Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Žmonių pasaulis » Žvilgsnis į visuomenę

Žemės planetos Šanchajaus sindromas: kada mūsų bus per daug ir kas dėl to bus – I dalis

2017-01-22 (8) Rekomenduoja   (26) Perskaitymai (220)
    Share
Tai straipsnis iš rašinių ciklo. Peržiūrėti ciklo turinį

Bus viskas, kas tik nori, ir karas bus. Tačiau pagrindinė pasekmė bus badas. Masinis, baisus, beviltiškas. Jis jau prasidėjo.

Leningrado liga

Alimentarinė distrofija (bado liga) – taip vadinamas bendras organizmo maitinimo sutrikimas dėl ilgalaikio neprivalgymo, kai maiste yra mažiau kalorijų, nei jų išeikvojama. Po Didžiojo Tėvynės karo distrofijai prigijo dar vienas, neoficialus pavadinimas – „Leningrado liga“.

Ją pergyvenę žino: nieko už ją baisiau nėra. Atrodo, nuo bombardavimų galima pasislėpti, bet tik ne nuo bado. „Badas – neįtikėtinas jausmas, nepaleidžiantis nė akimirkai, – viename interviu pasakojo „Blokados knygos“ autorius Danilas Graninas. – Viena motina maitino vaikus savo krauju, įpjovusi sau venas“.

Nejau ir ir mus visus (ar bent jau didžiąją Žemės gyventojų dalį) ištiks tokia lemtis? Daugelis ekspertų įsitikinę: tai visai tikėtina. Yra teorija, pranašaujanti žmonijai masinę žūtį jau po 50-100 metų. Yra tokia savotiško hipotetinio Rubikono sąvoka, kai Žemėje gyvens 9-13 mlrd žmonių (tikslus skaičius labai nekonkretus), gyventojų perteklius pasieks kritinę ribą ir sieks natūraliai apriboti gimstamumą.

Problemos svarstymas prasidėjo 1972 metais nuo garsiosios profesoriaus Denniso Meadowso vadovaujamos mokslininkų grupės ataskaitos Romos klubui. Ataskaita vadinosi „Augimo ribos“. Joje išdėstyta daug idėjų apie tai, kad XXI amžiaus pradžią žymės neišvengiamybė pasaulinių katastrofų, susijusių su gamtos resursų išeikvojimu, aplinkos tarša ir besivystančių šalių demografiniu sprogimu.

Tačiau dabar dauguma specialistų gyventojų pertekliaus tokia rimta problema nebelaiko. O ir duomenys jį gan nevienareikšmiai. Didžioji ekspertų dalis tikra, kad Žemės gyventojų gausėjimas lėtėja, nors žmonių skaičius planetoje, be abejonės, auga. Kokios to pasekmės bus ir kada – labai sunku atsakyti. Tačiau badas – ne tik ir ne tiek gyventojų pertekliaus pasekmė. Taipogi tai yra karų, epidemijų ir neracionalaus resursų naudojimo rezultatas. Vandens trūkumas, klimato kaita, dykumėjimas, miškų kirtimas ir elektros energijos kainų augimas jau kliudo daugeliui maisto produktų gamintojų.

Skurdžiose šalyse šeimos planuoja specialias dienas, kada nieko nevalgys.

Demografinis sprogimas: bus ar nebus?

Reikia pripažinti, klausimas nekonkretus. Demografinis sprogimas jau seniai prasidėjo, ir jo pikas įvyko praėjusio amžiaus septintajame dešimtmetyje. O štai nuo devintojo dešimtmečio pabaigos absoliutus gyventojų gausėjimo tempas lėtėja. Dabar šie tempai lėtėja praktiškai visose šalyse. Nepaisant to,kad gyventojų skaičius jau perkopė 7 mlrd. Tai, kad „mūsų“ tiek – anksčiau minėto demografinio sprogimo pasekmė. JTO duomenimis, nuo 1994 iki 2014 metų, žmonių, vyresnių nei 60 metų skaičius padvigubėjo, ir pernai, pasaulio mastu, viršijo vaikų iki 5 metų amžiaus skaičių.

Todėl demografai tvirtina: mes gyvename gyvename laipsniško gyventojų gausėjimo augimo tempo lėtėjimo epochoje. Ir nors žmonių skaičius Žemėje ir toliau sparčiai didėja, prieaugis sumažėjo beveik dvigubai, lyginant su 1963 metų rodikliais, kai jis buvo sparčiausias. Specialistai prognozuoja, kad didelis demografinio augimo tempas (~2% per metus) išliks beveik iki pat XXI amžiaus galo – iki 2090 metų. Paskui jis turėtų sumažėti, ir Homo Sapiens populiacijai pasiekus 12-13 mlrd žmonių, stabilizuotis. Tiesa, taip klostantis įvykiams, visai tikėtina mūsų gyvybę užtikrinančių gamtinių sistemų degradacija, ir, galiausiai, aštri maisto produktų problema.

O artimiausiu metu gyventojų pertekliaus grėsmė itin didelė šalyse, kur gimstamumas nereguliuojamas: visų pirma, tokiose Tropinės Afrikos valstybėse, kaip Nigerija, Demokratinė Kongo respublika, Angola ir kt.

1 | 2
Verta skaityti! Verta skaityti!
(29)
Neverta skaityti!
(3)
Reitingas
(26)
Visi šio ciklo įrašai:
2020-10-13 ->
2020-01-14 ->
2018-02-06 ->
2018-02-01 ->
2017-01-24 ->
2017-01-22 ->
Žemės planetos Šanchajaus sindromas: kada mūsų bus per daug ir kas dėl to bus – I dalis
Komentarai (8)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
34(4)
34(3)
32(8)
29(2)
29(0)
26(2)
18(0)
16(3)
12(0)
Savaitės
61(0)
50(0)
Mėnesio
144(36)
121(25)
118(14)
103(8)
96(7)