Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Žmonių pasaulis » Kaip mes gyvename

Mirtimi problemos nesibaigia: jau keliamas klausimas, ką daryti su toksinais užterštu kūnu?

2014-12-18 (2) Rekomenduoja   (0) Perskaitymai (440)
    Share

Šį penktadienį KTU „Santakos” slėnyje savo vystomą projektą – žmogaus kūnui irti padedantį reikmenų komplektą – pristatys menininkė, dizainerė, TED mokslinė darbuotoja Jae Rhim Lee (JAV). Atvira pranešėjos paskaita „Begalybės laidojimo projektas“ yra paskaitų ciklo „Zooetika“ dalis.

Pasak išradėjos, mūsų neigiama įtaka ekologinėms sistemoms po mirties nesibaigia. Žmogaus kūne per gyvenimą susikaupia net keli šimtai rūšių įvairiausių pramoninių toksinų. Kūnui yrant, į dirvožemį patenka begalė nuodingų medžiagų, kenkiančių augalijai ir kitoms gyvybės rūšims.

Jae Rhim Lee atsakas į šią problemą – jos vystoma grybo rūšis „Infinity“. Šis grybas „treniruojamas“ paspartinti žmogaus kūno irimą ir pašalinti jame susikaupusius toksinus, sakoma KTU pranešime.

Jae Rhim Lee „moko“ savo išrastą grybą vartoti jos pačios kūno audinius išskyras – odą, plaukus, nagus, kraują, kaulus, riebalus, ašaras, šlapimą, išmatas ir prakaitą.

Menininkė žvelgia į mirties problematiką kompleksiškai: drauge ji kuria ir kitas pagalbines priemones – savotišką „reikmenų komplektą“: irimą greitinančius laidojimo kostiumus, atviro kodo laidojimo konteinerius. Ji taip pat subūrė bendruomenę, skatinančią mirties įsisąmoninimą ir priėmimą bei irimo kultūros praktikas.

Jae Rhim Lee kuriamos dizaino formos padeda naujai suprasti bei įsisavinti mirties ir kūno pomirtinio irimo procesą. Savo kompleksišką išradimą, kurį pristatys paskaitoje, autorė vadina „Begalybės laidojimo projektu“ (angl. Infinity Burial Project). Šiuo projektu tyrėja siūlo pradėti kurti kitokį ryšį su ekologija ir kviečia apmąstyti, ką mūsų kūnai palieka ateinančioms kartoms.

Savo tyrimuose kūrėja remiasi irimą skatinančių organizmų entomologo Timothy Myleso išvystyta kultivavimo metodologija. Anot Jae Rhim Lee, kultivavimo procesas, suteikiantis sąlygas asmeniškam santykiui su mūsų pačių organizmais, leidžia susitaikyti su mirtimi ir pomirtiniu irimo procesu.

Stanfordo universiteto Dizaino instituto (JAV) tyrėja Jae Rhim Lee savo projektuose kelia su žmonijos egzistencija susijusius klausimus. Kurdama baldus, dėvimuosius įtaisus, gyvenamuosius blokus ir perdirbimo sistemas, menininkė kviečia iš naujo įvertinti proto, kūno ir subjekto santykį su aplinka. Jos kritinės refleksijos taikiniais tampa valdžios institucijos, industrijos bei nusistovėjusios socialinės normos, sakoma pranešime.

Verta skaityti! Verta skaityti!
(17)
Neverta skaityti!
(17)
Reitingas
(0)
Komentarai (2)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
36(0)
28(2)
28(5)
25(0)
23(6)
22(0)
22(0)
20(0)
20(0)
16(0)
Savaitės
76(3)
70(0)
66(1)
59(0)
Mėnesio
231(8)
111(3)
108(12)
104(26)
103(0)