Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Žmonių pasaulis » Kaip mes gyvename

Kaip prasidėjo „Juodojo penktadienio“ tradicija – jos šaknys yra tamsesnės, nei galite įsivaizduoti (Foto, Video)

2021-11-25 (1) Rekomenduoja   (1) Perskaitymai (55)
    Share

Mažmeninės prekybos manija, žinoma kaip „Juodasis penktadienis“, dabar yra neatsiejama daugelio Padėkos dienos švenčių dalis, tačiau šios šventės tradicijos šaknys yra tamsesnės, nei galite įsivaizduoti.

Žmonės veržiasi į parduotuvę per „Juodojo penktadienio" išpardavimus
©www.pinterest.com

Pirmasis užfiksuotas termino „Juodasis penktadienis“ pavartojimas pirmiausiai buvo taikomas ne apsipirkimui po Padėkos dienos, o finansinei krizei: ypač JAV aukso rinkos žlugimui 1869 m. rugsėjo 24 d.

Du žinomi negailestingi Volstryto finansininkai Jay'us Gouldas ir Jimas Fiskas dirbo kartu, kad supirktų kuo daugiau šalies aukso, tikėdamiesi iškelti jo kainą ir parduoti jį už stulbinantį pelną. Tą rugsėjo penktadienį sąmokslas pagaliau paaiškėjo, o akcijų rinka pradėjo smukti ir bankrutavo visi – nuo ​​Volstryto baronų iki ūkininkų.

Nors jis nebuvo vadinamas „Juoduoju penktadieniu“ iki septintojo dešimtmečio, mažmenininkai nuo XIX amžiaus pabaigos iki XX amžiaus pradžios bandė priversti žmones apsipirkti sekantį penktadienį po Padėkos dienos.

Maždaug tuo metu, kitą dieną po Padėkos dienos, buvo populiaru rengti įvairių universalinių parduotuvių, tokių kaip „Macy's“ ir „Eaton“ remiamus paradus. Šie paradai paprastai būdavo pagrindinė šių parduotuvių Kalėdinės reklamos kampanijų dalis. Tai savo ruožtu lėmė tai, kad pasibaigus paradams daug žmonių eidavo apsipirkti.

 

Parduotuvės „Macy's“ Padėkos dienos paradas, 1988 m.
©www.pinterest.com

Laikui bėgant, tai susiliejo į daugumos didžiųjų universalinių parduotuvių visuotinai priimtą nerašytą taisyklę, kad pagrindinės kalėdinės reklamos akcijos būtų paskelbtos tik po Padėkos dienos.

Dvi Padėkos dienos

Iki XX amžiaus ketvirtojo dešimtmečio tarp daugumos mažmenininkų penktadienis po Padėkos dienos tapo oficialia kalėdinio apsipirkimo sezono pradžia. Tačiau ši tradicija galiausiai lėmė, kad mažmenininkai buvo nepatenkinti kalėdinio apsipirkimo sezono trukme, kai tuo metu Padėkos diena visada būdavo paskutinį lapkričio ketvirtadienį.

Taigi, labai skatinamas įvairių mažmenininkų lobistų, prezidentas Franklinas Ruzveltas 1939 m. nusprendė pakeisti oficialią Padėkos dienos datą, kad ji būtų priešpaskutinis lapkričio ketvirtadienis, siekdamas kuo labiau pailginti Kalėdų apsipirkimo sezoną su viltimi, kad tai padidins pardavimus mažmenininkams ir taip paskatins ekonomiką.

Padėkos dienos šventimas, 1942 m.
©en.wikipedia.org

Tačiau kai Rooseveltas pakeitė oficialią Padėkos dienos datą į savaite ankstesnę, daugelis žmonių vis tiek  šventė Padėkos dieną paskutinį lapkričio ketvirtadienį, o oficialią vyriausybės nustatytą Padėkos šventę pašaipiai pavadino „Franksgiving“ (angliškai Padėkos diena vadinasi Thanksgiving). Visos 22 valstijos atsisakė sutikti su Ruzvelto dekretu. Kita vertus, Teksasas nusprendė priimti abejas datas ir surengė dvi Padėkos dienas.

 

1941 m., siekdamas nustatyti Padėkos dienos datą, Kongresas priėmė įstatymą, kuris pirmą kartą oficialiai įstatymiškai nustatė Padėkos dienos datą JAV. Galutinai nustatyta data, kurią 1941 m. gruodžio 26 d. Rooseveltas ratifikavo, buvo ketvirtasis lapkričio ketvirtadienis – tai galioja iki šiol.

Tradicinis JAV Padėkos dienos stalas
©Ms Jones (CC BY 2.0) | en.wikipedia.org

Tęsinys kitame puslapyje:

1 | 2
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.
Verta skaityti! Verta skaityti!
(5)
Neverta skaityti!
(4)
Reitingas
(1)
Komentarai (1)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
28(0)
24(3)
21(6)
17(0)
17(2)
15(0)
10(0)
Savaitės
72(6)
56(8)
Mėnesio
109(22)
99(1)
92(0)
83(5)