Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Technologijos » Technologijų rinka

3D spausdinimo laimėjimai – revoliucija jau įvyko ar jai dar tik ruošiamasi?

2016-04-22 (25) Rekomenduoja   (53) Perskaitymai (4494)
    Share

Tai ne iliuzija, tai tikrovė

Pingant 3D spausdintuvams, norinčių iš jų išpešti naudos atsiranda vis daugiau. Patrauklumo prideda didėjantis spausdinimo greitis, o kitus ypatingai žavi galimybė racionaliai ir praktiškai be nuostolių panaudoti gamybai skirtas medžiagas.

Atrodytų, viskas susiklostė taip palankiai, todėl stebėdami 3D spausdinimo laimėjimus, lygiagrečiai galime pradėti šią metodiką taikyti pramonėje. Rinka būtent tai ir daro. Kai kurie rinkos segmentai jau dabar džiaugiasi 3D spausdinimo sukuriama pridėtine verte. Tuo tarpu kiti 3D spausdintuvų privalumus ruošiasi išnaudoti artimiausiu metu.

Atsižvelgus į tai, nesudėtinga sudaryti pramonės šakų sąrašą, kurioms 3D spausdinimas duos vis daugiau naudos:

 1. Medicina
  3D spausdinimą neabejotinai greičiausiai prisijaukino medicina. Tai kas neseniai buvo įmanoma tik fantastiniuose filmuose, pamažu tampa šios pramonės kasdienybe. Kaukolės, stuburo slankstelių ar šonkaulių implantų bei pažeisto veido atkūrimas naudojant 3D spausdinimą jau yra realybė. Medikai taip pat prakalbo apie atspausdintas kraujagysles, o anksčiau 3D spausdintuvai pasitarnavo spausdinant kaulus ir netgi širdies vožtuvą. Netolimoje ateityje 3D spausdintuvus taip pat tikimasi panaudoti atkuriant odą po nudegimų. Kai kuriais atvejais tai daugiau eksperimentai, kurie pirma išbandomi su gyvūnais, bet yra daugiau nei akivaizdu, kad 3D spausdinimas padeda kurti revoliuciją šiuolaikinėje medicinoje.
 2. Interjeras ir dizainas
  Galima net neabejoti, kad 3D spausdinimas sumenkins taip ilgai vertintus rankų darbo gaminius. 3D spausdintuvui nėra sudėtingų formų, o joms įgyvendinti reikia tik fantazijos. Pranašumas čia tas, kad vieną kartą dizainerio galvoje gimusi net ir labai sudėtinga interjero detalė pagal tą patį brėžinį vėliau gali būti gaminama begalę kartų. 3D spausdinimas interjerui ir dizainui neabejotinai suteiks futurizmo pranašumą. O spausdinti galime viską. Pradedant baldais ar stalo įrankiais ir baigiant netradicinio dizaino vazomis, šviestuvais ar tiesiog papuošimui skirtomis dekoracijomis.
 3. Statybos pramonė
  Kai kurioms pramonėms įsisavinti 3D spausdinimą sudėtinga dėl poreikio gaminti didelių gabaritų objektus. Tačiau nusistovėjusius stereotipus galima keisti ir tai įrodo statybos pramonė. Kinijoje „WinSun“ bendrovei dar 2014 m. vos per 24 valandas naudojant 3D spausdinimą pavyko „atspausdinti“ dešimt penkiaaukščių namų. Netolimoje ateityje galime išvysti atspausdintus tiltus, o Dubajus 2015 m. vasarą pristatė dar ambicingesnius planus. Šiame prabanga išsiskiriančiame mieste ruošiamasi statyti novatoriško dizaino biurą. Tai iki šiol neregėtas sumanymas, nes šiame biure 3D spausdinimas bus naudojamas tiek struktūriniams komponentams sukurti, tiek interjero dizaino elementams bei baldams spausdinti.
 4. Automobiliai
  Techninių sprendimų paremtų 3D spausdinimu naudojimas automobilių pramonėje tikrai ne naujiena. Bet jie pastaruoju metu taip pat kaip reikiant patobulėjo. Pavyzdžiui, „BWM“ ypatingai giriasi savo naujais lenktyniniams automobiliams 3D spausdintuvu gaminamais vandens siurbliais. Jie yra kur kas patvaresni nei anksčiau naudoti, nes gaminami iš aliuminio lydinio ir visiškai nenaudoja plastiko. Tačiau „Local Motors“ įrodė, kad 3D spausdinimas ir automobilių pramonė kartu gali nuveikti dar daugiau. Šios bendrovės sukurtas automobilis „Strati“, žinoma, buvo atspausdintas 3D spausdintuvu. O kad „Strati“ aprūpinus kitais reikiamais komponentais jis puikiai tinkamas nuvykti iš taško A į tašką B, „Local Motors“ taip pat pademonstravo ne vieną kartą.
 5. Ginklų pramonė
  Pirmasis iš plastiko atspausdintas šaunamasis ginklas tikrai nepasižymėjo dideliu tikslumu. Tai kėlė abejonių, kad šaunamųjų ginklų pramonėje taip pat pavyks panaudoti 3D spausdinimą. Vis dėlto situacijos supratimas kardinaliai pasikeitė „Solid Concepts“ pademonstravus iš metalo atspausdinto visiškai funkcionalaus ginklo galimybes. Čia 3D spausdinimas buvo naudojamas kiekvienai net ir pačiai smulkiausiai šaunamojo ginklo daliai spausdinti. Vienintelis nespausdintas komponentas – spyruoklės.
 6. Drabužiai ir papuošalai
  3D spausdinimas pamažu įrodo, kad permainos drabužių pramonėje taip pat galimos. Šiuo metu tai primena fantastikos filmus, bet dizaineriai jau įrodė, kad naudodami 3D spausdintuvą ir kinematikos subtilybes, gali sukurti sukneles, kurios vinguriuoja ir juda lyg pagamintos iš audinio. Kol kas „Nervous System“ dizaino studijos sąjungininkas tikrai nėra laikas, nes tokios suknelės spausdinimas užtrunka net dvi paras. Nepaisant to, bendrovė vis tiek turi pakankamai ambicijų, o tai patvirtina šiuo metu pardavinėjami 3D spausdintuvu atspausdinti moteriški papuošalai ir aksesuarai.

