Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Technologijos » IT |
Lietuvoje pratęsus karantino laikotarpį, gyventojai ir toliau aktyviai naudojasi programomis, kurios suteikia nuotolinę prieigą prie įmonės tinklų, padeda organizuoti ar dalyvauti virtualiuose susitikimuose. Didelio dėmesio COVID-19 metu sulaukė programinė įranga „Zoom“, naudojama organizuoti susitikimus, pamokas ir netgi vaizdo skambučius laisvalaikio metu.
Tačiau, nepaisant programos populiarumo, „Zoom“ pastarosiomis dienomis žiniasklaidoje vis dažniau minima kaip itin daug saugumo spragų turintis sprendimas. „ESET Lietuva“ kibernetinio saugumo specialistai įspėja, jog neįprastai aukšta šios programos apkrova parodė iki šiol neatskleistas kibernetinio saugumo grėsmes. „Zoom“ programos kūrėjai sulaukia kritikos ne tik iš saugumo ekspertų, tačiau ir iš kitų organizacijų. Didžiosios Britanijos vyriausybės Krašto apsaugos ministerija dar kovo mėnesio 27 dieną uždraudė savo darbuotojams naudoti šią programinę įrangą. Programoje aptiktos saugumo spragos taip pat sulaukė ir JAV nusikaltimų tyrimų ir žvalgybos tarnybos federalinio tyrimų biuro (FTB) (angl. Federal Bureau of Investigation, FBI) dėmesio. Reaguojant į pasirodžiusią kritiką, „Zoom“ programinę įrangą valdančios ir kuriančios įmonės vadovas Eric S. Yuan pateikė viešą atsiprašymą. Pranešta, kad nuo balandžio mėnesio pradžios 90 dienų laikotarpiui yra apribojamos „Zoom“ programos funkcijos, siekiant išpręsti atsiradusias kibernetinio saugumo spragas. Informacinių technologijų saugumo kompanijos „ESET Lietuva“ IT inžinierius Ramūnas Liubertas teigia, kad renkantis bet kokią programinę įrangą, skirtą kompiuteriui ar mobiliajam įrenginiui, būtina atidžiai patikrinti, kokių prieigų prašo diegiama programa - “Neretai programos prašo leidimo prieiti prie asmeninės informacijos ir jį patvirtinus programos kūrėjui suteikiama teisė, pvz., patekti į jūsų nuotraukų albumą. Talpiuose telefonuose yra saugomos šimtai ar net keli tūkstančiai nuotraukų, o jose galima atrasti įvairiausio „gėrio“: nuo atvirų nuotraukų iki kadaise nufotografuotos bankinės kortelės ar slaptažodžių sąrašo. Sutikime, tuo tikrai nenorėtume dalintis su trečiosiomis šalimis”. - kalbėjo IT inžinierius R. Liubertas. „ESET Lietuva“ kibernetinio saugumo specialistai įvardina penkias pagrindines „Zoom“ programos saugumo spragas:
Aukščiau išvardintos saugumo spragos jau paveikė didelį kiekį nieko neįtariančių vartotojų, kadangi per pastaruosius tris mėnesius, ypač karantino laikotarpiu, „Zoom“ programos kasdieninis naudojimas išaugo nuo 10 iki 200 milijonų naudotojų. „ESET Lietuva“ kibernetinio saugumo specialistai pateikia 5 patarimus, į ką atkreipti dėmesį renkantis nuotolinio bendravimo programas:
„Situacija pasaulyje keičiasi itin greitai. Šių dienų įvykiai lėmė, kad internete praleidžiame didžiąją dalį savo laiko. Tačiau virtuali erdvė yra kupina pavojų: į el. pašto dėžutę nuolatos įkrenta laiškai iš nežinomų siuntėjų, ypač nedrąsu atidaryti prisegtus įtartinus failus, vargina nuolatinis „spamas“, „Phishing“ atakos, kompiuteriai yra bandomi įtraukti į „Botnet“ tinklus, užkrėstos interneto svetainės bando įrašyti “sausainėlius”, įvairiausius įskiepius. Kaip nuo viso to apsaugoti savo kompiuterį? ESET Lietuva komandai rūpi kiekvienas tautietis ir siūlome karantino laikotarpiu nemokamai įsidiegti ESET antivirusinę programą su specialia 90 dienų apsaugos licencija. Naršydami internete nepraraskime savo budrumo” - kalbėjo IT inžinierius R. Liubertas.
Tai yra pranešimas spaudai - pateiktos informacijos redakcija neredaguoja, o už pranešimo turinį atsako jį paskelbę autoriai.
|