Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Žmonių pasaulis

Paskelbti nauji duomenys, kas darosi Lietuvoje su alkoholiu: nieko panašaus į tai, ką skelbė PSO?

2017-12-06 (41) Rekomenduoja   (44) Perskaitymai (5024)
    Share
Tai straipsnis iš rašinių ciklo. Peržiūrėti ciklo turinį

Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) klydo, skelbdama, kad Lietuva lyderiauja pagal suvartojamą alkoholį, rodo Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) ir Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) paskelbti skaičiai.

Visų kategorijų alkoholinių gėrimų - tiek stipriųjų, tiek vyno, tiek alaus - suvartojimas Lietuvoje toliau mažėja - teigia UAB „Ekonominės konsultacijos ir tyrimai“ partneris Darius Dulskis.

UAB „Ekonominės konsultacijos ir tyrimai“ prieš metus atliko 2015 metais Lietuvoje suvartoto alkoholio skaičiavimus - tuomet vienam vyresniam nei 15 metų gyventojui teko 13,13 litro gryno alkoholio. Tačiau PSO paskelbė, kad Lietuvoje suvartojama apie 16-18 litrų gryno alkoholio vienam suaugusiam žmogui, ir skyrė Lietuvai pirmą vietą.

Tuo tarpu tiek NTAKD, tiek Statistikos departamentas skelbia, kad kiekvienam vyresniam nei 15 metų amžiaus Lietuvos gyventojui praėjusiais metais teko apie 13,2 litro legalaus absoliutaus alkoholio. Šį skaičių patvirtina ir VMI akcizinių prekių apskaitos duomenys.

Naujausia VMI informacija rodo, kad, lyginat šių metų dešimties mėnesių rezultatus su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, stebimas didmeninių alkoholio pardavimų kritimas visose kategorijose: tiek stipriųjų gėrimų, tiek vyno, tiek alaus. Didžiausią nuostolį patyrė spiritinių vynų rinka - didmeniniai pardavimai šioje kategorijoje krito 34 proc. Atsižvelgdami į tai, kad prieš didėjant akcizams prekybininkai kaupė alkoholinių gėrimų atsargas, ir į VMI skelbiamus duomenis, galima teigti, kad legali alkoholinių gėrimų rinka šiais metais traukėsi apie 15 proc.

Jei skaičiuojame, kad 2017 metais vartojimo kritimas yra apie 15 proc., tai šiemet vienam gyventojui tenka apie 11,3 l legalaus alkoholio. PSO duomenimis, neapskaitytas alkoholis Lietuvoje sudaro 7,8 proc. Jei susumuosime legalų ir nelegalų alkoholį, gausime, kad vienam lietuviui jo tenka apie 12,2 litro.

Taip pat svarbu nepamiršti, kad dalį alkoholinių gėrimų Lietuvoje nuperka iš mūsų šalies į Didžiąją Britaniją, Airiją, Norvegiją ar Švediją emigravę gyventojai, nes tose šalyse alkoholio kainos kelis kartus didesnės nei Lietuvoje. Skaičiuojama, kad šis skaičius gali siekti iki 2 litrų vienam vyresniam nei 15 metų asmeniui. O jei ir abejotume šiuo dydžiu, vis vien negalime nesutikti, kad emigrantai išsiveža dalį alkoholio. Taigi drąsiai galime daryti išvadą, kad vienam gyventojui tenkantis alkoholio kiekis šiais metais jau nesiekia nė 12 litrų.

Atkreipkite dėmesį - šis skaičius nė iš tolo nepanašus į PSO skelbtą statistiką, kad kiekvienas iš mūsų išgeria po 16-18 litrų gryno alkoholio.

PSO bandymą mums skirti pirmą vietą pasaulyje paneigia ir Europos Komisijos (EK) tyrimas „Special Eurobarometer 331“, skirtas išsiaiškinti Europos Sąjungos (ES) gyventojų alkoholio vartojimo įpročius.

Jame buvo skelbta, kad iš tų lietuvių, kurie per pastaruosius metus vartojo alkoholį, paskutinį mėnesį gėrimų ragavo tik 77 proc. gyventojų. Palyginus su kitų šalių statistika, atsidūrėme 26 vietoje tarp 27 ES šalių.

Taigi, 12 litrų, tenkančių kiekvienam šalies gyventojui, niekaip nesiekia PSO minėtų 18 litrų. Ar šis visuomenę gąsdinantis skaičius buvo svarbus tik tuo laikotarpiu, kai vyko diskusijos dėl naujų alkoholio prekybos ribojimų? O dabar, kai įstatymai priimti, vėl viskas bus pamiršta? Deja, susidaro toks įspūdis, kad ir toliau nieko nebus daroma, kad paneigtume lietuvių, kaip „alkoholizmo čempionų“, įvaizdį.

Tačiau pagrindinis klausimas išlieka - ar pripažinsime realius skaičius, ar ir toliau bandysime save pateikti kaip didžiausius alkoholikus?

Verta skaityti! Verta skaityti!
(62)
Neverta skaityti!
(18)
Reitingas
(44)
Visi šio ciklo įrašai:
Komentarai (41)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
48(0)
34(0)
30(1)
21(4)
20(0)
17(7)
14(0)
11(0)
10(0)
Savaitės
104(1)
86(4)
84(0)
Mėnesio
150(27)
147(12)
142(22)
107(0)
101(19)