Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Technologijos » Karyba ir technologijos

Naujas pabūklas karo lauke: vokiečiai pirmą kartą pademonstravo naują 130 mm ginklą ateities tankui (Video)

2020-08-01 (8) Rekomenduoja   (63) Perskaitymai (275)
    Share

Paskutinę liepos dieną Vokietijos ginkluotės gamintojas „Rheinmetall“ įkėlė vaizdo įrašą demonstruojantį ilgai kurtą 130 mm pabūklą. Kompanija naująjį ginklą pakrikštijo ambicingu „ateities tankologijos“ terminu. Sumontuotas „Leopard 2“ tanke atliko kelis šaudymo pratimus.

Kalbėdami apie vokiečių ginkluotės firmą, neapsigaukime, „Rheinmetall“ atsakinga ne tik už „Leopard“ tankus. Amerikiečių „Abrams“, naujųjų Turkijos „Altay“, atnaujinamų britų „Challenger 2“ pabūklai taip pat kurti šios įmonės. Pokyčiai gali pastūmėti daugelį NATO šalių atsinaujinti.

Senieji „L44/L55“ pabūklai naudojo 120 mm kalibro amuniciją. Ar papildomi 10 milimetrų yra daug? Karyboje išties taip. Didesnis sviedinys skrieja su kur kas didesne pramušamąja galia. Vokiečių skaičiavimu, toks atnaujinimas, leis net iki 50 % padidinti sviedinio kinetinį pramušimą.

2016 metais pradėję darbus su naujuoju ginklu, inžinieriai kalbėjo apie būtinybę prisitaikyti prie naujų sąlygų. Tos mįslingosios naujosios sąlygos neabejotinai buvo nesenai paviešinti pirmieji ant „Armatos“ platformos sukurti sunkiosios technikos prototipai: „T-14“ tankas ir „T-15“ pėstininkų kovos mašina.

Niekas neabejojo, kad rusų inžinieriai kurdami naująsias kovos mašinas detaliai studijavo NATO šalyse paplitusių 120 mm tankų ginklų galimybes. Pagal ją modeliavo naujos kartos kompozitinius šarvus, naujos kartos reaktyvines apsaugas, aktyvios gynybos sistemas.

Kur kas galingesnis už pirmtaką ginklas vėl leistų tikėtis įgyti pranašumą mūšio lauke. Ne tik pramušimo, bet ir šaudymo nuotolio. Didesnis greitis leidžia padidinti šaudymo nuotolį. Teoriškai šiuo ginklu pavyktų pamušti tanką esantį net už 4 kilometrų.

Didesnė galia turi savus naudojimo minusus. Nemaloniausias – pabūklo svoris. Būtent tai ilgą laiką stabdė planus didinti kalibrą. 2016 metais pristatant pirmąjį ginklo prototipą prisipažinta apie 3,5 tonas siekiantį svorį. Dabar naudojamas 120 mm ginklas svėria 3 tonas.

Vos 500 kilogramų skirtumas, bet gramas prie gramo galiausiai virsta realia svorio problema. „Abrams“ tankas amerikiečių pajėgose jau sveria 69 tonas. Europietiškasis „Leopard 2A7“ 68 tonas. Tai ne tik didelė apkrova važiuoklei.

Dramblišką svorį sunkiai atlaiko esama kelių infrastruktūra. Daugelis tiltų nė iš tolo nepritaikyti tokios technikos persikėlimui. Jei tai trukdo laisvam judėjimui taikos metu, galima tik įsivaizduoti, koks tai būtų galvos skausmas, vykstant kariniam konfliktui.

Todėl daugelis modernizavimo planų Vakaruose buksuoja ne dėl kainos, bet dėl būsimo atnaujinimo svorio. „Rheinmetall“ didžiuojasi, kad be tvirtinimo elementų, pavyko pasiekti 3 tonų svorį naujajam pabūklui. Bendros masės nedidinantis sprendimas galėtų būti senesnių tankų tobulinimo kryptis.

Vos 10 mm padidintas kalibras leido padidinti pramušamąją galią, bet pokyčiai amunicijoje kur kas drastiškesni. Sviedinio dydis padidėjo trečdaliu. Svoris, nuo 21 kilogramo išaugo iki 30-ies. Užtaisymas rankiniu būdų tapo praktiškai neįmanomu, tad naujasis „L51“ ginklas bus su automatinio užtaisymo sistema. Tokios konfigūracijos vokiečiai ilgą laiką vengė.

Esamų vokiškų ginklų naudotojai tankus turėjo kurti keturių žmonių įgulai. Automatinis užtaisymas leis pašalinti vieną žmogų. Rusų, taip pat prancūzų, tankų su automatinių užtaisymu kūrimo patirtis rodo, kad tokių tankų kompaktiškumas kur kas didesnis. Mūšyje į mažesnio profilio techniką nusitaikyti sudėtingiau. Tiesa, naujoji „T-14 Armata“ išlaikė tik nedidelį paties korpuso profilį. Matuojant nuo žemės iki bokštelio viršaus tankas paaugo beveik metru jei lyginsime su pirmtaku „T-90“.

Vokiškas 130 mm ginklas kurtas orientuojantis į 2035 metais planuojamą bendrą Europos tanką „Leopard 3“. Projekte pirmaisiais smuikais griežia vokiečių ir prancūzų gamintojai. Prototipas vis dar nepademonstruotas. Ar tai bus pasalūnas ar viską gąsdinantis milžinas, kol kas neaišku kokiu keliu pasuks kūrėjų fantazija.

Dabartinis „Leopard 2“ aukštis siekia tris metrus. Prancūziškasis „Leclerc“ tankas beveik pusmetriu žemesnis vien dėl įdiegtos automatinės užtaisymo sistemos, sutaupančios daug vietos. Abu naudoja 120 mm ginklus. Abiejuose įgula dirba tanko bokštelyje. Rusiško tanko „T-14“ aukštis yra 3,3 metrai, naudojant 125 mm ginklą, nuotoliniu būdu valdomame bokštelyje.

Verta skaityti! Verta skaityti!
(63)
Neverta skaityti!
(0)
Reitingas
(63)
Komentarai (8)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Kiti tekstai, kuriuos parašė Arnas Mulokas
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
56(0)
33(0)
21(0)
20(1)
19(8)
16(0)
15(0)
15(0)
Savaitės
72(6)
56(8)
Mėnesio
109(22)
101(1)
92(0)
83(5)