Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Žmonių pasaulis » Žvilgsnis į visuomenę

14 amžinojo fašizmo požymių

2016-02-20 (7) Rekomenduoja   (21) Perskaitymai (3107)
    Share
Tai straipsnis iš rašinių ciklo. Peržiūrėti ciklo turinį

Šiąnakt (vasario 20) mirė didis italų rašytojas Umberto Eco. Mylimą autorių geru žodžiu šiandien mini daugelis – ir žurnalistai ir literatūros kritikai, ir tiesiog jo knygų skaitytojai. Tad socialiniuose tinkluose itin išpopuliarėjo Eco esė – „Amžinasis fašizmas", kurioje pateikiama 14 naujo pavidalo žmonių neapykantos ideologijos grįžimo ženklų. Pateikiame šio teksto fragmentą.

<…>

 1. Pirmasis amžinojo fašizmo bruožas yra tradicijų kultas. Tradicionalizmas senesnis už fašizmą. Jis buvo kontrrevoliucinės katalikiškosios minties dominantė po Prancūzijos revoliucijos, tačiau radosi ji vėlyvojoje helenistinėje epochoje, kaip reakcija į Senovės Graikijos racionalizmą.

  Viduržemio jūros baseine įvairių religijų tautos (visos jos lygiai tolerantiškai buvo leidžiamos į Romos Panteoną) ieškojo nušvitimo, apreikšto žmonijos istorijos aušroje. Šis apreiškimas per amžius amžinuosius slypėjo po prarastų kalbų prasmių skraiste. Apreiškimas buvo priskiriamas Egipto hieroglifams, keltų runoms, o taip pat šventiems, lig šiol neišaiškintiems Azijos šalių religijų paminklams.

  Ši nauja kultūra neišvengiamai tapdavo sinkretine. Sinkretizmas – tai ne tiesiog, kaip nurodoma žodynuose, įvairių tikėjimų ir praktikų derinimas. Čia derėjimo pagrindas – visų pirma dėmesio nekreipimas į prieštaras. Remiantis tokia logika, visuose pirmuosiuose apreiškimuose esama tiesos užuomazgų, o jeigu jos skirtingos ar išvis nesuderinamos, tai neturi reikšmės, nes alegoriškai jie vis vien kyla iš kažkokios tikrosios tiesos.

  Taip daroma išvada, kad nėra prasmės plėtoti žinias. Tiesa jau paskelbta, kartą ir visiems laikams; telieka išaiškinti jos neaiškius žodžius. Užtenka apžvelgti bet kurių fašistinių kultūrų „apkabas“: jose, vien mąstytojai – tradicionalistai. Fašistinis vokiečių gnosis maitinosi iš tradicionalistinių, sinkretinių, okultinių šaltinių. Svarbiausias naujų Italijos dešiniųjų teorijos šaltinis, Julius Evola, sumaišo Gralį su „Siono išminčių protokolais“, alchemiją su Šventąja Romos imperija. Vien jau tas faktas, kad pasaulėžiūros plėtimo tikslais dalis italų dešiniųjų papildė apkabą, įtraukdami de Maistre, Guénon ir Gramsci, yra puikiausias sinkretizmo pavyzdys.

  Pasikapstykite Amerikos knygynų „New Age“ pažymėtose lentynose. Tarp mistinių skiedalų išvysite netgi šv. Augustiną, kuris, kiek man žinoma, nebuvo fašistas.

  O štai į vieną krūvą krauti Augustiną ir Stonehendge'ą – amžinojo fašizmo simptomas.

 2. Tradicionalizmas neišvengiamai lemia nepakantumą modernizmui. Tiek italų fašistai, tiek ir vokiečių nacistai lyg ir dievino techniką, kai tuo tarpu tradiciškai nusiteikę mąstytojai paprastai techniką smerkė, regėdami joje tradicinių dvasinių vertybių atmetimą. Tačiau iš esmės, nacizmas mėgavosi tik išoriniu savo industrializacijos aspektu. Jo ideologijos gelmėse viešpatavo Blut und Boden* teorija. Šiuolaikinis pasaulis buvo atmetamas su kapitalistinės dabarties atmetimo padažu. Tai, iš esmės 1789 metų dvasios atmetimas (o taip pat, žinoma, 1776-ųjų) – Švietimo dvasios. Racionalizmo amžius vertinamas kaip šiuolaikinio iškrypimo pradžia. Todėl amžinasis fašizmas gali būti apibūdinamas kaip iracionalizmas.

