Mokslo ir technologijų pasaulis

Meilės kaina statistiškai – prarasti du artimi draugai
Publikuota: 2010-09-17

Pametę galvą dėl meilės turėsite sumokėti brangią kainą: du artimus draugus. Taip teigia sociologinį tyrimą atlikę mokslininkai.

Tyrimas parodė, kad naujus romantiškus santykius pradėję žmonės dažniausiai praranda du draugus iš savo artimų draugų rato. Anksčiau atlikti tyrimai teigė, kad draugystė gali išblėsti, jeigu ji yra nepakankamai kurstoma. Psichologai teigia, kad žmonės turi kelis draugų „sluoksnius“ – artimus ir tolimus. Paprastai žmonės artimų draugų turi nelabai daug – iki 5, kuriais gali visiškai pasikliauti.

Būtent šios draugystės, anot naujo tyrimo, gali būti paaukotos dėl meilės.

Tyrimo vadovas profesorius Robinas Dunbaras iš Oksfordo universiteto sako: „Mes ką tik įrodėme, kad jeigu tu įsipainioji į meilės reikalus, prarandi du artimus draugus. Kai žmogus turi partnerį, vietoj įprasto penkių artimų draugų rato jį sudaro tik keturi. Turint galvoje, kad vienas iš artimų draugų yra naujas, ką tik į gyvenimą atėjęs žmogus, tai reiškia, kad iš tikro tu prarandi du senus draugus“.

Profesorius R. Dunbaras yra gerai žinomas kaip „Dunbaro skaičiaus“ – maksimalaus skaičiaus, kieks socialinių santykių teoriškai sugeba apdoroti žmogaus smegenys. Anot jo, tai 150 santykių rūšių.

Tyrėjas įtaria, kad priežastis, kodėl įsimylėjęs žmogus praranda draugus, labai paprasta – tai laiko trūkumas, nes didžioji dalis jo atitenka naujajam partneriui. „Santykių intymumas, emocinis prisirišimas labai glaudžiai koreliuoja su bendravimu“, – teigia jis. „Jei nematai žmogaus, emocinis prisirišimas ima kristi, ir, tiesą sakant, labai greitai. Aš spėju, kad kai esi visiškai susifokusavęs tik ties romantišku partneriu, tu nebesimatai su draugais, su kuriais bendravai iki šiol, todėl šie santykiai ima trūkinėti“, – mano R.Dumbaras.

Daugiau nei 100 moterų ir vyrų, kuriems yra nuo 18 iki 60 metų, dalyvavo internetu atliktame tyrime ir atsakinėjo į klausimus apie draugystę ir romantinius santykius. Nors moterys pasirodė esančios labiau socialiai aktyvios, abi lytys teigė praradusios po vienodą skaičių draugų, kai užmezgė meilės santykius.