Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Pasaulio kalbos
 
 

Pasaulio kalbos

Žymės vieta žymių medyje:
Rodomi įrašai iš
visi straipsniai video
Archyvo rikiavimo ir rūšiavimo funkcijos
komentuojami skaitomiausi rekomenduojami naujausi
 
 
(29) 2013-04-25 0
Gegužės 7-ąją tradiciškai bus minima Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena. Šiandien dažnai girdime, jog lietuvių kalbai vėl iškilęs pavojus išnykti, tik šį kartą tam įtakos turi ne vienokios ar kitokios politinės jėgos bei oficialūs draudimai, bet mūsų pačių elgesys: pernelyg dažnas anglicizmų ir kitų svetimybių vartojimas, lietuviškų rašmenų vengimas naudojantis IT technologijomis ir panašiai. Kyla natūralus klausimas: ar mus šiandien suprastų didysis lietuvių kalbos patriarchas, bendrinės kalbos normintojas Jonas Jablnoskis? O kaip skambės lietuviškas žodis dar po šimto metų?
(12) 2013-04-20 0
17-metis Timothy Doneris iš Niujorko įsigudrino per gana trumpą laiką iš eilinio moksleivio tapti tikru poliglotu. Jei dauguma jo bendraamžių per trumpą laiką gali išmokti tik kelias frazes, T.Doneris prieš keturis metus pradėjęs mokytis kalbų, dabar kalba daugiau nei 20 užsienio kalbų, rašo Nydailynews.com.
(0) 2013-04-10 0
Mokslininkai mano, kad neįprastas primatų skleidžiamas garsas, primenantis tirolietišką dainavimą arba kūdikių gurguliavimą, gali padėti daugiau sužinoti apie žmonių kalbos kilmę, rašo BBC.
(3) 2013-03-28 0
Dėl „Google“ nusiskundimo iš Švedijoje vartotinų naujadarų sąrašo teko išbraukti žodį „nesugūglinamas“, skelbia Švedijos kalbos taryba.
(7) 2013-03-19 0
Nepadorūs žodžiai Rusijos žiniasklaidai ateityje kainuos brangiai. Dūma balsavo už įstatymą, kuris numato baudas iki 5 000 eurų. Tokiomis priemonėmis siekiama apsaugoti visuomenę, skelbia „Die Welt“.
(8) 2013-03-13 0
Suaugusieji daug raštingesni už moksleivius. Tokią išvadą padarė Nacionalinio diktanto darbus tikrinę lituanistai. Tarp maždaug 3000 diktanto rašytojų neatsirado nė vieno, kuris Vytauto V. Landsbergio tekstą „Senelio laiškas“ būtų parašęs be klaidų.
(69) 2013-03-11 0
Vokietijos prezidentas Joachimas Gauckas, vasarį kreipdamasis į Jungtinę Karalystę ir prašydamas pasilikti Europos Sąjungoje (ES), pareiškė, kad anglų kalba galėtų tapti bendra ES kalba. Šis kiek netikėtas pasiūlymas iš vokiečio lūpų į viešumą iškėlė jau ne kartą svarstytą vienos Europos kalbos idėją.
(0) 2013-01-11 0
Nustatyta, kad nuo vaikystės dvejomis kalbomis kalbėję pensijinio amžiaus žmonės greičiau sugeba persijungti nuo vienos protinės užduoties prie kitos. Taip pat paaiškėjo, kad dvikalbiai išeikvoja mažiau protinės energijos, o tai perša mintį, kad jie savo smegenų pajėgumus išnaudoja veiksmingiau, praneša dailymail.co.uk.
(0) 2013-01-08 -1
Amerikiečių antropologo F. Boaso pristatytą žavingą mintį, kad eskimų kalboje yra kelios dešimtys žodžių, reiškiančių sniegą, nemažai kalbininkų laiko greičiau išpūsta legenda, o kai kurie – netgi apgaule. Newscientist.com domisi: kaip yra iš tiesų?
(4) 2012-12-29 7
Ar gali būti kas įdomiau, kaip kitoniški garsai, populiariai vadinami „kliksais“, kuriuos mitriai ir dainingai reikia įterpti tarp kitų žodžio garsų? Ši kalba, primenanti Afrikos paukščių čiulbėjimą, atveria mums dar mažai pažįstamą zulų tautos istoriją ir kultūrą.
(21) 2012-11-21 32
Viešojoje erdvėje vis pasirodanti informacija apie pasaulio kalbų nykimą kaskart paaštrina ir Lietuvoje girdimas diskusijas apie lietuvių kalbos ateitį. Filologijos fakulteto dekanas doc. dr. Antanas Smetona teigia, kad pasisakymai apie kokias nors lietuvių kalbos apokalipses, pasaulio pabaigas yra absoliučiai juokingi. Lietuvių kalba neišnyks, tačiau kis. Doc. dr. A. Smetona atsako į klausimą, kokių pokyčių galime tikėtis.
(8) 2012-11-21 15
„Diktanto meistro“ konkursas tapo tikru išbandymu raštingiausiems sostinės pradinukams. Kai kurie jų konkursiniame darbe paliko net po 22 klaidas. Žurnalistų kalbinti tėvai teigė esantys sutrikę, nes konkurse varžėsi po vieną mokykloje geriausiai diktantą parašiusį vaiką. Tai kiek klaidų padaro silpniausi?
(0) 2012-10-01 0
Aukštąjį išsilavinimą Lietuvoje turi 21,2 proc. gyventojų, 68,7 proc. turi vidurinį arba aukštesnį išsilavinimą. 41,6 proc. moka vieną užsienio kalbą, kas trečias gyventojas nurodė mokantis dvi užsienio kalbas. Tai atskleidė Lietuvos Statistikos departamento penktadienį paskelbti galutiniai 2011 m. gyventojų surašymo rezultatai.
(2) 2012-09-12 4
Britų filologas Johnas Ronaldas Reuelis Tolkienas (1892 – 1973) labiausiai išgarsėjo, savo grožinėse knygose sukūręs detalų fantastinį Viduržemio pasaulį, kuriame greta žmonių apgyvendino daugelį kitų pasakiškų būtybių. Šioms būtybėms jis suteikė ne tik savitą išvaizdą, charakterį ar savybes, bet ir sugalvojo savitas realiame pasaulyje neegzistavusias kalbas.
(17) 2012-08-24 2
Naujosios Zelandijos mokslininkai paskelbė, jog indoeuropiečių kalbų šeima (įskaitant anglų, prancūzų, vokiečių, indų, taip pat ir lietuvių kalbą) susiformavo prieš maždaug 9,5 tūkst. metų Vakarų Azijoje – teritorijose, kurios dabar priklauso Turkijai.

Jūsų požiūris

Aktyvios diskusijos