Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Technologijos » IT

Šiuolaikinis būdas mokytis groti: KTU kuria IT programėlę, kuri „išverčia“ natas

2020-07-12 (0) Rekomenduoja   (0) Perskaitymai (330)
    Share

Grojate gitara, tačiau mokantis naują kūrinį sunkiai sekasi įveikti natomis užrašytus kūrinius? KTU studentai nusprendė palengvinti pradedančių ar jau įgudusių gitaristų dalią – jie kuria specialią, dirbtinio intelekto sprendimais grįstą programėlę, kuri nufotografuotas natas paverčia į populiarų gitarinės muzikos užrašymo būdą.

„Tiek gitarai, tiek pianinui, tiek fleitai ar kitiems instrumentams kūrinius galima parašyti tradicinėmis natomis. Daugumai instrumentų tradicinės natos yra vienintelis atvaizdavimo būdas, tačiau gitara turi ir kitą natų rašymo formatą – tabulatūrą,“ –  paaiškina vienas iš programėlės kūrėjų, KTU Programų sistemas studijuojantis kaunietis Simonas Bansevičius.

Pasak jo, tai yra itin seniai egzistuojantis gitaristų kūrinių natų formatas (anglų kalba vadinama „tabs“), kurį naudojant galima greičiau įsiminti naują kūrinį. Grojantieji gitara pripažįsta – vadinamuosius tabus skaityti žymiai lengviau, nes vietoj natų penklinės yra nupiešiamos gitaros stygos, o ant tų stygų išdėstyti skaičiai reiškia skirsnius. Enciklopedijų duomenimis, vadinamosios tabulatūros atkeliavo dar iš XV-XVII a. instrumentinės muzikos pasaulio, kai vargonų, liutnios, gitaros kūriniams užrašyti vartota ženklų, raidžių ir skaitmenų sistema.

Idėją atsinešė dar iš mokyklos laikų

„Idėja kilo dar 10 klasėje, kai muzikos mokykloje, besimokydamas groti gitara, susidūriau su problema, kad mano grojamas kūrinys neturėjo versijos tabulatūros formatu“, ­– prisimena Simonas, tada bandęs pagalbos ieškoti internete. Deja, tuokart vaikinui nepavyko rasti jokio tinkamo IT įrankio.

Dabar KTU Informatikos fakultete studijuojantis Simonas savo muzikinę patirtį atsiminė tada, kai atsidūrė universiteto GIFTed Talentų akademijos studentų gretose. Čia jis sutiko bendraminčių ir atrado tinkamas sąlygas idėjai vystyti.

„Bėda ta, kad ir dabar ne visi muzikiniai kūriniai turi savo atitikmenį tabulatūros formatu, internete neteko rasti ko nors tinkamo, kas automatizuotų šį procesą. Pirmiausiai, sugalvojęs šią idėją, ja pasidalinau su savo draugu Juliumi, dėl jo muzikinių žinių, o vėliau prisijungė ir likusieji komandos nariai“, ­– pasakoja studentas.

Prie naujo IT produkto „PhotoTabs“ idėjos vystymo prisidėjo šeši KTU studentai: Julius Armalis, Benas Miliūnas, Laurynas Varnas, Karolis Butkus, Airidas Valiukėnas ir Simonas Bansevičius. Dauguma jų pasirinkę informatikos krypties studijas.

„Mūsų programėlės principas toks – nufotografuoji tradicines natas mobiliuoju telefonu, ir mūsų programėlė, jas atpažinusi, pateikia tabulatūros ženklus,“ – patikslina Simonas.

Anot jo, programos veikimas pagrįstas mašininio mokymosi algoritmu, kuris, rinkdamas duomenis, mokosi suprasti nuotraukoje pateiktų natų reikšmes, o šios vėliau paverčiamos tabulatūra ir yra pateikiamos vartotojui.

Tapo finalo nugalėtojais

Paprasta ir realiai pritaikoma programėlės „PhotoTabs“ idėja nuskynė laurus tarptautiniame verslumo projekte-konkurse „Creazone Reinvent“ – čia komanda tapo finalo nugalėtojais.

„Šiuo metu užsiimame prototipo kūrimu, progresas jau matomas, nes esame motyvuoti. Iš pradžių nemažas iššūkis buvo sukurti komandos struktūrą, tačiau vėliau viskas susidėliojo į vietas, dabar visi žinome savo vaidmenis ir pareigas“, – tolesnius planus pasakoja Simonas. Pasak jo, kol kas pagrindinis komandos tikslas – sukurti kokybišką produktą.

„Žinoma, norisi tikėti, kad produktas žmonėms patiks ir galėsime jį vystyti ir toliau“, – viliasi studentas, kartu su komanda nusiteikęs tęsti sumanymą ir dalyvauti kituose startuolių projektuose.

Programuotoju tapsiantis Simonas pasakoja, kad muzika jo gyvenime svarbi visada: be studijų ir dalyvavimo GIFTed Talentų akademijoje, šiuo metu jis dainuoja KTU chore „Jaunystė“.

„Manau, kad iš visų meno sričių muzika turbūt labiausiai subjektyvi meno sritis, todėl pasakyti, pagal ką reikėtų atsirinkti muziką, yra iš ties sudėtinga“, – svarsto Simonas, paklaustas apie savus muzikinius prioritetus.

Jis sako, kad pagal muzikinį skonį žmonių neskirstantis: „Jei kam nors patinka pop muzika, aš tą žmogų gerbsiu taip pat, kaip ir tą, kuris mėgsta repą, roką ar klasikinę muziką. Vien mano muzikos skonis yra pakitęs begalę kartų“.

Simonas prasitaria, kad stengiasi klausyti, jo supratimu, geros muzikos ir nebūtinai tos, kuri yra populiari: „Taip pat aš palaikau ir lietuviškos muzikos kūrėjus, nes, manau, kad Lietuvos muzikos industrija yra dažnai nuvertinama ir nepripažinta pačių lietuvių, nors lietuviai kuria tikrai nemažai kokybiškų kūrinių“.

Jis viliasi, kad naujos programėlės idėja kartu galėtų pasitarnauti populiarinant gerus lietuviškus kūrinius tarp viso pasaulio muzikuojančių žmonių.

 

 

Tai yra pranešimas spaudai - pateiktos informacijos redakcija neredaguoja, o už pranešimo turinį atsako jį paskelbę autoriai.
Verta skaityti! Verta skaityti!
(0)
Neverta skaityti!
(0)
Reitingas
(0)
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
33(7)
25(0)
25(0)
22(0)
20(0)
20(0)
17(0)
16(0)
15(0)
Savaitės
66(0)
64(0)
60(7)
60(0)
Mėnesio
235(8)
105(22)
87(0)
82(3)