Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Žmonių pasaulis » Žvilgsnis į visuomenę

2018 m. Nobelio chemijos premija už tai, kad mokslininkai į savo rankas perėmė evoliucijos kontrolę - štai kam turime būti dėkingi už biodegalus ir tūkstančius kitų medžiagų

2018-10-04 (0) Rekomenduoja   (2) Perskaitymai (330)
    Share
Tai straipsnis iš rašinių ciklo. Peržiūrėti ciklo turinį

Šių metų Nobelio chemijos premijos laureatais tapo amerikiečių mokslininkai Frances H. Arnold ir Georg'as P. Smithas bei britų mokslininkas Gregory'is P. Winteris. Jie apdovanoti už evoliucijos principų pasitelkimą kuriant baltymus, naudojamus įvairaus pobūdžio produktams gaminti, pranešė Karališkoji Švedijos mokslų akademija.

Kaip teigiama akademijos pranešime, šie mokslininkai į savo rankas perėmė evoliucijos kontrolę ir, pasitelkdami tokius principus kaip genų keitimas ir selekcija, sukūrė baltymus, padedančius spręsti su chemijos sritimi susijusias žmonijos problemas.

Pirmoji premijos dalis atiteko F. H. Arnold, kuri atliko pirmąją kryptingą fermentų evoliuciją. Taikant šį metodą gauti fermentai naudojami kuriant įvairius produktus, pradedant vaistais, baigiant biodegalais.

Likusią premijos dalį pasidalys G. P. Smithas ir G. P. Winteris. Apdovanojimas jiems skirtas už darbą su „peptidų ir antikūnų faginėmis bibliotekomis“, leidusį sukurti antikūnus, galinčius neutralizuoti toksinus, užkirsti kelią autoimuninėms ligoms ir gydyti metastazavusį vėžį. 

Pernai Nobelio chemijos premija atiteko šveicarui Jacques`ui Dubochet, britui Richardui Hendersonui ir vokiečių kilmės amerikiečiui Joachimui Frankui. Jie įvertinti už krioelektroninės mikroskopijos metodo plėtojimą.

Šių metų Nobelio premijų savaitė prasidėjo pirmadienį paskelbus medicinos ir fiziologijos premijos laureatus. Jais tapo amerikiečių mokslininkas Jamesas P. Allisonas ir japonų mokslininkas Tasuku Honjo, kurie buvo įvertinti už atradimus vėžio gydymo srityje.

Antradienį amerikiečių mokslininkas Arthuras Ashkinas, prancūzų mokslininkas Gerard`as Mourou ir kanadiečių mokslininkė Donna Strickland pelnė Nobelio fizikos premiją. Ji mokslininkams skirta už išradimus lazerinės fizikos srityje.

Šios savaitės pabaigoje Osle paaiškės Nobelio taikos premijos laureatas, o pirmadienį bus paskelbtas ekonomikos premijos laureatas. 

Dėl Švedijos akademiją sukrėtusio seksualinės prievartos skandalo literatūros premija šiemet nebus teikiama. 

Nobelio premija – vienas garbingiausių tarptautinių apdovanojimų, ji kasmet skiriama už įžymius mokslo atradimus, išradimus, taip pat indėlį į kultūrą arba visuomenės plėtrą. Ji taip pavadinta savo steigėjo, švedų inžinieriaus, chemiko, išradėjo ir pramonininko Alfredo Nobelio garbei. 

Laureatams atitenka 9 mln. Švedijos kronų (apie 860 tūkst. eurų) piniginės premijos.

Kaip ir kasmet, apdovanojimai bus įteikti gruodžio 10-ąją – A. Nobelio mirties dieną.

Verta skaityti! Verta skaityti!
(2)
Neverta skaityti!
(0)
Reitingas
(2)
Visi šio ciklo įrašai:
2018-10-06 ->
2018-10-04 ->
2018 m. Nobelio chemijos premija už tai, kad mokslininkai į savo rankas perėmė evoliucijos kontrolę - štai kam turime būti dėkingi už biodegalus ir tūkstančius kitų medžiagų
2
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
49(0)
33(1)
24(5)
20(0)
18(0)
15(0)
14(0)
11(4)
Savaitės
98(2)
79(9)
70(4)
69(4)
Mėnesio
168(16)
135(2)
106(1)
85(3)