Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Technologijos » Karyba ir technologijos

„Mažasis karas“ – kodėl tarpusavyje susikovė dvi Hitlerio sąjungininkės: nacių Vokietija viską stebėjo iš šalies, kol jai trūko kantrybė (Foto, Video)

2021-10-06 (0) Rekomenduoja   (11) Perskaitymai (55)
    Share
Tai straipsnis iš rašinių ciklo. Peržiūrėti ciklo turinį

1939 m. kovo 23 d. tarp Slovakijos ir Vengrijos kilo vadinamasis „Mažasis karas“, kai Vengrijos kariuomenė iš Karpatų Rusios įsiveržė į rytų Slovakiją, siekdama įvykdyti Miklós Horthy teritorines ambicijas regione.

Ketvirtajame dešimtmetyje nepriklausomybę atgavusi Vengrijos karalystė, valdant buvusiam Austrijos-Vengrijos admirolui Miklósui Horthyui, laikėsi revanšinės politikos, panašios į nacistinės Vokietijos. Vengrija pasinaudojo savo santykiais su Vokietija, siekdama peržiūrėti 1920 m. Trianono sutartį, pagal kurią šalis neteko dviejų trečdalių teritorijos ir gyventojų.

Vengrijai atvirai atmetus Trianono sutarties apribojimus savo ginkluotosioms pajėgoms, panašiai kaip Vokietija padarė su Versalio sutarties ribojimais (Reino krašto remilitarizacija ir Austrijos anšliusas), Adolfas Hitleris ir Benito Mussolini siekė taikiai įgyvendinti vengrų teritorinius reikalavimus, kuriuos Vengrija 1920 metais pralaimėjo Čekoslovakijai ir Rumunijai.

 

Po prieštaringo 1938 m. Miuncheno susitarimo, Pirmojo Vienos arbitražo sprendimu Čekoslovakija buvo priversta Vengriją perleisti daugiausiai vengrų gyventojų turinčias teritorijas pietų Slovakijoje ir pietinėje Karpatų Rusioje (Užkarpatėje).

Šiuo žingsniu buvo mėginama užkirsti kelią vis labiau įtemptai situacijai išsiplėsti į plataus masto karą. Tačiau padalijimas visiškai nepatenkino Vengrijos teritorinių ambicijų, o susidūrimai pasienyje ir toliau vyko.

Tuo tarpu kaimyninėje Slovakijoje, kuri po Miuncheno susitarimo įgijo didesnę autonomiją Čekoslovakijoje, vis labiau išryškėjo katalikų kunigo Jozefo Tiso autoritarinės tendencijos po to, kai jo partija 1938 m. gruodžio mėn. Slovakijos rinkimuose laimėjo daugumą.

 

Su didėjančiu susirūpinimu stebėdami įvykius rytinėje jų sąjungos dalyje, Čekoslovakijos lyderiai Prahoje atleido Tiso ir pakeitė jį Karelu Sidoru.

1939 m. kovo pradžioje Adolfas Hitleris pakvietė neseniai atstatydintą Slovakijos lyderį Tiso į Berlyną sudaryti paktą. Grasindamas apleisti Slovakiją Vengrijos teritorinių ambicijų valioje ir žadėdamas apsaugoti Slovakijos valstybės vientisumą, Hitleris paragino Tiso atsiskirti nuo kaimynų čekų. Taip 1939 m. kovo 14 dieną Slovakijos parlamentas, susirinkęs Tiso prašymu, vieningai paskelbė nepriklausomybę.

Tvirtindamas, kad neramumai Čekoslovakijoje kėlė grėsmę Vokietijos saugumui, Adolfas Hitleris pareiškė palaikąs Slovakijos režimą ir nedelsdamas išsiuntė karius į Čekoslovakiją, kurie priverstinai aneksavo Čekiją – buvo įkurtas autonominis Bohemijos ir Moravijos protektoratas Trečiojo Reicho sudėtyje.

 

Pripažinusi naują nepriklausomą Slovakijos valstybę, Vengrija netrukus paprašė Vokietijos tarpininkauti tolimesniam Slovakijos teritorijų perdavimui Vengrijai.

Tęsinys kitame puslapyje:

1 | 2
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.
Verta skaityti! Verta skaityti!
(11)
Neverta skaityti!
(0)
Reitingas
(11)
Visi šio ciklo įrašai:
2021-10-06 ->
„Mažasis karas“ – kodėl tarpusavyje susikovė dvi Hitlerio sąjungininkės: nacių Vokietija viską stebėjo iš šalies, kol jai trūko kantrybė (Foto, Video)
11
2021-09-24 ->
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
56(0)
37(0)
31(0)
26(0)
24(0)
21(0)
20(0)
19(0)
15(9)
13(4)
Savaitės
93(1)
80(0)
70(5)
Mėnesio
93(0)
83(5)
78(6)