 3. Iracionalizmas tvirtai susijęs su veiksmo dėl veiksmo kultu. Veikimas nuostabus jau pats savaime, tad vykdomas atsiribojus ir be refleksijos. Mąstymas – nevyriškas užsiėmimas. Į kultūrą žvelgiama įtariai, kaip į potencialią kritinio santykio nešėją. Čia viskas: ir Goebbelso pasisakymas „kai girdžiu žodį „kultūra“, griebiuosi pistoleto“, ir mielos bendresnės vietos apie intelektualias terliones, kiaušingalvius inteligentus, radikalųjį snobizmą ir universitetus – komunistinio užkrato peryklas. Įtarumas intelektualiojo pasaulio atžvilgiu visados signalizuoja amžinąjį fašizmą. Oficialieji fašizmo mąstytojai iš esmės ir užsiėmė modernios savo laiko kultūros ir liberaliosios inteligentijos kaltinimu atsitraukimu nuo amžinųjų vertybių.

 4. Jokia sinkretizmo forma nepakelia kritikos. Kritinis požiūris operuoja distinkcijomis, o jos yra šiuolaikiškumo atributai. Dabartinėje kultūroje mokslo bendruomenė vertina nesutarimus kaip mokslo vystymosi pagrindą. Amžinojo fašizmo požiūriu, nepritarimas tolygu išdavystei.

 5. Nepritarimas – tai dar ir kitoniškumo ženklas. Amžinasis fašizmas auga ir ieško konsensusų, išnaudodamas įgimtą kitoniškumo baimę. Pirmieji fašistoidinio ar prefašistoidinio judėjimo lozungai nukreipti prieš svetimšalius. Taip amžinasis fašizmas, jau pagal apibrėžimą, pamišęs dėl rasizmo.

 6. Amžinasis fašizmas gimsta š individualios ar visuomeninės frustracijos. Todėl visi istoriniai fašizmai rėmėsi frustruotomis vidurinėmis klasėmis, nukentėjusiomis nuo kokių nors ekonominių ar politinių krizių ir jaučiančių suerzintų žemesnių klasių grėsmės baimę. Mūsų laikais, kai buvę „proletarai“ tampa smulkiąja buržuazija, o liumpenas iš politinio gyvenimo pasitraukia pats, fašizmas šioje naujoje daugumoje ras puikiausią auditoriją.

 7. Visiškai socialiai nuskriaustiesiems, amžinasis fašizmas sako, kad vienintelis jų privilegijų garantas yra gimimo tam tikroje šalyje faktas. Taip nukalamas nacionalizmas. Be to, vienintelis dalykas, kuriuo galima suburti naciją, – priešai. Todėl fašistinės psichologijos pagrindas yra apsėdimas sąmokslo, geriausia – tarptautinio, idėja. Organizacijos nariai turi jaustis apsupti. Geriausias būdas sutelkti auditoriją į sąmokslą – panaudoti ksenofobijos spyruokles. Bet gerai ir vidinis sąmokslas, tam puikiausiai tinka žydai, nes jie kaip ir viduje, bet tuo pat metu ir išorėje. Naujausias amerikietiškas pamišimo dėl sąmokslų pavyzdėlis – Peto Robertsono knyga „Nauja pasaulio tvarka“.

1 | 2
Verta skaityti! Verta skaityti!
(25)
Neverta skaityti!
(4)
Reitingas
(21)
Visi šio ciklo įrašai:
Komentarai (7)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
37(0)
37(0)
27(0)
22(1)
19(1)
18(0)
15(0)
15(0)
14(2)
Savaitės
240(89)
111(20)
71(5)
Mėnesio
139(14)
128(7)
110(4)
107(15)
105(13)