 1. Maisto pramonė
  Sunku tai paaiškinti, bet virtuvėje šalia viryklės ar mikrobangų krosnelės greit gali tekti pasistatyti ir 3D spausdintuvą. Atspausdinti neįtikėtinų formų saldainiai, šokoladai ar torto papuošimai nėra naujiena, bet NASA nori žengti dar toliau. O kam to reikia, labai gerai iliustravo pernai kinuose rodytas filmas „Marsietis“.
 2. Aviacija
  Lėktuvai šiuo metu įvardijami kaip saugiausia transporto priemonė pasaulyje. Vis dėlto aviacija ir toliau ieško naujovių. Žinoma, prie to svariai prisideda 3D spausdinimas, o tai įrodo „GE Aviation“ lėktuvams spausdinamos detalės. Pernai kinai atspausdindami didžiulę metalinę konstrukciją taip pat pademonstravo, kad 3D spausdinimas tinkamas ir kariniams lėktuvams. Aviacijoje tokios technologijos panaudojimas itin svarbus, nes padeda sumažinti lėktuvų svorį, o vientisos išlietos detalės kur kas patikimesnės.
 3. Avalynė
  3D spausdinimo pasiekimus ne taip seniai pademonstravo ir „Adidas“. Bendrovė skelbiasi aktyviai kurianti specialų 3D spausdinimo metodą, kuris bus naudojamas batų padų gamybai. Šis pareiškimas itin svarbus. Specialūs batų ortopediniai įdėklai greitai gali būti tiesiog nebereikalingi, nes įvertinus pėdos geometrijos ypatumus, tiesiog bus galima iš karto spausdinti individualiai pritaikytą bato padą.
 4. Muzikos instrumentai
  Daugybę metų naudoti muzikos instrumentai taip pat keičiasi. Dalis pokyčių susiję su gerai žinomų muzikos instrumentų naujomis dizaino idėjomis. Taigi koncerto metu jau nereikėtų nustebti pamačius smuiką ar gitarą, nė iš tolo neprimenančius klasikinių instrumentų. Gali pasirodyti, kad tai tik tuščia pramoga, tačiau tai – tik dalis galimybių, kurias 3D spausdinimas suteikia muzikos instrumentų industrijai. Kur kas svarbiau, kad 3D spausdintuvai jau padeda kurti naujus muzikos instrumentus. Pasitelkus kompiuterinius skaičiavimus ir 3D spausdinimą, kai kurie instrumentai dabar garsus atkuria dar sodriau ir tiksliau. Pirmasis šiuos itin teigiamus pokyčius patyrė metalofonas.

Procesas įsibėgėja ir to išvengti neįmanoma

3D spausdinimas laužo nusistovėjusius stereotipus ir tai paneigti tikrai sunku. Esamų verslų modernizavimas, suteikiant jiems lankstumą ir gamybinį pranašumą, domina net ir tuos, kurie, atrodytų, iš to negali gauti jokios naudos. Bet laikas eina ir naudą pajunta netgi jie.

Maisto gaminimo ar namų statybos 3D spausdintuvais neįsivaizdavo net fantastinių filmų kūrėjai. Kaip galbūt ir medikai netikėjo, kad 3D spausdinimas taps viena iš pagrindinių priemonių, gydant sudėtingas traumas. Bet visa tai jau vyksta ir kasmet vyks vis akivaizdžiau.

Jonas Bunevičius

1 | 2
Verta skaityti! Verta skaityti!
(55)
Neverta skaityti!
(2)
Reitingas
(53)
Komentarai (25)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Kiti tekstai, kuriuos parašė Jonas Bunevičius
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
50(4)
33(4)
28(3)
24(0)
21(3)
18(0)
17(2)
15(0)
13(1)
Savaitės
135(3)
130(13)
83(1)
80(7)
80(0)
Mėnesio
137(0)
131(10)
130(2)
126(2)
119(0)