais (galbūt, greitesniais ar talpesniais), tačiau iki tol gali tekti laukti ne vienerius metus. O kol kas televizijos „Skaitmeninė Gala“ įrangos komplektas PLIUS užtikrina palyginti gerą kainos ir kokybės santykį.

Verta skaityti! Verta skaityti!
(12)
Neverta skaityti!
(0)
Reitingas
(12)
Komentarai (18)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
45(0)
34(0)
31(0)
27(1)
26(0)
23(0)
21(0)
19(0)
18(9)
12(0)
Savaitės
75(3)
70(0)
67(5)
Mėnesio
231(8)
113(0)
110(3)
107(12)
104(26)