Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Technologijos » Statybų pasaulyje

Marienburgas – didžiausia pasaulyje pilis ir didžiausio Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės priešo sostinė: tarnavo ir nacių propagandos mašinai (Foto, Video)

2021-10-25 (0) Rekomenduoja   (36) Perskaitymai (55)
    Share

Malborko arba Marienburgo pilis, esanti šiaurės Lenkijoje, turi du rekordus. Tai ne tik didžiausia pasaulyje pilis pagal plotą, bet ir didžiausia pasaulyje mūrinė pilis.

Pilis iš pradžių buvo pastatyta XIII a. Kryžiuočių (Teutonų) riterių, Vokietijos katalikų kryžiuočių ordino, po Senosios Prūsijos užkariavimo, siekiant sustiprinti savo teritorijos kontrolę. Per ateinančius šimtą metų pilis buvo padidinta, papuošta ir sustiprinta, kol ji tapo didžiausia pilimi pasaulyje.

Malborko pilis, arba Marienburgas, stovi žemoje Nogat upės pakrantėje, maždaug 40 km nuo Baltijos jūros. Upė sudaro natūralią ribą pailgai 52 arų teritorijai, kurioje stovi pilis. Kitos dvi pusės yra apsaugotos pelkėmis, paliekant gintis tik į pietus nukreiptą pilies pusę. Šią pusę labiausiai stiprina sienos ir bokštai. Šiame siena apsuptame aptvare yra trys savarankiškos gynybinės struktūros, sujungtos įmantriu įtvirtinimo tinklu.

Išorinėje pilyje buvo įsikūrusi administracija, aptarnaujantis personalas ir dirbtuvės. Vidurinė pilis buvo administracinis centras, joje taip pat buvo svečių kvartalas. Aukštutinė pilis buvo šios tvirtovės širdis su bažnyčiomis, kapitula, bendrabučiais, valgykla, virtuve ir kt.

 

Pilis buvo pastatyta iš plytų, nes regione trūko kokybiškų statybinių akmenų. Tačiau norint, kad pilis atsilaikytų prieš įsibrovėlius, reikėjo tvirto pagrindo. Taigi visų sienų pirmieji 1,2-2,1 metrai buvo pastatyti iš upių riedulių, tarpus užpildant mažesniais akmenimis.

Plytos buvo gaminamos ir degamos vietoje, išoriniame kieme, naudojant purvą iš upės krantų. Vėliau mūrinė statyba buvo perkelta į priešingą upės krantą. Akmuo buvo naudojamas retai, tik dekoratyviniams elementams, ypač bažnyčios ir kapitulos namų įėjimuose. Manoma, kad pilies statybai buvo sunaudota nuo 7 iki 30 milijonų plytų.

 

Strateginė Malborko pilies padėtis prie upės suteikė Kryžiuočių riteriams prekybos upėmis monopolį ir leido surinkti upių rinkliavas iš praplaukiančių laivų. Pilis tarnavo riteriams apie 150 metų, kol 1457 m. per Trylikametį karą ją užgrobė Lenkijos kariuomenė. Ji tapo Lenkijos karalių karališkąja rezidencija ateinančius 300 metų – daugiau nei du kartus ilgiau nei Kryžiuočių ordino būstinė.

Tęsinys kitame puslapyje:

1 | 2
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.
Verta skaityti! Verta skaityti!
(36)
Neverta skaityti!
(0)
Reitingas
(36)
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
31(1)
29(0)
27(0)
25(6)
22(2)
22(0)
21(0)
19(1)
18(0)
Savaitės
90(1)
80(0)
77(6)
Mėnesio
111(22)
102(1)
92(0)
82(5)